mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

کاربردهای انواع ورق استیل در داروسازی و تجهیزات پزشکی

استیل از آلیاژهای پرمصرف در صنایع مختلف می‌باشد. این آلیاژ با تغییر در عناصر سازنده و در نتیجه ساختار و ریزساختارش قادر است خواص متفاوتی را به دست آورد که عاملی بر استفاده گسترده آن می‌باشد. از صنایع مهمی که از استیل و فولاد ضد زنگ در بخش‌های زیادی استفاده می‌کند، صنایع داروسازی و تجهیزات پزشکی است. در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا به بررسی کاربردهای استیل در داروسازی و هم‌چنین گریدهای مختلف آن خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های مهم ورق استیل در داروسازی

همانطور که گفتیم با آلیاژ استیل می‌توان خواص و ویژگی‌های مختلفی را ایجاد کرد. اما ویژگی‌هایی که در صنعت داروسازی دارای اهمیت می‌باشد و دلیلی بر استفاده این ماده در این حوزه است به شرح زیر می‌باشد:

1- مقاومت به خوردگی

مهم‌ترین ویژگی استیل‌ها مقاومت بالای آن‌ها به خوردگی و زنگ‌زدگی می‌باشد. خنثی بودن ورق استیل نسبت به طیف وسیعی از اسیدها، مایعات و سایر موارد و عدم ایجاد واکنش شیمیایی، باعث می‌شود در تجهیزات دارویی که در معرض مواد شیمیایی مختلف هستند، به کار برود.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

2- مقاومت در برابر حرارت:

در داروسازی برای ضد عفونی و اهمیت تمیزی، شست‌وشو معمولا با آب یا بخار آب داغ هم انجام می‌گیرد. پس باید ماده‌ای مانند استیل برای ساختشان استفاده شود که با وجود حرارت بالا مقاومتش را از دست ندهد و ویژگی‌هایش را حفظ کند.

3- مقاومت در برابر عوامل محیطی

داروسازی به واسطه داشتن رابطه مستقیم با سلامت افراد، باید از نظر نظافت و خلوص تایید شود. این کار با تمیزکاری‌های متعدد در حین فرآیند ساخت قابل انجام است. تجهیزات تولیدی از طریق فشار مکانیکی، استفاده از شوینده‌های قوی، شست‌وشوهای دما بالا و.. ضدعفونی می‌شوند اما ماده سازنده آن‌ها نباید تغییر ساختار دهد یا تخریب شود که استیل این مقاومت را دارد. در ضمن دوام و ماندگاری استیل بین 15 تا 20 سال تخمین زده‌شده است که به همین واسطه نیاز به تعمیر و تعویض و هزینه کلی صنعت را کاهش می‌دهد.

4- وضعیت سطحی مناسب

ورق استیل را می‌توان در شرایط مختلفی از نظر سطحی تولید کرد. اما استیل در داروسازی به شکلی تولید می‌شود تا بافت سطحی‌اش اجازه رشد میکروب و باکتری را ندهد و به راحتی هم تمیز شود.

استیل در داروسازی
استیل در داروسازی

 

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

گریدهای پرکاربرد استیل در داروسازی

سری 300 مربوط به دسته استیل‌های نگیر است. این دسته خواص آهنربایی ندارند و از نوع آستنیتی می‌باشند. عنصر نیکل ماده‌ایست که این فاز آستنیتی را پایدار نگه می‌دارد و در کنار درصدهای مختلفی از کربن و کروم ترکیب اصلی را تشکیل می‌دهد. گریدهای مختلف تفاوتشان در درصد همین عناصر است.

گرید 304

این گرید که پرکاربردترین نوع در داروسازی است ویژگی‌های ایده آلی دارد. مقاومت در برابر خوردگی بالا در کنار قابلیت استریل‌شدن آسان با وجود هزینه نسبتا کم استیل گرید 304 باعث استفاده آن حتی در مخازن و لوله‌های مایعات شده‌است.

گرید 316

اگر استحکام در کنار مقاومت حائز اهمیت باشد از استیل 316 استفاده می‌شود. درصد نیکل و مولیبدن بیشتر، این مقاومت بالا به خوردگی و اکسیداسیون را ایجاد می‌کند. هم‌چنین این گرید نسبت به گرید 304 در مقابل خوردگی حفره‌ای ناشی از قرارگیری در معرض کلریدهای مقاوم‌تر است. در بخش‌هایی که نمک در تماس با فلز است و بخش‌هایی شامل فرآیند بهداشتی با درجه حرارت بالا استفاده می‌شود.

گرید 309، 310 و 321:

این گریدها کاربردشان نسبتا محدودتر است. اما برای ساخت تجهیزاتی که باید دماهای بالا و حرارت زیادی را تجربه کنند، مناسب‌ترین گزینه هستند.

از استیل در چه بخش‌هایی از داروسازی استفاده می‌شود؟

کارخانه تولید دارو از استیل در بخش‌های زیادی استفاده می‌کند. از همان بخش GMP تا استاندارد تولید استیل مورد استفاده است تا ساخت تجهیزات مختلف مانند وسل، فیدر ماشین‌آلات، پس باکس، فرمینگ، نازل و قرص‌شمار. مخزن‌های نگه‌دارنده مایعات و به طور کلی مواد اولیه و بخش‌های مانند کویل، مفتول و..  هم معمولا به واسطه ویژگی‌های ذکرشده از جنس استیل هستند.

برای لوله‌های انتقال داروهای مایع و در ادامه انواع ماشین آلات داروسازی هم از استیل استفاده می‌شود. حتی برخی از تولیدات نهایی در این صنعت نیز مانند سوزن‌های زیرپوستی، لوازم اصلی جراحی و یا ایمپلنت‌های ارتوپدی خودشان هم از همین ماده تولید می‌شوند.

استیل در داروسازی
استیل در داروسازی

 

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

نحوه استفاده از استیل در داروسازی

استیل خودش ویژگی‌های خوبی دارد و تنها با پرداخت‌های سطحی معمول در بسیاری از بخش‌ها قابل استفاده است. اما در مواردی که حساسیت بالاتر است و مخصوصا پاکیزگی اهمیت بالایی دارد، ترجیح داده‌می‌شود استیل را برای مصرف ارتقا دهند. برای این کار الکتروپولیش سطحی روی استیل انجام می‌گیرد.

در این روش هر نوع ترک سطحی از بین می‌رود و سطحی یک دست و صاف ایجاد خواهد شد. به این ترتیب استریل بودن و تمیز بودن فولاد تا حد بسیار بالاتری تضمین خواهد شد و ورود میکروب به آن سخت‌تر است.  مراحل پاکسازی و ارتقا سطحی معمولا به شکل زیر است:

1- برداشتن و از بین بردن پسماندهای سبک

پس از جوشکاری ورق‌های استیل در داروسازی، به دلیل باقی ماندن مواد اضافی جوش روی سطح، با استفاده از یک ساینده این مواد حذف می‌شوند. این زدودن باید با دقت انجام گیرد تا شکل و فرم قطعه تغییری نکند

2- آماده‌سازی سطح استیل در داروسازی

به واسطه حرارت جوشکاری، سطح استیل‌‌ها در اطراف حرارت اکسید می‌شود و تغییر رنگ را شاهد خواهیم بود. این شرایط به وجودآمده مخل مقاومت به خوردگی استیل است و حتما باید حذف شود. این بخش توسط فرآیندهای سنتی اسیدشویی یا با فرچه سیمی حذف می‌شوند. که این روش‌ها هم خطرناک و هم گاهی مشکل‌زا هستند.

3- پلیسه کاری و صافکاری لبه‌ها

استیل در داروسازی توسط برش فرم و شکل می‌گیرد که این برش ممکن است پلیسه یا برآمدگی را ایجاد کند. تیزی موجود در لبه‌ها هم می‌تواند خطرآفرین باشد. با استفاده از انواع سوهان، کاردک، سنباده یا ساینده‌های مشابه این مورد تصحیح می‌شود. البته این فرآیند نیاز به دقت و تخصص دارد تا در مقیاس‌های میکروسکوپی هم ایرادات موجود از بین بروند و در آینده دردسری ایجاد نشود.

استیل در داروسازی
استیل در داروسازی

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا در رابطه با استفاده و کاربردهای استیل در داروسازی و تجهیزات و صنایع مربوط به آن صحبت شد. به واسطه رابطه مستقیم این تجهیزات و تولیدات با بدن و سلامتی انسان‌ها، خواص مورد نظر و حفظ آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. صنایع تولیدی باید با توجه به بخش استفاده و بررسی نیازهای موجود، از گریدها و ساختارهای مناسب استیل بهره ببرند.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط