mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

استیل سری 500 و مشخصات و ویژگی‌های آن   

کاربرد استیل، این ماده آلیاژی به حدی گسترده است که روز به روز به انواع و تولیدکنندگان آن اضافه می‌شود. این ماده آلیاژی که سال 1912 کشف‌شده است خیلی زود مورد توجه قرار گرفت. فولاد ضد زنگ یا همان استیل سال‌ها است که از مواد مصرفی پرکاربرد در صنایع محسوب می‌شود. در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا، واردکننده و عرضه‌کننده ورق و پروفیل استیل به مدلی از استیل به نام سری 500 می‌پردازیم.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

عناصر سازنده استیل

استیل در بازار تنوع زیادی دارد، از موارد اصلی که باعث این تنوع می‌شود ترکیب آن از عناصر مختلف است. برای شناخت استیل سری 500 ابتدا بهتر است معرفی‌ای از مهم‌تری عناصر سازنده‌اش داشته‌باشیم. به طور کلی به ماده آلیاژی‌ای که پایه اصلی آن عنصر آهن است و در ترکیبش حداکثر دو درصد کربن دارد، استیل یا فولاد ضد زنگ گفته‌می‌شود. اما این ضد زنگ بودن و مقاومت به خوردگی بالا که از ویژگی‌های مهم استیل محسوب می‌شود، وابسته به حضور عنصری به نام کروم است. اکسید این عنصر با تشکیل لایه‌ای محافظ و مقاوم به خوردگی بالا، خواص عالی استیل را ایجاد می‌کند.

نیکل ماده دیگری است که حضور یا عدم حضور آن تاثیر زیادی بر ساختار استیل دارد. این ماده بر استحکام نهایی فولاد ضد زنگ، ریز ساختار و تحمل دمایی را مشخص خواهند کرد. کربن که حضوری در همه استیل‌ها مشترک است، سه اثر مهم دارد، کی خواص خزشی و پایداری مکانیکی در دمای بالا را زیاد می‌کند. دو عامل ایجاد فاز مارتنزیتی و سختی بالا است و در نهایت خواص خوردگی استیل را با تاثیر بر جذب کروم تعیین می‌کند.

عناصر دیگری مانند مولیبدن، تیتانیم،  منگنز، گوگرد، سیلیسیم، فسفر، نیتروژن و.. نیز در سری‌های مختلف با درصدهای متفاوتی حضور دارند. برخی از این عناصر شاید به طور مستقیم روی ویژگی استیل تاثیر نگذارند ولی حضور و مقدار آن‌ها در رفتار سایر عناصر تاثیرگذار خواهد بود و اهمیت دارند.

استیل سری 500
استیل سری 500

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

 

انواع فولادهای ضد زنگ

در کنار عناصر تشکیل‌دهنده فولاد ضد زنگ، ساختاری که آن‌ها در کنار هم تشکیل می‌دهند نیز حائز اهمیت است و خواص مهمی مانند خاصیت مغناطیسی، استحکام و.. را تعیین می‌کند. در ادامه توضیحی مختصر و مقدمه‌وار درباره این ساختارها خواهیم داد:

1- آستنیتی: این مدل بیشترین انواع استیل را شامل می‌شود و حداکثر 7 درصد نیکل در آن یافت می‌شود. آستنیتی‌ها خاصیت انعطاف‌پذیری و تحمل دمای بالا دارند. این استیل‌ها غیرمغناطیسی‌بوده و قابلیت جوشکاری دارند.

2- فریتی: در این استیل‌ها جذب به آهن‌ربا را شاهد هستیم و خواص فیزیکی و مکانیکی هم سطح مناسبی دارند. کروم عنصری است که این فاز را پایدار می‌کند و به واسطه حضور همین کروم مقاومت به خوردگی خیلی بالاتر است.

3- آستنیتی – فریتی: این فولادها در ساختارشان به اندازه‌ای نیکل را دارند تا فاز آستنیتی را در کنار فاز فریتی با پایدارکننده کروم  پایدار نگه دارد. حضور نیکل عاملی برای انعطاف پذیری مناسب و حضور  عنصر کروم عاملی برای استحکام و چقرمگی خوب استیل آستنیتی – فریتی خواهد بود.

4- مارتنزیتی: این نوع در کنار مقاومت به خوردگی، استحکام و سختی بالا و مقاومت به سایش خوبی دارد. سرد شدن سریع عامل ایجاد فاز مارتنزیتی است و خاصیت مغناطیسی هم در این مدل وجود دارد.

استیل سری 500
استیل سری 500

استیل سری 500

حال که با ساختارهای مختلف استیل و عناصر تشکیل‌دهنده آن آشنا شدیم، توضیح تفاوت‌های استیل سری 500 با سایر سری‌های استیل راحت‌تر است. خواصی که استیل سری 500 را متمایز می‌کند به شرح زیر می‌باشد:

مهم‌ترین مورد این است که عنصر کروم در آلیاژهای سری 500 با مقادیر زیادی حضور دارد. این حضور علاوه بر ایجاد مقاومت به خوردگی بالا، تحمل دمایی استیل سری 500 را نیز بالا می‌برد. پس مشخصا کاربرد این استیل‌ها نیز در بخش‌هایی است که گرما و دمای بالای موجود زیاد و آسیب‌زا است. برای مثال در ساخت انواع بست فولادی علاوه بر استیل سری 300 و استیل سری 400 از این مدل هم استفاده می‌شود.

کروم که خود قابلیت تحمل تا دماهای بالاتر از 1000 درجه سانتی‌گراد را دارد، ویژگی عالی تحمل دمایی بالا را ایجاد می‌کند اما از طرفی دیگر دوام و قدرت فولاد ضد زنگ سری 500 نسبت به سایر فولادها کاهش می‌یابد.

در رابطه با ساختار هم که انواع آن را مورد بررسی قرار دادیم، استیل سری 500 در دسته فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی قرار می‌گیرد که سختی مناسبی دارند. در ضمن این ساختار همان‌طور که گفتیم باعث ایجاد خواص مغناطیسی در استیل می‌شوند.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

خرید ورق استیل 500

در ایران استیل یا همان فولاد ضد زنگ تولید ویژه‌ای ندارد. در بازارهای جهانی هم که استیل سری 500 تولید می‌شود، کاربرد و مصرف و به همان نسبت تولید آن نسبت به سری‌های پرکاربرد 300 و 400 و حتی 300 محدودتر است. شاید خیلی‌ها حتی اسم استیل سری 500 را هم نشنیده باشند. در ایران واردکنندگان به واسطه تقاضای محدود این استیل و وجود جایگزین‌های پرفروش‌تر برای آن، علاقه خاصی به خرید و عرضه آن ندارند و می‌توان گفت عملا در بازار کشور نمی‌توان هم‌چین ورقی را برای خرید پیدا کرد.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا، واردکننده انواع ورق و پروفیل استیل، در رابطه با نوعی از استیل که کمتر در بازار شناخته‌شده است یعنی استیل سری 500 صحبت شد. ویژگی‌های مخصوص استیل سری 500 یعنی کروم بالا و تحمل دمای زیاد آن در کنار فاز مارتنزیتی، دلایل تولید و مصرف این نوع فولاد ضد زنگ می‌باشد.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط