mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بررسی انواع سطح استیل و کاربرد هر یک از آن‌ها

استیل علاوه بر صنعت و کارخانه در زندگی روزمره انسان نیز پرکاربرد است. این ماده آلیاژی به واسطه همین کاربرد زیاد در ساختارها و ترکیب‌های مختلفی به تولید می‌رسد. استیل‌های تولیدی در جهان با نقطه نظرهای متفاوتی قابلیت دسته‌بندی شدن دارند که قیمت، کاربرد و… آن‌ها را مشخص می‌کند. یکی از مواردی که بین استیل‌ها تمایز ایجاد می‌کند، سطح و پرداخت آن‌هاست. در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا، واردکننده انواع ورق استیل تصمیم داریم انواع سطح استیل، ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها را معرفی نماییم.

دسته‌بندی انواع سطح استیل

احتمالا فکر می‌کنید سطح استیل‌ها تنها به چند نوع ورق استیل مات، براق، ورق استیل دکوراتیو و نهایتا خش‌دار تقسیم می‌شود. اما این یک دسته‌بندی جامع و معمولیست و کیفیت و عمق هر کدام می‌تواند متفاوت باشد که دسته‌ای جدید را ایجاد می‌کند.  انواع سطح استیل‌ها با توجه به عملیات آماده‌سازی آن‌ها در بیش از 10 دسته مختلف قرار می‌گیرد که در ادامه به نوبت هر سطح را بررسی خواهیم کرد.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

سطح استیل No.0

سطح شماره صفر که نسبتا مات است، کاربرد و مصارف عمومی ندارد. برای تولید این سطح ابتدا ورق استیل تا ضخامت مد نظر با استفاده از نورد داغ نازک می‌شود. سپس آنیل می‌گردد ولی عملیات اسیدشویی یا خنثی‌سازی‌ای برای آن طی نمی‌شود. به همین دلیل پوسته سیاهی روی سطح یا لایه توسعه یافته و مقاوم به خوردگی خیلی خوبی ایجاد نخواهد شد. کاربرد این استیل در مواردی که مقاومت به حرارت زیادی نیاز است استفاده می‌شود. اما به طور کل مصرفش خیلی محدودتر است.

سطح استیل No.1

این نوع پرداخت که در بازار به آن تک‌پل هم می‌گویند، ورق‌های استیل با ضخامت‌های مختلف را جهت کاربرد در صنایع آماده می‌کند. در این فرآیند پس از عمل  نورد گرم و آنیلینگ، اسیدشویی و خنثی‌سازی هم باید برای سطح فلز انجام گیرد. اسیدشویی سطح را کمی تیره و زبر می‌کند اما لایه محافظ و مقاومی نسبت به خوردگی را روی سطح پدید می‌آورد. در بخش‌های مختلف این نوع استیل‌ها احتمالا نشانه‌هایی از سایش مشاهده خواهید کرد.  مواد اولیه که برای نورد سرد استفاده می‌شوند از این نوع پرداخت سطح استیل بهره می‌برند. در مخازن صنعتی و تاسیسات شیمیایی از این محصول استفاده می‌شود.

سطح استیل No.2D

سطح این استیل‌ها مات و کدر و یکنواخت می‌باشد. در فرآیند تولید نورد سرد، آنیلینگ، خنثی سازی با شستشوی اسید طی می‌شود. نتیجه نهایی سطح حالتی بهتر از سطح شماره یک خواهد داشت. به واسطه امکان پولیش این سطح مات در صنایع مختلف برای کشش عمیق و شدید فلزات از آن بین انواع سطح استیل استفاده می‌شود چرا که چرب‌کننده را حین عملیات کشش نگه می‌دارد. صنایع ساخت قطعات خودرو، مصالح ساختمانی، لوله و کارخانه‌های پتروشیمی خریداران اصلی این محصولات هستند.

سطح استیل No.2B

سطح نتیجه‌‎شده در این سیستم روشن و نیمه انعکاسی خواهد بود. در این فرآیند پس از نورد سرد لایه‌ای نازک و پوسته‌ای مانند از فلز میان رول‌های پولیش‌شده به جا می‌ماند. این پرداخت معمولی‌ترین سیستم را دارد و روی ورق‌های فلزی انجام می‌شود. برای اجرای کشش‌های عمیق از این استیل استفاده می‌شود و پولیش پرداخت نهایی آن نسبت به مدل 2D آسان‌تر خواهد بود.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

سطح استیل No. 2BA

سطحی هموار، روشن و با قابلیت انعکاس را در این مدل شاهد هستیم و به همین جهت به پرداخت آن عملیات آنیل روشن هم می‌گویند. غلتک‌های پولیش زیاد در حالت تماسی، نورد سرد انجام می‌دهند. به این ترتیب سطح استیل نرم، هموار و صیقلی خواهد شد. آنیل انجام‌شده در این نمونه باید تحت کنترل و با دقت صورت گیرد. به واسطه عدم اکسیداسیون و پوسته شدن در این روش نیازی به اسیدشویی هم نخواهد بود. در ساخت لوازم خانگی، آینه‌های کوچک، ظروف آشپرخانه، مصالح ساختمانی و هر سازه‌ای که نیاز به خواص بازتابی بالا در ساختار آن وجود دارد، از استیل 2BA استفاده می‌گردد.

انواع سطح استیل
انواع سطح استیل

سطح استیل No.3

اگر پرداخت سطحی با سمباده‌های شماره 80 تا 100 و به شکل یک‌نواخت و تنها در یک جهت انجام گیرد، این استیل به تولید می‌رسد. این فرآیند سطحی با صیقل بیشتر و پرداختی ریز و ظریف را ایجاد خواهد کرد. ظروف آشپزخانه با روکش براق، نمای بیرونی و درونی ساختمان‌ها و انواع محصولات الکترونیکی از این مدل از انواع سطح استیل بهره می‌برند.

سطح استیل No.4

سطح این ورق استیل خشدار اما با خش‌های کم عمق خواهد بود. پرداخت سطحی این استیل با سمباده شماره 150 تا 180 به شکل یکنواخت و تک جهته انجام می‌شود. سطح این استیل بازتاب مناسبی ندارد اما نوع پرداخت آن برای پرداخت سطحی لوازمی مانند تجهیزات رستوران که کدر شده‌اند مناسب است. در ساخت وان حمام، نمای ساختمان و تاسیسات صنایع غذایی از این شماره استیل استفاده می‌شود.

سطح استیل No.5 تا سطح استیل No.10

مدل و  پرداخت‌های انواع سطح استیل به همین ترتیب شماره‌بندی می‌شوند و هر کدام ویژگی خاصی دارند. انواع سطح استیل شماره 5 پرداخت نرم می‌شوند. استیل شماره 6 سطح مات و برس‌خورده‌ای دارد و چرخ‌های پرداخت پارچه‌ای و دوار مثل الیاف یا پارچه کتانی که با ساینده خمیری همراه‌اند آماده می‌شود.ظرافت سطحی آن نیز به نوع همین پرداخت بستگی دارد و بافت نهایی می‌تواند متفاوت، غیر جهت‌دار و با انعکاس متنوع باشد.

 سطح شماره 7 و 8 هر دو سطحشان براق است اما شماره 8 آینه‌ای‌ بوده‌و تصویر در آن کاملا واضح است و حالتی جلاگونه دارد. سطح شماره 9 سنگ‌خورده و پرداخت‌شده است. شماره 10 نیز توسط پرداخت الکتروشیمیایی آماده خواهد شد.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

سطح استیل HL

سطح این استیل حالتی مانند ساتن دارد و با سمباده و ساینده‌های متوسط ایجاد می‌شود. خشدار با عمق متوسط افقی صفتی است که در بازار به این استیل می‌دهند. بین انواع سطح استیل این مدل به صورت گسترده‌تری در نمای بیرونی و داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. انواع درب، پانل ساختمانی و نمای سایدینگ هم با این استیل درست خواهد شد.

انواع سطح استیل
انواع سطح استیل

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا پرداخت‌های مختلف استیل و انواع سطح استیل را مورد بررسی قرار دادیم و روند آماده‌سازی هر کدام را به طور کلی بیان نمودیم. با توجه به سطح و نوع نهایی این استیل‌ها در بخش‌های مختلفی از صنعت و سازه‌های مختلف کاربرد دارند. از ورقه‌های خش‌دار، با خش‌های عمیق تا استیل‌های کاملا آیینه‌ای در حال تولید و عرضه در بازار می‌باشند.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط