mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تفاوت استیل 430 و 420 در چیست؟

استیل که یکی از پرکاربردترین مواد در دنیا محسوب می‌شود از فلز آهن به عنوان عنصر پایه به همراه حداکثر دو درصد کربن تشکیل می‌شود. در کنار این دو عنصر عناصر مختلف دیگری نیز به کار می‌روند که درصد هر کدام می‌تواند در ساختار کم و زیاد شود. این تفاوت در درصدها و ایجاد ترکیب‌های جدید، تنوع  بسیاری به انواع استیل و فولاد بخشیده‌است. دسته‌بندی‌ها و کاربردهای زیادی برای هر کدام از این مدل‌های استیل تعریف می‌شود. در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا تصمیم داریم به معرفی و مقایسه دو گرید مهم یعنی تفاوت ورق استیل 430 و 420 بپردازیم.

دسته‌بندی استیل از نظر خاصیت مغناطیسی

آلیاژ استیل از نقطه نظرهای مختلفی قابلیت دسته‌بندی کردن دارد. یکی از این دسته‌بندی‌ها بر اساس خواص مغناصیسی ماده می‌باشد. استیل‌هایی که به آهن‌ربا جذب می‌شوند استیل بگیر و استیل‌هایی که این قابلیت جذب به آهن‌ربا را ندارند، استیل نگیر نام‌گذاری می‌شوند. هر کدام از این دسته‌ها خود به گریدها و سری‌های مختلفی قابل تقسیم هستند.

گرید سری 400 زیرمجموعه انواع استیل بگیر قرار می‌گیرد. انواع 430، 420 و گرید استیل 410 از انواع مهم این سری می‌باشند. در ادامه ابتدا به معرفی گرید 430 و 420 و سپس بررسی تفاوت استیل 430 و 420 از دیدگاه‌های مختلف خواهیم پرداخت.

معرفی ورق استیل 420

استیل گرید 420 را می‌توان مدل اصلاح‌شده گرید 410 دانست. در این اصلاح سختی و مقاومت به واسطه استفاده از درصد کربن بیشتر در ساختار به وجود می‌آید. خواص ورق‌های این گرید علاوه بر ترکیب عناصر موجود، به فرآیند ساخت آن و عملیات حرارتی و آبدیده کردن ورق استیل نیز بستگی دارد. بین فولادهای ضد زنگ آستنیتی، مدل 420 مقاومت به زنگ‌زدگی کمتر ولی خواص مکانیکی بهتری را دارا می‌باشد. در مواردی که دوام بالا در کنار مقاومت به زنگ‌زدگی مورد نیاز باشد، این نوع گرید استیل پر مصرف خواهد بود.

استیل 420
استیل 420

معرفی ورق استیل 430

عامل مهم تفاوت ورق استیل 430 با سایر گریدها را عنصر کروم و درصد بیشتر آن در ترکیب ایجاد می‌کند. حضور کروم در ساختار مشخصا باعث بیشتر شدن مقاومت در برابر خوردگی و استحکام قطعه است. ساختار ورق استیل 430 فریتی می‌باشد و بسیاری از ویژگی‌هایش از همین امر ناشی می‌شود. ورق استیل 430 هم در بخش‌های مختلفی کاربرد دارد که به آن خواهیم پرداخت.

تفاوت ترکیب استیل گرید 430 و 420

درصد کربن: میزان کربن در گرید 420 بین 0.15 تا  0.4 درصد است اما در گرید 430 نهایتا 0.12 درصد از آن وجود خواهد داشت.

درصد کروم: میزان کروم در انواع 430 بیشتر است و تا 18 درصد هم می‌رسد اما در ورق استیل 420 نهایتا 14 درصد کروم را شاهد خواهیم بود.

میزان عنصر مولیبدن: از مواردی که تمایز ایجاد می‌کند عنصر مولیبدن است. این عنصر در انواع 430 به طور کل وجود ندارد اما در استیل گرید 420 با مقدار نهایتا نیم درصدی در ترکیب یافت خواهد شد.

میزان عناصر دیگر: مواردی مانند منگنز، فسفور، سیلیکون و گوگرد هم در هر دو سری مورد استفاده هستند اما از لحاظ میزان مورد استفاده در یک سطح قرار می‌گیرند و تغییر خاصی را ایجاد نمی­کنند.

تفاوت استیل 430 و 420 از لحاظ فرم پذیری

باید گفت که ورق استیل 420 دارای انعطاف‌پذیری و شکل‌گیری راحت‌تری است و در عملیات ماشین‌کاری راحت‌تر تغییر فرم می‌دهد. اما استیل 430 به واسطه استحکام و مقاومت بیشتر، خیلی راحت تغییر شکل نخواهد داد.

تفاوت استیل 430 و 420
تفاوت استیل 430 و 420

تفاوت از لحاظ مقاومت در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی

استیل 420 در فرآیند ساختش مرحله پرداخت سطحی را نیز دارد. به واسطه همین امر مقاومت این استیل معمولا در برابر اسیدهای ملایم، آب شیرین و مایعات قلیایی مناسب است. اما وقتی این گرید  آنیل شود، این خواص کاهش می‌یابند. پس در کل می‌توان شرایط استل گرید 430 را در بخش مقاومت بهتر دانست. استیل 430 حتی اگر ترک یا تجزیه فلزی هم تجربه کند آسیب زیادی نخواهد دید.

تفاوت از لحاظ بازه دمایی قابل استفاده

این ویژگی از این لحاظ اهمیت دارد که نشان می‌دهد در فرآیندهای ساخت و صنایع مختلف، تا چه دمایی را استیل می‌تواند تحمل کند و خواصش را به طور مشخصی از دست ندهد. طبق بررسی‌های انجام‌شده استیل 420 تا دمای 650 درجه سانتی‌گراد ویژگی‌های مثبتش را حفظ خواهد کرد. در دمای بالاتر نیز شاید تغییر حالت ندهد اما با احتمال زیادی دچار اکسیداسیون خواهد شد.

فولادهای گرید 430 اما تحمل بیشتری دارند و تا دمای 870 درجه سانتی گراد می‌توان از  آن‌ها استفاده کرد. البته خیلی نمی‌توانند در این دمای بالا، نگه داشته‌شوند چرا که قابلیت شکنندگی پیدا کرده‌و آسیب می‌بینند. انواع ورق استیل 420 اگر آنیل یا پخت شوند تا حدی می‌توانند مقاومت در برابر گرمای خود را بهبود بخشند.

تفاوت استیل 430 و 420 از لحاظ فرآیند ساخت

در بخش مقایسه گفتیم که گرید استیل 430، مستحکم‌تر، با ثبات‌تر و فرم‌پذیری کمتری نسبت به گرید 420 دارد. این ویژگی‌ها در بسیاری از مواقع برتری محسوب می‌شوند اما شرایط ساخت و فرآیندهای آن‌ را برای گرید 430 پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌کنند. در حالی که استیل گرید 420 به واسطه شکل‌پذیری بهتر و نرم‌تر بودن، در تولید قطعات راحت‌تر فرم می‌گیرد و کار و انرژی کمتری را صرف خواهد کرد.

تفاوت استیل 430 و 420
تفاوت استیل 430 و 420

تفاوت استیل 430 و 420 از لحاظ کاربرد

هر گرید کاربردهای متنوع و گسترده‌ای دارد. استیل 420 به واسطه سختی بالا و دوام مناسب در ساخت ابزار آلات جراحی، ساخت چرخ‌دنده، لوله و انواع شفت، تولید ابزار آلات آشپزخانه من جمله کارد و چنگال و هم‌چنین صنعت ساخت تیغه‌های برش استفاده می‌شود.

استیل 430، به واسطه مقاومت بالا در برابر خوردگی مخصوصا مقاومت مناسب در برابر ترک و تخریب فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین منظور استفاده آن بیشتر در صنایع ساخت بست و تریم در وسایل نقلیه، ساخت روکش ماشین ظرفشویی و…، تولید آستر دودکش، تولید پنل‌های یخچال و هم‌چنین حلقه‌های تزئینی می‌باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله در رابطه با دو مدل از پرکاربردترین ورق‌های استیل که در دسته‌بندی استیل‌های بگیر جای می‌گیرند صحبت شد. با توجه به تفاوت استیل گرید 430 و 420 متوجه دلایل تفاوت خاصیت و کاربردهای آن‌ها شدیم. دانش در رابطه با انواع استیل و ویژگی گریدهای مختلف آن، قابلیت مقایسه و انتخاب شایان‌تر را برای شما ممکن می‌سازد. بهتر است این موضوع را در رابطه با گریدهای دیگر هم از سایت گروه استیل مهفا دنبال کنید.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط