mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بررسی کاربرد استیل در وسایل آشپزخانه

 

یکی از دغدغه‌های افراد خانه‌دار و افرادی که با آشپزخانه و وسایل آن سر و کار دارند این می‌باشد که لوازم مصرفی آشپزخانه‌ را با چه متریالی تهیه کنند. همان‌طور که می‌دانید از چوب‌، آلومینیوم، پلاستیک، شیشه و تعدادی دیگر از مواد طبیعی برای ساخت وسایل آشپزخانه استفاده می‌شود. اما ما در این مقاله قصد داریم شما را با باکیفیت‌ترین و مناسب‌ترین آلیاژ موجود برای ساخت وسایل آشپزخانه آشنا کنیم. در ادامه این مقاله از سایت گروه استیل مهفا با ما همراه باشید تا از کاربرد استیل در وسایل آشپزخانه برایتان بگوییم.

برای آشنایی با ورق استیل مات کلیک کنید.

معرفی وسایل آشپزخانه ساخته‌شده از استیل

هنگام وارد شدن به آشپزخانه با تعداد زیادی وسیله کاربردی و مهم مواجه می‌شویم که برای ساخت آن‌ها از استیل یا همان فولاد ضد زنگ استفاده‌شده است. از وسایل سنگین و بزرگی مانند گاز، یخچال، ماشین ‌لباسشویی گرفته‌تا وسایل جزئی‌ اما ضروری مانند قاشق، چنگال، قابلمه، چاقو و…

برای انتخاب استیل به عنوان ماده اولیه ساخت این وسایل دلایل با اهمیتی وجود دارد. اگر ما برای ساخت هرکدام از وسایل ذکرشده از ماده دیگری استفاده کنیم درگیر یک‌سری مشکلات و دردسرها می‌شویم که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود. در واقع استیل سبب حل شدن بسیاری از دغدغه‌ها در صنعت تولیدات وسایل آشپزخانه شده‌است.

 

علل استفاده از استیل در وسایل آشپزخانه

استیل به واسطه خواص و شرایط مختلفی با گریدها و انواع متفاوتی در صنایع مختلف من جمله تجهیزات و وسایل آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد:

مقاومت در برابر خوردگی

واضح است که وسایل موجود در آشپزخانه به صورت مستمر در تماس با مواد غذایی متنوع هستند. همان‌طور که می‌دانید اکثر مواد غذایی مانند گوشت و نمک و مواد اسیدی و غیره از خود ترکیبات شیمیایی آزاد می‌کنند که سبب ایجاد خوردگی می‌شوند. بنابراین اول از همه ما باید به این مسئله توجه داشته‌باشیم که متریال مورد استفاده ما برای نگهداری ، پخت، سرو غذا قابلیت مقاومت در برابر خوردگی را داشته باشد. یا اگر هم دچار خوردگی جزئی شد قابلیت ترمیم  سطح خود را داشته‌باشد. در غیر این صورت سلامت انسان به خطر خواهد افتاد.

استیل یکی از موادی است که مقاومت به زنگ‌زدگی و فرورفتگی بسیار بالایی دارد.  در صورت نگهداری درست و مراقبت، سطح صاف و صیقلی خود را کاملا حفظ می‌کند و دچار خط و خش نیز نمی‌شود. به این خاطر از آن برای آن دسته از وسایل آشپزخانه که جنبه تزئینی و زیبایی نیز دارند هم استفاده می‌شود. مانند سینی، ظروف سرو غذا و…

استیل در وسایل آشپزخانه
استیل در وسایل آشپزخانه

مقاومت در برابر حرارت

یکی دیگر از نکات مورد توجه در تهیه‌ی لوازم آشپزخانه این است که در ساخت آن‌ها از موادی استفاده شود که در برابر حرارت، مقاوم باشند و چه در ظاهر چه در مواد داخلی آن‌ها تغییری رخ ندهد. می‌دانیم وسایلی مانند قابلمه، ماهیتابه‌، سماور، کتری و قوری در تماس مستقیم با حرارت هستند و وسایلی مانند ملاقه، کف‌گیر، قاشق، چنگال در معرض حرارت غیرمستقیم می‌باشند. بنابراین مهم‌ترین نکته قابل توجه برای خرید این وسایل مواد اولیه به کاررفته در آن می‌باشد. که استیل با توجه به اینکه یک فولاد و آلیاژ ساخته‌شده از آهن و کربن است این ویژگی را با شرایط خیلی خوبی ارائه می‌کند.

شست و شوی آسان و سریع

همه ما افرادی را در حال تلاش برای شستن و تمیز کردن باقی‌مانده‌ی غذا که به سطح ظروف چسبیده‌اند دیده‌ایم. تقریبا هیچکس دوست ندارد در چنین موقعیتی باشد چون افراد، از تمیز کردن و شستن ظروف به خودی خود فراری هستند؛ حال اگر ظروف به سختی تمیز شوند همه‌‌چیز طاقت‌فرسا‌تر نیز می‌شود. بنابراین داشتن وسایل با جنسی که به راحتی شسته شوند از واجبات است. نکته مهم‌تر این است که مشکلات در تمیزی سطوح این وسایل با سلامت انسان رابطه مستقیمی دارد.

طول عمر بالا

با توجه به افزایش روز افزون زباله و مصرف‌گرایی استفاده از وسایل با کیفیت که به زباله تبدیل نشوند از وظایف انسانی ما می‌باشد. استیل به دلیل دوام و مقاومت بالا می‌تواند زمانی طولانی و به صورت مداوم مورد استفاده ما قرار بگیرد و شکل خود را به طور کامل حفظ کند و آسیبی نبیند. حتی این ماده قابلیت بازیافت هم دارد که از مزایای آن به حساب می‌آید.

در آخر اشاره به این نکته که ظروف استیل طعم، رنگ و عطر غذا را تغییر نمی‌دهد ضروری است. پس با توجه به مواردی که ذکر شد و وجود همه این قابلیت‌ها در استیل، نمی‌توان گزینه مناسب‌تری را جایگزین آن کرد.

 

انواع استیل در وسایل آشپزخانه

استیل با توجه به میزان عناصر سازنده و ترکیب آن‌ها با یکدیگر به سری‌ها و گریدهای متنوعی تقسیم‌بندی می‌شود. موارد زیر پرکاربردترین گریدهای استیل در وسایل آشپزخانه است.

304

گرید 304 شامل حدودا 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل می‌باشد. این گرید یک فولاد ضد زنگ و مقاوم هست و در دمای کم هم قابلیت انعطا‌ف‌پذیری دارد. در واقع همه ویژگی‌های مورد نیاز ذکرشده برای ساخت بی‌نقص وسایل آشپزخانه را دارا می‌باشد. با توجه به اینکه از لحاظ مادی و صرف هزینه نسبت به گریدهای دیگر استیل بهینه‌تر است رایج‌ترین نوع استیل در این صنعت به حساب می‌آید.

برای آشنایی کامل با ورق استیل 304 کلیک کنید.

316

گرید 316 با توجه به مقدار نیکل و کروم بیشتر مقاومت بیشتری نیز در برابر خوردگی دارد. البته لازم به ذکر است که گرید 316 استیل گران‌تر است و استفاده از آن هزینه بیشتری را می‌طلبد بنابراین در مواقعی که ما احتیاج به مقاومت خوردگی خیلی بالایی نداریم استفاده از گرید 304 توصیه می‌شود. لازم به ذکر است کاربرد استیل 316 در تجهیزات آشپزخانه‌های صنعتی بیشتر است.

430

استیل 430 همه قابلیت‌های استیل 316 را دارا می‌باشد یعنی همان میزان کروم در این استیل هم موجود است اما به دلیل نیکل کمتر استیل مقرون به صرفه‌تری می‌باشد. پس هرجا ما قابلیت‌های استیل 316 را لازم داشته‌باشیم و در عین حال کم کردن هزینه‌ها هم لازم باشد، از این گرید استیل استفاده می‌کنیم.

 

جمع‌بندی

هدف این مقاله از سایت گروه استیل مهفا آشنایی شما با کاربرد استیل در وسایل آشپزخانه می‌باشد. همه ما نسبت به نقش پررنگ استیل در تجهیزات آشپزخانه آگاه هستیم اما با شناخت بیشتر انواع استیل و شناخت کاربردهای هرکدام از آن‌ها می‌توانیم بهترین گزینه را برای ساخت تجهیزات آشپزخانه انتخاب کنیم و با خیال راحت‌تری برای استفاده از آن تصمیم بگیریم که همراه با تجربه‌ای موفق و بی‌دردسر در این زمینه می‌باشد.

 

 

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط