mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

خواص استیل 410 و هر چه لازم است درباره آن بدانید

به مواد آلیاژی که پایه اصلی‌ آن‌ها فلز آهن بوده‌و کمتر از دو درصد کربن در ترکیب خود داشته‌باشد، استیل یا فولاد می‌گویند. ورق‌های استیل به واسطه کاربرد گسترده در صنایع، تنوع زیادی دارند. با توجه به عناصر تشکیل‌دهنده و درصدهای آن‌ها و خواصی که از این ترکیبات ناشی می‌شوند، دسته‌بندی‌های مختلفی برای این آلیاژ در نظر گرفته‌می‌شود. در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا، واردکننده انواع ورق استیل به ایران،  به بررسی خواص ورق استیل 410 و ویژگی‌ها و کاربردهای مختلف آن خواهیم پرداخت.

معرفی ورق استیل 410

یکی از دسته‌بندی‌های مهم انواع استیل، تقسیم آن‌ها بر اساس خواص مغناطیسی و قابلیت و قدرت جذبشان به آهن‌ربا می‌باشد. با توجه به این وجه تمایز، استیل‌ها به دو دسته بگیر یا نگیر تعلق می‌گیرند. انواع نگیر خاصیت مغناطیسی نداشته‌و انواع دیگر برعکس آن عمل می­کنند. خود استیل‌های نگیر بار دیگر به زیر شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. گریدهای مختلف 200، 300 و… از این مدل هستند. استیل‌های بگیر نیز انواع گریدهای سری 400 را شامل می‌شود.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

به طور  جزئی‌تر یکی از گریدهای سری 400،  ورق استیل 410 می‌باشد. که در ادامه این مقاله به توضیحاتی پیرامون آن و خواص استیل 410 خواهیم پرداخت.  استیل 410 در استاندارد DIN آلمان  با نام فولاد 1.4006 معرفی می‌شود. این فولاد در انواع مارتنزیتی دسته‌بندی‌شده و قابلیت سخت‌پذیری بالایی در عملیات حرارتی دارد که عاملی بر کاربرد آن است.

کشورهای تایوان، هند، روسیه و چین از تولیدکنندگان معروف استیل 410 هستند که گروه استیل مهفا نیز با آن‌ها همکاری می‌کند. ورق‌های استیل گرید 410 در ابعادهای مختلفی من جمله 200 در 100، 150 در 600 و 200 در 600 سانتی‌متر به فروش می‌رسد. انتخاب ابعاد مورد نظر به نوع کاربرد و نیاز مشتری بستگی خواهد داشت.

خواص استیل 410
خواص استیل 410

خواص و ویژگی‌های ورق استیل 410

عنصری که در ترکیب باعث ایجاد فاز مارتنیتی سخت می‌شود، کربن است که درصدی حدود 0.08 تا 0.15 درصد در استیل 410 دارد. درصد کروم در این گرید چیزی بین 11.5 تا 13.0 درصد می‌باشد. گوگرد هم میزانی  مقادر با 0.015 درصد در این ترکیب دارد. علاوه بر این عناصر منگنز، نیکل، سیلیسیم و فسفر هم در ترکیبات این نوع آلیاژ یافت خواهد شد. این نوع ترکیب خواصی را ایجاد می‌کند که مهم‌ترینشان به شرح زیر است:

برخی از خواص مهم استیل 410:

  • سختی ویکرز: 446 HV
  • سختی راکول: 45 HRA
  • مقاومت کششی: 1525 مگاپاسکال
  • محدوده دمای ذوب C° 1404-1440
  • مقاومت الکتریکی (nΩ.m) 600
  • محدوده قابل استفاده : 400 تا 580 درجه سانتی گراد (بهترین حالت)

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

مقاومت به خوردگی:

ورق استیل با گرید 410 در برابر آب شیرین، محلول‌های قلیایی و اسیدی ملایم، اتمسفر خشک، مواد غذایی و بخار داغ مقاومت مناسبی دارد. این مقاومت به واسطه تشکیل لایه اکسیدی روی سطح و محافظت از بخش زیرین ایجاد می‌شود. مقاومت این مدل نسبت به کلریدها خیلی بالا نیست و در صورت هم‌جواری با آن‌ها لازم است مرتبا تمیز شود. اگر بخواهیم خواص ورق استیل 410 را با انواع آستنیتی یا فریتی من جمله  ورق استیل 430 مقایسه کنیم، باید گقت که مقدار مقاومت به خوردگی‌اش کمتر است. چرا که در ساختارش میزان کروم کمتری دارد.

یکی دیگر از مواردی که مقدار مقاومت به خوردگی را مشخص می‌کند، وضعیت سطحی ورق استیل می‌باشد. اگر مقاومت بالایی نیاز باشد، لازم است سطح آن تا حد امکان صاف و صیقلی شود. هرچه این سطح صاف‌تر باشد، راحت‌تر تمیز خواهد شد و نفوذ به آن سخت‌تر و زمان‌برتر خواهد بود.

هدایت حرارتی:

هدایت گرمایی و حرارتی این آلیاژ نسبت به چدن  و آهن کمتر است و دیرتر دمایش بالا می‌رود و زمان بیشتری امکان حفظ گرما را دارد. انبساط حرارتی این گرید هم نسبتا کم است.  این آلیاژ قابلیت تحمل دما را تا 650 درجه سانتی‌گراد دارد، اما همان‌طور که به آن اشاره شد، به واسطه از بین رفتن برخی از خواص مکانیکی خوب در دمای بالا، نهایتا در جاهایی استفاده می‌شود که دمایش بیشتر از 580 درجه سانتی‌گراد نشود.

خواص استیل 410
خواص استیل 410

مهم‌ترین کاربردهای استیل بگیر 410

کاربردهای استیل گرید 410 بر اساس مقاومت به خوردگی بالای آن در کنار استحکام و سختی بالا می‌باشد. ساخت لوازمی مانند چاقو، چنگال و.. که سختیشان حائز اهمیت است یا تجهیزات دندان‌پزشکی (پنس، قیچی،  انبرک و…) از این استیل استفاده می‌کنند. استیل 410 را می‌توان توسط عملیات حرکتی سخت‌تر کرد. که این فرآیند  مقاومت لبه برش را نیز افزایش خواهد داد.

صنایع دیگری من جمله ساخت پیچ‌ها، بوش و مهره‌ها، ساخت سازه‌های تقطیر در صنعت نفت، تولید انواع توربین‌های گازی، ساخت انواع شفت، پمپ و شیرآلات و یا پله‌های نردبان‌های مخصوص معدن و هم‌چنین تجهیزات پالایش و پتروشیمی و… نیز از استیل 410 بهره می‌برند.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

جوشکاری ورق استیل 410

از ویژگی‌های مثبت ورق استیل 410 قابلیت بالای جوشکاری آن می‌باشد. این قابلیت در حدیست که می‌توان از تمام روش‌های استاندارد جوشکاری برای آن استفاده کرد. اگر این استیل قبل از جوشکاری تا محدوده دمای 150 تا 260 درجه سانتی‌گراد گرم شود و بعد از جوشکاری هم آنیل گردد، احتمال ایجاد ترک در آن کاهش خواهد داشت. در مواقعی که نیاز است از استیل گرید 410 در شرایط تحت جوش بهره بود، برای ایجاد اتصال داکتیل و انعطاف‌پذیر، طبق استاندارد AS 1آ554.6 از فیلرهای گرید 309 استفاده میشود.

علاوه بر جوشکاری، فرآیندهای دیگری مانند آنیل، ماشین‌کاری و تمپر هم قابلیت اجرا روی استیل 410 را دارند. چرا که مقاومت به خوردگی و استحکام را به طور همزمان دارا می‌باشد.

خواص استیل 410
خواص استیل 410

شرایط قیمت استیل 410

موارد مختلفی روی قیمت نهایی یک ورق استیل می‌توانند تاثیرگذار باشند. درخواست کمتر برای کاربرد این ورق نسبت به انواع سری 300 و کمتر بودن آلیاژهای گران قیمت در ساختارش باعث قیمت پایین‌ترش نسبت به گریدهای پرکاربرد 304 و 316 می‌شود. در بین انواع سری 400 هم، در مقایسه با ورق 430 که آن هم  کاربرد بالایی دارد، گران‌تر عرضه می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا در رابطه با انواع و کاربردهای ورق استیل 410 مطالب جامعی ارائه شد. این ورق به واسطه خواص مناسبش کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد. اطلاعات کافی در رابطه با ویژگی‌ها و قابلیت‌های استیل 410 می‌تواند شما را در زمان انتخاب نوع استیل مورد نیاز و حین خرید آن کمک کند. به این ترتیب احتمال خرید استیل تقلبی و مشکل‌دار و بی‌کیفیت هم تا حد خوبی کاهش خواهد داشت.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط