mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

آیا بازیافت فولاد ضد زنگ امکان‌پذیر است؟

 

فولاد ضد زنگ، استنلس استیل که عام مردم به آن استیل می‌گویند، یکی از فلزهای پرکاربرد در جهان است. به علت ویژگی‌هایی مثل ضد زنگ بودن، استحکام بالا و… در صنایع مختلفی مثل پتروشیمی، وسایل آشپزخانه، تجهیزات پزشکی، صنعت خودروسازی و… از آن استفاده می‌شود. این فلز آلیاژی است که عنصر اصلی آن آهن است و حداکثر 2 درصد کربن در ترکیب خود دارد. عناصر دیگری مثل کروم، نیکل و… نیز می‌توانند با درصدهای مختلف در این آلیاژ حضور داشته‌باشند. اما آیا می‌توان استیل را بازیافت کرد؟ و دوباره از آن استفاده کرد؟ در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا قصد داریم به این سوالات در رابطه با بازیافت فولاد ضد زنگ پاسخ دهیم.

برای آشنایی با ورق استیل دکوراتیو کلیک کنید.

فرآیند بازیافت فولاد ضد زنگ

در دنیای امروز از فولاد ضد زنگ استفاده‌های زیادی می‌شود. اما خوشبختانه این فلز قابل بازیافت است و می‌توان دوباره در صنایع مختلف از آن استفاده کرد. در ادامه به بررسی فرآیند بازیافت فولاد ضد زنگ می‌پردازیم.

 

  1. جمع‌آوری فولاد‌ها (ضایعات):

فولاد ضد زنگ در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد پس بعد از گذشت مدت زمانی، از صنایع مختلف، به مراکز بازیافتی ارسال می‌شوند. همچنین تمام کارخانه‌ها در هنگام تولید محصولات با مقداری ضایعات مواجه می‌شوند. ضایعات موجود در این کارخانه‌ها را بعد از جمع‌آوری می‌فروشند تا در فرآیند بازیافت شرکت کنند.

پس اولین قدم برای شروع فرآیند بازیافت، جمع‌آوری ضایعات می‌باشد. البته نکته قابل توجه اینجاست که باید این ضایعات را در محیطی نگه‌داری کنند تا آسیب زیادی به فولاد ضد زنگ وارد نشود.

 

  1. جداسازی فولاد ضد زنگ:

ضایعاتی که به کارخانه‌های بازیافت فرستاده می‌شود، معمولا با سایر فلزها ترکیب شده‌است. از آنجایی نوع بازیافت فلزات مختلف با یکدیگر متفاوت است، فلزهای جمع‌آوری‌شده را بررسی می‌کنند تا در نهایت تنها فولاد ضد زنگ جهت بازیافت باقی بماند.

برای این‌کار ابتدا لایه‌ی اکسید روی سطح فولاد ضد زنگ را برمی‌دارند و سپس روی آن نقطه، یک قطره آب می‌ریزند. سپس کمی سولفات مس به آن نقطه اضافه می‌کنند؛ اگر رنگ بدنه تغییر کرد و به رنگ بنفش تبدیل شد، یعنی فولاد ضد زنگ نیست. در غیر این صورت فولاد ضد زنگ است و می‌توان مراحل دیگر بازیافت فولاد ضد زنگ را ادامه داد.

 

  1. ذوب کردن ضایعات:

در این مرحله فولاد ضد زنگ را در کوره‌هایی که دمای آن تقریبا به 3000 درجه سلسیوس می‌رسند، ذوب می‌کنند. البته ممکن است برخی از این قطعات به دلیل ابعاد بزرگشان درکوره‌ها جا نشوند. برای حل این مشکل، قبل از قرار دادن قطعات داخل کوره آنها را با دستگاه‌ خاصی یا فشرده می‌کنند یا با برشکاری به قطعات کوچکتر و قابل انتقال به کوره تقسیم می‌کنند.

 

  1. تصفیه مواد مذاب:

درست است که در مرحله دوم فولاد ضد زنگ را از سایر فلزات و مواد جدا کردیم، اما این جداسازی به صورت صد درصد نیست و قطعا ناخالصی‌هایی در ماده‌ی ذوب‌شده استیل وجود خواهد داشت. بنابراین در این مرحله، این ناخالصی‌ها را (که عمدتا روی سطح مواد مذاب و به شکل جداگانه‌ای قرار می‌گیرند  (جداسازی آن خیلی کار سخت و پیچیده‌ای نیست) جدا می‌کنند.

 

  1. تولید ورقه‌های فولادی:

در مرحله آخر مواد مذاب سرد می‌شود و به فولاد ضد زنگ تبدیل می‌شود. اغلب این مواد را در قالب‌هایی مثل شمش می‌ریزند. اما از آنجایی که در بسیاری از صنایع از فولاد به شکل ورق استیل با ابعاد و شرایط مختلف استفاده می‌شود، این قالب‌ها را به ورق‌هایی با ضخامت‌های و قطرهای متفاوت تبدیل می‌کنند.

بازیافت فولاد ضد زنگ
بازیافت فولاد ضد زنگ

فواید بازیافت فولاد ضد زنگ

برای تولید تمام فلزات، انرژی، هزینه و منابع زیادی مصرف می‌شود؛ فولاد ضد زنگ نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای تهیه آن باید مقدار زیادی انرژی، هزینه و… استفاده شود.

هزینه و انرژی:

هزینه و انرژی مورد نیاز جهت بازیافت فولاد ضدزنگ از تولید آن بیشتر است. پس به وسیله این روش می‌توان از هزینه‌های مصرف استیل تا حدی کاست.

مواد اولیه:

با توجه به گران بودن نیکل و کمیاب بودن آن در بسیاری از کشورهای دنیا، بازیافت فولاد ضدزنگ می‌توان راه حلی برای تامین استیل مورد نیاز و کاهش هزینه‌های نهایی یک صنعت یا یک کشور باشد.

برای آشنایی با ورق استیل 309 کلیک کنید.

مصرف آب:

یکی از معضلات بزرگ کشورها، مقدار آب مصرفی در این صنعت می‌باشد. با توجه به اینکه سالیانه شاهد کاهش میزان آب‌های زیرزمینی هستیم، ذخیره‌ و استفاده کمتر از آب نکته‌ای بسیار قابل توجه است. برای بازیافت فولاد ضد زنگ، به مقدار آب کمتری نسبت به تولید آن نیاز داریم و این فرایند در مجموع باعث کاهش مصرف آب و افزایش ذخیره‌ی آن می‌شود.

آلودگی هوا:

آلودگی هوا و زیاد شدن کربن دی اکسید در هوا، مسئله‌ای جهانی است و تمام کشورها تلاش خود را می‌کنند تا در کاهش آلودگی هوا نقشی هر چند کوچک داشته‌باشند. بازیافت فولاد ضد زنگ در کاهش آلودگی هوا نقشی مهم ایفا می‌کند. تولید فولاد یکی از اصلی‌ترین صنایعی است که عامل گرم شدن کره زمین و تولید گاز دی اکسید کربن می‌باشد.

موارد دیگری مثل صرفه‌جویی در مصرف آلومینیوم، مس و سرب، کاهش ضایعات معدن کاهش میزان آلودگی آب و… نیز از دیگر فواید بازیافت فولاد ضد زنگ می‌باشد که باعث‌شده بازیافت این محصول به روش‌های مختلف به مرور زمان مورد توجه اکثر کارخانه‌ها قرار بگیرد.

بازیافت فولاد ضد زنگ
بازیافت فولاد ضد زنگ

 چه صنایعی از این مواد بازیافتی استفاده می‌کنند؟

می‌توان گفت فولاد ضد زنگ بازیافت‌شده هیچ تفاوتی با فولاد تازه تولیده‌شده ندارد. پس تمام صنایعی که از فولاد‌های جدید استفاده می‌کنند، مثل پتروشیمی، ساخت وسایل آشپرخانه، قطعات خودرو و… می‌توانند از بازیافت این محصول نیز استفاده کنند.

درست است که ضایعات فولاد ضد زنگ در دمای بسیار بالا ذوب می‌شود و می‌توان گفت کاملا ضد عفونی می‌شود. اما ممکن است برای ساخت برخی تجهیزات پزشکی، برای استریل بودن تجهیزات، از مواد بازیافتی استفاده نکنند.

 

جمع‌بندی

امروزه به دلیل شرایط زسیت محیطی، منابع، مواد اولیه و… بازیافت محصولات از محبوبیت بالایی برخودار است. کارخانه‌های بسیاری در این حوزه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. و به دلیل افزایش جمعیت و تقاضا، روزانه کالاهای زیادی ساخته می‌شود که بعد از مدتی قابل بازیافت هستند. یکی از مواد پرکاربرد در دنیای امروزه که قابلیت بازیافت نیز دارد، فولاد ضد زنگ می‌باشد. در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا درباره روش بازیافت فولاد ضد زنگ و فواید آن با شما صحبت کردیم.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط