mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چرا تولید فولاد ضد زنگ در ایران پررونق نیست؟

استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ، از مواد بسیار پرمصرف در صنایع است که به واسطه داشتن کروم در ساختارش در برابر خوردگی بسیار مقاوم می‌باشد.  استنلس استیل در صنایع متنوع مثل مصارف پزشکی و جراحی، ظروف آشپزخانه و همچنین در صنایع بزرگ‌تر مثل خودرو‌سازی، پتروشیمی و… کاربرد دارد. کشور‌های مختلف و محدودی در حال تولید و صادرات این محصول هستند؛ اما ما نمی­توانیم از ایران به عنوان یک تولیدکننده در جهان یاد کنیم. در ادامه این مقاله از سایت گروه استیل مهفا، واردکننده انواع ورق استیل، به بررسی عوامل متعددی که روی ساخت این محصول و تولید فولاد ضد زنگ در ایران تاثیر می­گذارند می­پردازیم.

برای آشنایی با ورق استیل 420 کیک کنید.

محصولات و مواد مورد نیاز برای ساخت استنلس استیل

استنلس استیل در واقع نوعی آلیاژ به حساب می­آید. این آلیاژ ترکیب آهن به عنوان عنصر پایه به همراه دو درصد کربن در کنار درصدهای مختلف از عناصر دیگر من جمله نیکل، کروم، سیلیسیوم، منگنز، مولیبدن و… می‌باشد. این مواد خام را با یکدیگر مخلوط می‌کنند و با ذوب کردن این ترکیب، استنلس استیل تشکیل می‌شود.

بنابر تغییر درصد مواد تشکیل‌دهنده این آلیاژ، فولادهای ضد زنگ متنوعی به دست خواهد آمد. تغییر درصد هر کدام از مواد موجود در این آلیاژ روی رفتار استنلس استیل تاثیر متفاوتی می‌گذارد و ویژگی‌های مختلفی را ایجاد می‌کند. برای مثال تغییر میزان کربن موجود در آن روی مقاومت، میزان خوردگی و همچنین روی برخی ویژگی­های ساختاری مثل نقطه ذوب و… تاثیر دارد.

فولاد ضد زنگ
فولاد ضد زنگ

عوامل بازدارنده در ایران جهت تولید فولاد ضد زنگ در ایران

امروزه کشورهای متعددی در زمینه‌ی تولید استنلس استیل فعالیت می‌کنند و دلایل متعددی باعث شده‌است تا کشورهایی مثل ایران به جای تولید این محصول آن را از سایر کشورها خریداری و وارد کنند. در ادامه به بررسی چند مورد از اصلی‌ترین موانع تولید فولاد ضد زنگ در ایران خواهیم پرداخت.

واردات؛ روشی ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر

هزینه‌ی تولید فولاد ضد زنگ در ایران، به نسبت وارد کردن آن از سایر کشورهای اطراف گاهی حتی ممکن است بیشتر هم باشد. به همین دلیل در بیشتر موارد برای کاهش هزینه‌ها در صنایع، ما شاهد خرید این محصول از سایر کشورها هستیم.

علاوه‌بر این، در کشور ما متاسفانه تفکری وجود دارد که می‌گوید همیشه جنس خارجی کیفیت بهتری نسبت به نمونه داخلی دارد. به همین دلیل اگر با وجود تمام سختی‌ها بتوان استنلس استیل باکیفیت و مناسب و با همان قیمت در ایران تولید کرد، ارائه آن در این بازار رقابتی موجود کار بسیار دشواری است.

مواد اولیه تولید فولاد ضد زنگ در ایران

آهن، کربن، کروم، نیکل، مولیبدن، سیلیسیم، منگنز، فسفر و… از نمونه مواد مورد نیاز برای تولید فولاد ضد زنگ در ایران هستند. ایران کشوری است که بسیاری از مواد معدنی و آلی را شکل فراوانی در معادن مختلف دارد. اما یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مواد مورد نیاز یعنی نیکل در ایران منبع خاص و غنی‌ای را دارا نمی‌باشد. پس لازم است در صورت اقدام به تولید فولاد ضد زنگ در ایران، نیکل وارد شود.

از آنجایی که نیکل فلزی گران ‌قیمت است، واردکنندگان ترجیح می‌دهند به جای وارد کردن نیکل و پس از آن تولید فولاد ضد زنگ در ایران، خود این ماده اولیه را وارد کنند.

برای آشنایی با ورق استیل 316 کیک کنید.

تجهیزات و به روز رسانی آن‌ها

در صورت وارد کردن نیکل (هرچند با قیمت بالا)، مشکل دیگر تجهیزات مناسب جهت تولید است. ابزارها و تجهیزات موجود در ایران به نسبت کشورهای پیشرفته و به‌نام در تولید استنلس استیل سطح پایین‌تری دارند. حتی اگر با هزینه‌ی بسیار و تلاش، کارخانه‌های ایران را با دستگاه‌های مناسب و امروزی مجهز کنیم، با مشکل به‌روز کردن و تعمیر کردن  این دستگاه‌ها در آینده مواجه خواهیم بود.

به‌روز این دستگاه‌ها نیاز به علم جدید و آپدیت‌شده دارد و دائم این دستگاه‌ها باید مورد سنجش و ارزیابی قرار بگیرند. اما متاسفانه با توجه به روابط محدود ایران با سایر کشورها، امکان کسب این علم و دانش و یا استفاده از دانش کشورهای دیگر وجود ندارد.

عوامل موثر بر قیمت جهانی فولاد

 عدم وجود سرمایه‌گذاری جهت تولید فولاد ضد زنگ در ایران

سرمایه‌گذاری در این زمینه تولید استیل، نیاز به مبلغ بسیار بالایی دارد. امروزه به دلیل واردات مکرر این محصول و همچنین به دلیل موانعی که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، سرمایه‌گذاری در این بخش توجیه اقتصادی ندارد.

تولیدکنندگان موفق و معروف جهانی

حال که با موانع موجود برای تولید فولاد ضد زنگ در ایران آَشنا شدیم، احتمالا موافق هستید که در حال حاضر واردات امری منطقی‌تر است. کشورهای محدودی در دنیا صادرات این نوع استیل را به عهده گرفته‌اند در این زمینه فعالیت می‌کنند. در ادامه به معرفی معروف‌ترین و بزرگترین تولیدکنندگان این محصول جهت انتخاب بهتر در حین واردات می‌پردازیم.

هند؛ یکی از بزرگترین صادرکننده‌های استنلس استیل

کارخانه ویراج در هند، از سال92 فعالیت خود را آغاز کرده‌است. این کارخانه توانسته‌است رتبه اول را در تولید و صادرات این ماده پرکاربرد در جهان کسب کند. در سالی که گذشت این مجموعه رقمی حدود 1.5 میلیارد دلار گردش مالی داشته‌است. و به چیزی حدود 90 کشور در دنیا و به عبارت دیگر به بیش‌از 1300 خریدار در جهان، کالا صادر می‌کند.

آمریکا؛ از تولیدکنندگان معروف

شرکت AK steal یک مجموعه در آمریکاست که به تولید استنلس استیل می‌پردازد. این کارخانه در کشورهای مختلفی مثل هلند، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و… دفتر فروش دارد. با توجه به تعدد دفترهای این مجموعه در کشورهای متعدد می‌توان گفت این شرکت در بحث صادرات بسیار توانمند بوده‌است.

اوتوکومپو؛ کارخانه‌ای در فنلاند

کارخانه اوتوکومپو در فنلاند توانسته با کسب رتبه دوم در قاره آمریکا و سهم 30 درصدی در قاره اروپا، به عنوان یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید فولاد ضد زنگ شناخته‌‌شود. این مجموعه از سال 1976 میلادی فعالیت خود را آغاز کرده‌است. و در ابتدا ظرفیت تولید این مجموعه 50000 تن در سال بود. البته امروزه شاهد افزایش میزان تولیدات این مجموعه هستیم.

کارخانه‌ها و شرکت‌های زیادی در جهان به تولید و پخش استنلس استیل مشغول هستند. اما ویژگی‌های مشترک تمام این مجموعه‌ها، بالا بردن توان تولید در یک سال، ایجاد دفترهای متعدد در کشورهای مختلف در دنیا می‌باشد. همچنین ارائه کیفیت‌ خوب و قیمت‌های مناسب باعث‌شده تا کشورهای زیادی به جای تولید، به وارد کردن این محصول روی آوردند.

تولید کننده ورق استیل

جمع‌بندی

قطعا کسب دانش در زمینه تولید فولاد ضد زنگ در ایران و توانایی تولید فولادی باکیفیت و قیمتی مناسب پیشرفتی چشم‌گیر خواهدبود. اما در حال حاضر نمی‌توانیم از ایران به عنوان یکی از تولیدکنندگان به‌ نام و موفق جهان نام ببریم و عمدتا برای مصارف مختلف، این محصول ‌را از سایر کشورها خریداری می‌کنیم. گروه استیل مهفا یکی از واردکنندگان ورق استیل می‌باشد.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط