mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بررسی کاربرد استیل در صنایع غذایی

استیل یکی از انواع آلیاژ می‌باشد که برپایه آهن­بوده و 2 درصد کربن هم در آن ترکیب­شده است. این فولاد ضد زنگ هست و همچنین در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان می‌دهد که علت آن وجود مقادیر بالای نیکل و کروم در این آلیاژ می‌باشد. استیل در گریدها و ترکیبات مختلفی عرضه می‌شود که هرکدام با توجه به ویژگی‎‌های خود در زمینه و کاربرد  مناسب استفاده می‎‌شود.  به علت قابلیت‌ها و مزایای فراوان استیل از جمله بازیافت‌پذیری، این آلیاژ مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرد که صنایع غذایی را هم شامل می‌شود. در ادامه مقاله این مقاله از سایت گروه استیل مهفا درباره کاربرد استیل در صنایع غذایی صحبت خواهد شد.‎

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

دلایل استفاده از استیل در صنایع غذایی

استیل به دلیل خواصی مانند دوام و پایداری مناسب، مقاومت در برابر حرارت و خوردگی بالا، استحکام قابل قبول، قابلیت شکل‌پذیری عالی، شست و شوی راحت، ضد زنگ بودن و بسیاری ویژگی دیگر در صنایع غذایی بسیار پرکاربرد است.

کدام یک از گریدهای استیل در صنایع غذایی استفاده می‌شود؟

استیل دارای گریدهای متعددی می‌باشد که تفاوت آن‌ها در ترکیبات و عناصر تشکیل‌دهنده آن می‌باشد یعنی در فرایند آلیاژ شدن چه ترکیباتی در کنار هم قرار گرفتند.

در صنایع مختلف با توجه به محیط و شرایط موجود از استیل‌ها با گریدهای مختلف استفاده می‌شود. مثلا برای استفاده از استیل در صنایع غذایی باید توجه داشته باشیم گرید مورد استفاده‌ی ما مقاومت زیادی در برابر حرارت و خوردگی داشته باشد.

باید توجه داشت هر فولاد ضد زنگ مناسب استفاده در صنایع غذایی نمی‌باشد چون هرکدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. گریدهای استیل 304، 316 و 430 به دلیل خاصیت‌های خود ایده‌آل‌ترین گزینه‌ها برای استفاده در صنایع غذایی به شمار می‌روند.

<yoastmark class=

استیل گرید 304

استیل 304 نسبت به گریدهای دیگر استیل قیمتی مقرون به صرفه دارد و قابلیت شکل‌پذیری و جوش‌پذیری فوق‌العاده‌ای از خود نشان می‌دهد. همچنین این استیل در برابر خوردگی به وجودآمده از ترکیبات شیمیایی من جمله گوشت، میوه‌جات، شیر و دیگر مواد غذایی مقاومت بسیار خوبی نشان می‌دهد و عملا پرکاربردترین نوع استیل در این صنعت است.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

استیل گرید 316

قیمت استیل 316 به نسبت 304 بالاتر است به همین دلیل از این گرید تنها در صورتی که به خواص خاص آن نیاز باشد، استفاده می‌شود. اما استیل 316 یک ویژگی منحصر به فرد دارد؛ این استیل با توجه به این که از درصد زیادی نیکل و کروم تشکیل شده‌است، می‌تواند تا دمای بیش از 800 درجه سانتی‌گراد را راحت دوام بیاورد. همچنین استیل 304 در معرض نمک فراوان یا اسیدها دچار خوردگی می‌شود. بنابراین برای تجهیزاتی که برخورد زیادی با نمک‌ها و اسیدها دارند استیل 316 جایگزین مناسب و مطمئنی خواهد بود که دچار مشکل و خوردگی نمی‌شوند.

استیل گرید 430

در استیل 430 میزان کروم درست به همان اندازه میزان کروم در استیل 316 می‌باشد اما در مقدار نیکل متفاوت هستند و به همین واسطه ریزساختار و خواص آن‌ها متفاوت است. استیل 430 به دلیل وجود کروم یکسان با استیل 316 یک گزینه عالی برای صنعتگران است. این استیل ویژگی‌های استیل 316 را دارد و اما با قیمت پایین‌تری به واسطه نیکل کمتر دارد به فروش می‌رسد. همچنین استیل 430 مقاومت خیلی زیادی در برابر ترک خوردگی از خود نشان می‌دهد و در برابر اسیدهای آلی نیز مقاومت خوبی دارد که در صنعت غذایی ویژگی مناسبی است.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

تاریخچه استفاده از استیل در صنایع غذایی

تاریخچه استفاده از استیل به سال 1946 برمی‌گردد که در تجهیزات مورد استفاده در فرآورده‌های لبنی کاربرد داشته‌است. کاربرد استیل به اولین چاقوهای آشپزخانه نیز برمی‌گردد. امروزه نیز به دلیل اهمیت سلامت مواد غذایی و دور نگه داشتن آن‌ها از آلودگی در بخش‌های مختلف مرتبط با صنایع غذایی از برداشت مواد اولیه گرفته‌تا نگهداری و پخت و حتی سرو از استیل استفاده می‌شود.

در گذشته از آلیاژهای حاوی سرب در صنایع غذایی استفاده می‌شده که خواص مناسبی داشت اما وجود سرب سبب به خطر انداختن مصرف‌کنندگان و ضرر مالی صنعت‌گران میشد. بعد از کشف و تولید گسترده استیل به اهمیت استیل در صنایع غذایی پی بردند و از آن به عنوان آلیاژی بی‌‌خطر و پر سود در این صنعت استفاده کردند.

<yoastmark class=

کاربرد استیل در بخش‌های مختلف صنایع غذایی

استیل را برای ساخت تجهیزات آشپزخانه همچون گاز، فر، یخچال، وسایلی مانند چرخ گوشت، آبمیوه‌گیری و امثالشان استفاده می‌کنند. علاوه بر این در وسایل پخت و پز مانند قابلمه ماهیتابه؛ یا در ساخت وسایلی که در سرو غذا کاربرد دارند. مانند چنگال، قاشق، چاقو، سینی، بشقاب و.. هم از انواع  استیل استفاده می‌شود. بنابراین در همه بخش‌های مربوط به صنایع غذایی ما شاهد حضور استیل هستیم و این دو از هم جدا نمی‌شوند. که علت آن همانطور که پیش‌تر گفته شد قابلیت ضدعفونی و پاکسازی استیل، ضد زنگ بودن آن و مقاومت و استحکام آن می‌باشد.

استیل، ظاهر و طعم مواد غذایی را مانند اول حفظ می‌کند و تغییری در آن به وجود نمی‌آورد. استیل تحت تاثیر مواد شیمیایی که در ترکیبات غذا هست قرار نمی‌گیرد. و حتی اگر خوردگی در آن به وجود بیاید توانایی ترمیم خود را با توجه به ترکیبش و حضور کروم دارد. البته باید تاکید کرد که همه استیل‌ها مناسب استفاده در صنایع غذایی نیستند. و حتما باید به ترکیبات آن‌ها دقت کرد تا انتظاری که داریم را برآورده کنند.

مثلا استیل 316 بی‌نقص‌ترین استیل برای استفاده در مواد غذایی هست. که دلیل آن مقاومت بالا در برابر حرارت و نداشتن خوردگی در برابر هرگونه ترکیبات شیمیایی در کنار تمام خواص دیگر استیل‌های دیگر می‌باشد. پس صاحبان صنایع غذایی باید به این نکته که از چه نمونه آلیاژ و به طور خاص چه نمونه استیل استفاده می‌کنند توجه ویژه‌ای داشته باشند تا از خسارت‌های احتمالی جلوگیری کنند.

<yoastmark class=

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا به استفاده استیل در صنعت غذایی پرداختیم. استیل‌ها آلیاژهای پرکاربرد و ارزشمندی هستند که حضورشان در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی بسیاری از دغدغه‌ها و مشکلات را حل‌کرده است. با توجه به تفاوت موجود در گریدهای استیل‌های مختلف و شناخت کاربرد هرکدام و انتخاب بهترین گزینه برای استفاده در صنایع غذایی می‌توانیم عالی‌ترین نتیجه را از استفاده استیل در تجهیزات مرتبط با صنایع غذایی بگیریم. در واقع استیل بهترین تجربه را در استفاده طولانی مدت از تجهیزات صنایع غذایی به ما می‌دهد. پس استیل در صنایع غذایی عنصری جدا نشدنی می‌باشد.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط