mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

کاربرد استیل در کشاورزی چیست؟

 

تقریبا در همه ادوات کشاورزی از داس و بیلچه گرفته تا ماشین‌های عظیم شخم‌زنی از ماده‌ای آلیاژی با ویژگی‌های مناسب به نام استیل استفاده می‌شود.  میزان استفاده از این ماده در هر وسیله کشاورزی متفاوت است اما مطمئنا می‌توان آن را از مواد مهم در صنعت کشاورزی دانست. ترکیبات تشکیل‌دهنده استیل سبب‌شده تا آن به فولادی مقاوم و پرکاربرد تبدیل شود. چرا که ابزار مورد استفاده در کشاورزی به دلیل اینکه در تماس مستقیم و مداوم با خاک و سنگ و در معرض مستمر نور خورشید هستند؛ ضروری است از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار باشند؛ که سبب اهمیت بالای کاربرد استیل در کشاورزی شده‌است.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

استیل در کشاورزی

در صنعت کشاورزی از گام اول که آماده‌سازی زمین برای کاشت محصول می‌باشد تا گام آخر یعنی برداشت و دسته‌بندی محصولات  احتیاج به ابزارآلات و ماشین‌های مجهزی است. که اغلب ساخته‌شده از استیل هستند. به همین دلیل صنعت کشاورزی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان فولاد و فولاد ضد زنگ می‌باشد. در این صنعت ما شاهد استفاده مستقیم و غیرمستقیم از استیل در حوزه‌های مرتبط به کشاورزی هستیم. به بیانی دیگر با آنالیز ابزارآلات کشاورزی می‌توان شاهد نقش پررنگ استیل در کشاورزی بود.

برخی از ادوات کشاورزی مانند بیلچه به صورت کامل از استیل تولید می‌شوند و فقط دسته آن از چوب یا پلاستیک است. اما برخی از ابزارآلات فقط در ساخت برخی از اجزای آن‌ها استیل به کار رفته‌است یا مثلا فقط پیچ و مهره‌های کارشده در آن از استیل می‌باشد.

استیل در کشاورزی
استیل در کشاورزی

ویژگی‌های استیل

به طور کلی شرایط موجود است که مشخص می‌کند باید از چه آلیاژی برای ساخت ابزارها در حوزه‌های مختلف استفاده شود. مثلا در کشاورزی به صورت پیوسته از سموم و کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که این‌ها از خود مواد خورنده منتشر می‌کنند و همین امر یکی از دلایل ضرورت استفاده از فولادهای مستحکم و مقاوم در برابر خوردگی برای ساخت تجهیزات کشاورزی می‌باشد.

استحکام بالا، مقاومت در برابر ضربه، پایداری، مقاومت به سایش، مقاومت بالا نسبت به خوردگی از ویژگی‌های مورد نیاز ماده‌ای می‌باشد که قرار است با آن ساخت ادوات کشاورزی را انجام داد. در این بین به دلیل تماس مستمر ادوات با سنگ و خاک، مقاومت در برابر سایش از اهمیت بالاتری برخوردار است.

همچنین چون استفاده از ابزارهای کشاورزی یک استفاده مداوم می‌باشد و کشاورزان دائما در حال کار کشیدن از آن‌ها هستند. این ابزار باید مقاومت در برابر خستگی داشته‌باشند. در اثر استفاده زیاد و طولانی مدت آسیبی نبیند و به طور خلاصه طول عمر مفید آن‌ها بالا باشد تا نیاز به هزینه‌های مجدد به حداقل برسد.

همه این‌ها خواص و ویژگی‌هایی هستند که ما به صورت یک‌جا می‌توانیم در استیل‌ها ببینیم. بنابراین اولین انتخاب برای ساخت ادوات کشاورزی استیل است. که حتی اهمیت استیل را می‌توان از تاثیر نوسانات بازار استیل بر کشاورزی متوجه شد.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

ادوات کشاورزی ساخته‌شده از استیل

همان‌طور که اشاره شد رد استیل را می‌توان در تمام مراحل کشاورزی مشاهده کرد. از ساخت ماشین آلاتی مانند تراکتور که برای انتقال محصولات و ابزارآلات و انتقال خاک و کود استفاده می‌شود. یا شخم‌زن‌ها و کمباین‌ها گرفته‌تا ابزارهای کوچکتری مانند داس، بیل، بیلچه، کودپاش، بذر پاش همگی ساخته‌شده از استیل هستند. مثلا بیلچه از طریق شمش فولادی تولید می‌شود که با ضربات پتک داغ به شکل بیلچه درآمده و به دسته چوبی یا پلاستیکی خود متصل شده‌است.

همچنین برای آبیاری زمین‌های کشاورزی یک سری لوله‌گذاری‌ها صورت می‌گیرد که این‌ها نیز باید از استیل ساخته شوند. احتیاج به استیل در شیوه آب‌دهی جدد کاملا مشهود است. آلیاژ استفاده‌شده در این لوله‌ها به دلیل تماس با آب، باید در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان دهد و دچار زنگ‌زدگی نشوند.

مزارع کشاورزی معمولا برای محافظت و جداسازی با نرده‌ها و فنس‌هایی احاطه شده‌اند. این نرده‌ها هم ساخته‌شده از استیل هستند چرا که استیل هم استحکام خوبی دارد و هم از لحاظ شیمیایی مقاوم است.

استیل در کشاورزی
استیل در کشاورزی

نوع استیل مورد استفاده در کشاورزی

همان طور که بررسی نقش استیل در کشاورزی یک مسئله مهم است پرداختن به اینکه از چه نوع استیل و چه گریدی در این صنعت استفاده می‌شود نیز از موارد پر اهمیت و کلیدی می‌باشد.

ادوات کشاورزی؛ ساخته شده از ورق استیل 316 می‌باشند. این استیل جایگزین پلاستیک و فلزات سبک و فولاد گالوانیزه شده‌است. که از علل این جایگزینی می‌توان به بهینه‌تر بودن استیل 316 نسبت به فولاد اشاره کرد. شاید قیمت استیل 316 بالا به نظر برسد ولی با گذشت مدتی ارزش خود را نشان می‌دهد. فولاد گالوانیزه خاصیت خود را از روی می‌گیرد که مسئولیت محافظت را بر عهده دارد. اگر روی طی آسیبی دچار خوردگی شود سبب نفوذ رطوبت و عوامل تحلیل‌کننده به داخل فولاد خواهد شد. و به مرور زنگ‌زدگی اتفاق می‌افتد. اما استیل 316 با گذر زمان قادر است خواص خود را حفظ کند. و در برابر خوردگی مقاومت بی‌نقصی از خود نشان می‌دهد که کاهش نمی‌یابد.

تاریخچه ادوات کشاورزی

زمانی که کشاورزی اول راه خود بود، کشاورزان برای کاشت و برداشت محصولات از ادوات چوبی استفاده می‌کردند که طبیعتا دوام و استحکام زیادی نداشتند و برخی فعالیت‌ها در زمین کشاورزی سبب شکستن آن‌ها می‌شد. همچنین عوامل آب و هوایی و رطوبت یا حضور دام‌ها به راحتی به آن‌ها آسیب می‌رساند و سبب فرسایششان می‌شد. ابزارهای چوبی توانایی انجام دادن یک سری فعالیت‌های سنگین را به طور کل ندارند و این کارهای کشاورزی و کاشت محصولات را برای بشر سخت می‌کرد.

با پیشرفت تکنولوژی و ساخت فولاد و آلیاژ‌ها، استیل جایگزین هر مواد دیگری برای ساخت این ادوات شد که سبب بازدهی بیشتر و سهولت در امر کشاورزی گردید و تا به امروز جایگاه خود را حفظ کرده‌است و جایگزین بهتری برای آن پیدا نشده‌است.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

استیل در کشاورزی
استیل در کشاورزی

سخن پایانی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا در رابطه با کاربرد استیل در کشاورزی صحبت کردیم. در آخر باید گفت اگر چه از لحاظ پرداخت هزینه استیل، گران‌تر برای ما تمام می‌شود. اما به سبب عمر طولانی و نگهداری آسان این هزینه جبران می‌شود. باید دقت داشت اگر به بهانه کم کردن هزینه از موادی مثل پلاستیک و چوب به جای استیل در کشاورزی استفاده کنیم باعث بروز مشکلاتی می‌شود. برای مثال پلاستیک یک ماده فاقد استحکام می‌باشد که در مواجهه با عوامل محیطی مانند حرارت و یا خوردگی به سرعت خراب می‌شود که این امر جز ضرر برای ما نتیجه‌ای ندارد.

 

 

 

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط