mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تفاوت استیل مات و خشدار

تعدادی گزینه برای تکمیل استیل ضد زنگ وجود دارد که تغییرات آن، فراتر از تغییرات ظاهری است. کاربرد و مورد استفادهٔ در نظر گرفته شده هر چه باشد، انتخاب گزینهٔ پرداخت مناسب ضروری است. تفاوت در پرداخت علت تفاوت در ویژگی‌ها، ظاهر و کاربرد استیل مات و خشدار است که در ادامه در این خصوص توضیح می‌دهیم.

در پروژه‌هایی که طراحی در اولویت قرار می‌گیرد، پرداخت جذاب، جذابیت محصول نهایی را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، در معماری و صنایع خودروسازی، می‌توان از پرداخت‌های مختلف برای دستیابی به انواع جلوه‌های بصری استفاده کرد. در محصولات خرده فروشی، به ویژه لوازم آشپزخانه، روکش استیل ضد زنگ شماره 4 یکی از محبوب‌ترین پرداخت‌های موجود است.

انتخاب روکش سطح نیز در جایی که فرآیندهای ساخت اعمال می‌شود مهم است. سطوح ناهموار زمانی مناسب هستند که استیل قبل از رنگ آمیزی و چسباندن آسیاب شود. سطوح صاف در جایی که فولاد مخلوط می‌شود بهتر است

انتخاب فینیش همیشه باید به وضوح مشخص شده و به درستی توسط نام‌گذاری‌های استاندارد صنعت تعریف شود.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

در اواخر دهه 1970، دانشمندان بریتانیایی در حوزهٔ استیل دریافتند که روکش‌های صیقلی مات بر روی فولاد ضد زنگ طیف وسیعی از زبری سطح را نشان می‌دهند. آزمایش‌های بیشتر نشان داد که فولاد با زبری سطح بالا به شدت توسط عملیات پرداخت آسیب دیده است. در حالی که فولاد با زبری سطح پایین نسبتاً بدون آسیب باقی مانده است.

در اواسط دهه 1980، روکش‌های صیقلی کسل‌کننده به طور گسترده در پروژه‌هایی مانند پروژه‌های معماری با مشخصات بالا مورد استفاده قرار گرفتند. با این حال، به زودی کشف شد که برخی از این روکش‌های صیقلی کسل‌کننده، مقاومت در برابر خوردگی ضعیفی دارند، به ویژه هنگامی که در معرض آب دریا قرار می‌گیرند. در نتیجه یک توصیف سطح جدید معرفی شد که تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تعدادی گزینه برای تکمیل استیل ضد زنگ وجود دارد که تغییرات آن، فراتر از تغییرات ظاهری است. کاربرد و مورد استفادهٔ در نظر گرفته شده هر چه باشد، انتخاب گزینهٔ پرداخت مناسب ضروری است

دو گزینهٔ متداول تکمیل کنندهٔ استیل که در اینجا می‌خواهیم آن‌ها را مقایسه کنیم، عبارتند از:

شماره 2B- استیل مات

شماره 4 – استیل خشدار

استیل مات

2B شمارهٔ فینیش آسیاب است. به این معنی که بیشتر پردازش نشده است. انواع استیل مات در قیاس با خشدار، از نظر ظاهری کسل کننده هستند و برای استفاده‌های نهایی زیبایی شناختی ایدئال نیستند. با این حال، آن‌ها انتخاب خوبی هستند در جایی که ظاهر مهم نیست یا زمانی که تکمیل بیشتر در نظر گرفته شده است. انواع استیل مات شماره 2B، کم هزینه‌ترین گزینه‌های تکمیل استیل ضد زنگ هستند.

پرداخت توسط فولاد ضد زنگ “نورد سرد” از طریق رول‌ها یا قالب‌های مخصوص تولید می‌شود. نورد سرد سطحی صاف تر و کم حفره ایجاد می‌کند. سپس در محلول اسید نرم شده و رسوب زدایی می‌شود. فولاد بر روی رول‌های صیقلی عبور نهایی داده می‌شود تا صافی آن بیشتر شود.

کاربردهای رایج آن عبارتند از:

تجهیزات کارخانهٔ شیمیایی

تجهیزات دارویی

تجهیزات کارخانه کاغذ

لباسشویی و خشک شویی

تبرید

تجهیزات فاضلاب

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

شماره ۴- استیل خشدار

استیل خشدار شماره 4 می‌تواند با تأمین کنندگان مختلف و حتی از دسته‌ای به دستهٔ دیگر از یک تأمین کننده متفاوت باشد. تغییرات ناشی از شرایط مختلف ساخت، مانند پوشیدن تسمه‌های ساینده، در این پوشش‌ها مورد استفاده است. هنگام سفارش استیل خشدار شماره 4، باید حدی از تنوع را انتظار داشت. درخواست نمونه‌ای به اندازهٔ چند اینچ مربع برای اطمینان از دستیابی به اثر مطلوب می‌تواند مفید باشد.

برس زدن استیل ضد زنگ، ظاهری متمایز با درخشندگی خاموش و الگویی از خطوط موازی ظریف ایجاد می‌کند. جذابیت تزیینی قوی دارد؛ بدون اینکه بیش از حد بازتابنده باشد. زیرا انعکاس بیش از حد می‌تواند نامطلوب باشد. به عنوان مثال، تأکید بیش از حد بازتابندهٔ فولاد ضد زنگ در یک ساختمان می‌تواند در نور شدید خورشید کور کننده باشد. از معایب این روکش می‌توان به کاهش مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد؛ زیرا شیارهای پرداخت مستعد زنگ زدگی هستند.

سطح خشدار شماره 4 می‌تواند با تأمین کنندگان مختلف و حتی از دسته‌ای به دستهٔ دیگر از یک تأمین کننده متفاوت باشد. تغییرات ناشی از شرایط مختلف ساخت، مانند پوشیدن تسمه‌های ساینده، در این پوشش‌ها مورد استفاده است. هنگام سفارش سطح خشدار شماره ۴، باید حدی از تنوع را انتظار داشت. درخواست نمونه‌ای به اندازهٔ چند اینچ مربع برای اطمینان از دستیابی به اثر مطلوب می‌تواند مفید باشد. فینیشنگ با سنباده زدن استیل ضد زنگ در یک جهت با یک تسمه شن ۱۸۰-۱۲۰ و سپس نرم شدن با یک تسمهٔ نبافتهٔ متوسط ۱۲۰-۸۰ ایجاد می‌شود.

کاربردهای رایج آن عبارتند از:

جواهرات و ساعت

لوازم خانگی

دستگاه‌های تهویهٔ مطبوع

آبگرمکن

معماری

طراحی خودرو

طاق دروازه در سنت لوئیس، میسوری، بلندترین طاق جهان است و از استیل ضد زنگ خشدار پوشیده شده است.

خودروی اسپورت DeLorean DMC-12 که بیشتر به خاطر حضور در فیلم‌های بازگشت به آینده مشهور است، از استیل خشدار پوشانده شده است.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط