mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اطلاعاتی جالب پیرامون بزرگترین کارخانه فولاد جهان

امروزه کمتر صنعتی را پیدا می‌کنیم که در آن از فولاد استفاده نشده‌باشد. فولاد، که بیشتر آن را با نام استیل می‌شناسیم با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد و فوق‌العاده‌ای که دارد توانسته‌است در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کند. در واقع استیل آلیاژی است که عنصر پایه آن آهن به همراه حداکثر 2 درصد کربن می‌باشد. عناصر دیگری مثل کروم، نیکل، منگنز، سیلیسیوم، فسفر و… نیز می‌توانند در این آلیاژ وجود داشته باشند.   ویژگی‌هایی مثل ضد زنگ بودن، مقاومت در برابر خوردگی، دوام و استحکام بالا و… باعث کاربرد زیاد این محصول شده‌است. در ادامه این مقاله از سایت گروه استیل مهفا قصد داریم بزرگترین کارخانه تولید فولاد جهان را به شما معرفی کنیم.

 

بزرگترین کارخانه فولاد جهان

کشورهای زیادی در سراسر دنیا به تولید فولاد در مقیاس‌های  مختلف مشغول هستند. تا سال‌های پیش رقابت برای تبدیل شدن به بزرگترین کارخانه در جهان، بین دو کشور چین و هند، سالیان سال ادامه داشت. اما در نهایت در سال 2021 چین توانست با تولید فولاد در حدود 8 برابر بیشتر از هند، در صدر کشورهای سازنده‌ی فولاد در دنیا قرار بگیرد.

شرکت شوگانگ چین، فعالیت خود را از سال 1919 آغاز کرده‌است اما اوج شکوفایی این کارخانه به سال 1999 برمی‌گردد که بالاخره توانست به عنوان بزرگترین کارخانه فولاد جهان شناخته‌شود. این مجموعه امروزه قادر است حدود یک سوم از تولیدات فولاد و آهن چین را تامین کند و سهم قابل توجهی در پیشرفت اقتصاد این کشور ایفت می‌کند.

 

تاریخچه بزرگترین کارخانه فولاد جهان

بزرگترین شرکت تولیدکننده فولاد چین، شرکت شوگانگ می‌باشد. این مجموعه یک شرکت دولتی است که زیر نظر دولت چین فعالیت می‌کند. شروع کار این مجموعه به سال 1919 برمی‌گردد اما در اصل 80 سال بعد یعنی از سال 1999 توسعه یافت و عنوان یکی از قطب‌های تولید فولاد در چین را به خود اختصاص داد.

این کارخانه ابتدا قرار بود در شهر پکن ساخته شود اما به دلیل نگرانی‌ها برای آلودگی هوا، عملیات ساخت این کارخانه به خارج از شهر پکن منتقل شد. هم‌اکنون کارخانه شوگانگ در اطراف شهر پکن به فعالیت خود ادامه می‌دهد. از سال 1999، این مجموعه با چالش‌ها و مشکلات زیادی مواجه شده‌بود اما توانست با تغییر روند خود، مشکلات و چالش‌ها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارند.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های این مجموعه، پیروزی در بازار رقابتی فولاد بود. کشورها و کارخانه‌های بسیاری در زمینه تولید فولاد فعالیت می‌کنند. اما این مجموعه توانسته‌است با تغییر دادن روند تولیدات خود و بالا بردن میزان تولید فولاد، به بزرگترین کارخانه فولاد جهان تبدیل شود.

بزرگترین تولیدکننده فولاد
بزرگترین تولیدکننده فولاد

محصولات و خدمات

در این مجموعه محصولات متنوعی تولید می‌شود و این کارخانه در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند. گفتیم که یکی از عناصر اصلی در تولید فولاد، آهن می‌باشد. این مجموعه قادربوده آهن مورد نیاز برای ساخت فولاد را نیز تا حدودی تامین کند. به عبارت دیگر این مجموعه آهن مورد نیاز برای ساخت فولاد کارخانه‌اش را خودش استخراج می‌کند. در کنار آن این مجموعه فولاد، فولاد ضد زنگ، ورق رنگی، ورق سرد، محصولات نیمه آماده (نیمه ساخته‌شده) و… نیز به تولید می‌رساند.

بیشتر بخوانید : ورق استیل سری 300

سایر خدمات ارائه‌شده در بزرگترین کارخانه فولاد

این مجموعه خدمات دیگری را نیز به مشتریان و کاربران خود ارائه می‌دهد. این شرکت سال‌هاست در زمینه ساخت و ساز و املاک مشاوره می‌دهد و طی این سال‌ها تجربه‌های بسیاری در این زمینه کسب‌کرده است. مشاوره فنی درباره معدن، محیط زیست و پروژه‌های مهندسی از دیگر خدمات ارائه‌شده توسط این شرکت می‌باشد که با توجه به سابقه خوبش  مورد استقبال مشتریان قرارگرفته است.

 

مواد اولیه بزرگترین کارخانه فولاد

همان‌طور که گفتیم آهن فولاد تولیدشده در کارخانه شوگانگ در مقیاس خوبی توسط خود این شرکت استخراج می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما به واسطه تولیدات وسیع و زیاد این واحد، آهن استخراجی نیاز موجود را تامین نمی‌کند و راه‌حل موجود واردات آهن از کشورهای دیگر است. استرالیا و برزیل، دو تولیدکننده بزرگ سنگ آهن در دنیا هستند و چین سنگ آهن مورد نیاز خود را از این دو کشور وارد می‌کند.

بزرگترین تولیدکننده فولاد
بزرگترین تولیدکننده فولاد

خریداران تولیدات فولاد چین

امروزه بزرگترین کارخانه فولاد جهان (که در چین قرار دارد)، فولاد کشورهای زیادی در دنیا را تامین می‌کند. کشورهای خاورمیانه یکی از بزرگترین خریداران فولاد چین هستند و سهم زیادی در خرید تولیدات این کارخانه من جمله فولاد را دارند. بعد از خاورمیانه می‌توان به کشورهای اروپایی به عنوان خریداران شوگانگ نیز اشاره کرد.

در چند سال اخیر صادرات فولاد از چین به کشورهای اروپایی افزایش چشم‌گیری داشت. دولت چین و همچنین مدیران کارخانه‌های تولید فولاد معتقدند این افزایش نیاز کشورهای اروپایی به فولاد چین، به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین بوده‌است.

بیشتر بخوانید: ورق استیل خشدار

مسائل زیست محیطی

یکی از موضوعات مورد توجه برای این کارخانه، مسائل زیست محیطی می‌باشد. برای تولید فولاد، علاوه ‌بر آهن به حداکثر 2 درصد کربن نیز احتیاج داریم. استفاده زیاد از کربن به دلیل تولید گازهای کربن دی اکسید، باعث آلودگی هوا، گرمای کره زمین و بسیاری دیگر مسائل این چنینی می‌شود. به همین دلیل دولت و کارخانه‌های بزرگ چین در تلاش‌اند تا بتوانند با ارائه راه‌کاری از حجم این آلودگی بکاهند.

فولاد سبز؛ راهی برای کاهش آلودگی

یکی از روش‌های جلوگیری از آلوده‌شدن هوا، تولید فولاد سبز طبیعی است. اما این کشور در این راه کمی تعلل دارد زیرا برای تولید این فولاد باید تمام تجهیزات خود را تغییر دهند. به عبارت دیگر برای این که بزرگترین کارخانه تولید فولاد جهان به کارخانه‌ای مجهز برای تولید فولاد سبز شود، باید تجهیزات زیاد و گسترده‌ای به روزرسانی شوند که مشخصا زمان‌بر و هزینه‌بر است.

کوره‌های این مجموعه باید به طور کل عوض شود، دستگاه‌ها و دیگر لوازم‌ها نیز باید به گونه‌ای باشند که امکان تولید فولاد سبز را داشته‌باشند. حتی ممکن است این تغییر نیاز به تعطیلی موقت کارخانه و متوقف کردن تولید فولاد داشته‌باشد. شاید این موارد در حال حاضر منطقی به نظر نرسد ولی این مجموعه به مسائل محیط زیستی اهمیت‌داده و احتمالا تدابیری برای آن می‌اندیشد.

 

جمع‌بندی

فولاد یکی از مواد پرکاربرد در دنیا است که در صنایع مختلفی مثل پتروشیمی، خودروسازی، وسایل آشپزخانه و… کاربرد دارد. در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا تلاش کردیم تا بزرگترین کارخانه فولاد جهان را به شما معرفی کنیم. همچنین ویژگی‌ها و خدمات ارائه‌شده در آن را به طور مختصر بررسی کنیم.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط