mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

روش‌های تشخیص استیل اصل از تقلبی حین خرید

استیل که آلیاژی با پایه آهن همراه با کمتر از 2 درصد کربن می‌باشد از مواد پرمصرف در صنایع مختلف می‌باشد. این آلیاژ همراه با موادی مانند نیکل، کروم و عناصر دیگر  ساختارها و ریزساختارهای مختلفی را تشکیل می‌دهد که هر کدام ویژگی‌های متنوعی دارند. صنایع مختلف با توجه به خواص هر نوع استیل از مدل مخصوص خود بهره می‌برد و این ماده خریداران متعددی دارد. در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا به بررسی ویژگی‌های استیل اصل و روش‌های تشخیص استیل اصل از تقلبی خواهیم پرداخت.

برای آشنایی با ورق استیل 316 کلیک کنید.

پیش نیاز خرید استیل چیست؟

برای خرید استیل اولین چیزی که نیاز است داشتن اطلاعات در این زمینه می‌باشد. هرچقدر اطلاعات خریدار در رابطه با این آلیاژ، انواع آن و خواصش بیشتر باشد، احتمال کلاهبرداری، خرید اشتباه کمتر است و به راحتی می‌توانید از روش‌های تشخیص استیل اصل از تقلبی استفاده کنید. اگر خودتان همچین تخصصی ندارید، بهتر است از فردی قابل اعتماد و متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا خریدتان با رضایت حداکثری انجام شود.

مقایسه قیمت‌ها، توضیحات هر برند و بررسی کیفیت‌ها هم می‌تواند در کسب اطلاعات و مهم‌تر از آن تجربه شما تاثیرگذار باشد. گروه استیل مهفا سعی در ارائه باکیفیت‌ترین استیل‌ها در مجموعه خود دارد و جهت خرید می‌توانید با این مجموعه تماس بگیرید.

فولاد ضد زنگ
فولاد ضد زنگ

روش‌های تشخیص استیل اصل از تقلبی

در ادامه به نوبت روش‌های مختلفی که برای این کار وجود دارد را مرور می‌کنیم. با توجه به حجم خرید، نوع آن، قیمت نهایی و اهمیت کیفیت استیل می‌توانید از یکی از روش‌های تشخیص استیل اصل از تقلبی که بیان کرده‌ایم بهره ببرید. برخی از روش‌ها مخرب هستند اما دقتشان بیشتر است و برخی دیگر سیستم مقایسه‌ای دارند که برای استفاده از آن‌ها باید چیزی که قیاس را با آن انجام می‌دهیم، اطلاعاتی مشخص و دقیق داشته‌باشید.

1- تست خراش

فولاد ضد زنگ یا همان استیل سختی زیادی دارد و طبق سیستم MOHS این سختی در بازه‌ای بین 5 تا 6.5 قرار می‌گیرد. سیستم MOHS این سختی را با مقایسه و ایجاد خراش بررسی می‌کند پس شما هم برای بررسی اصل بودن استیل می‌توانید روی نمونه‌ای از آن خراشی را با وسیله‌ای که از میزان سختی آن آگاهی دارید (ترجیحا نزدیک به استیل) ایجاد کنید. برای این کار می‌توانید از آهن با سختی 4.5 و یا فولاد سخت‌شده با سختی حدودی 7.8 بهره ببرید.

استیل اصل شما بعد از خراشیده‌شدن توسط این دو ماده، نباید با آهن خراشیده‌شود و تنها باید رد فولاد سخت‌شده روی آن باقی بماند. اگر غیر از این اتفاق افتاد باید در اصل بودن استیل و یا خواص مد نظرتان تجدید نظر کنید.

2- بررسی خاصیت مغناطیسی

همه استیل‌ها قابلیت مغناطیسی ندارند اما با توجه به نوع و گریدشان می‌تواند عاملی برای تشخیص اصل بودنشان باشد. اگر تصمیم به خرید استیل بگیر دارید، برای اینکه مطمئن باشید جای آن عناصری مانند آلومینیوم و… را خریداری نمی‌کنید می‌توانید از یک آهن‌ربا استفاده کنید و استیل باید با قدرت نسبتا زیادی به آن جذب شود. این روش به واسطه تولید استیل نگیر و یا مواد آلومینیومی همراه با آهن ممکن است در همه حوزه‌ها قابل استفاده نباشد.

3- نشان‌های معرف آلیاژ و بررسی آن‌ها

آلیاژها، اکثر عناصر و فلزات خصوصیات مشخصی دارند که یا با حک کردن و یا با استفاده از برچسب مشخص خواهد بود. این کار علاوه بر تشخیص استیل تقلبی می‌تواند به انتخاب شما و اطمینان از درست بودن آن نیز کمک کند. در ضمن بهتر است از خرید موادی بدون نشان‌های معرف خودداری کنید.

4- بررسی سطح مقطع داخلی استیل

این روش هم مخرب است و در صورت انتخاب آن یا باید نمونه‌ای جداگانه استفاده شود و یا تنها در شرایط ضروری و اثبات تقلبی بودن از آن بهره ببرید. در این تست به وسیله‌ی ابزاری برنده مانند اره فلز بُر یا قلم و چکش بخشی از استیل بریده‌می‌شود. بررسی اصل بودن با توجه به سطح مقطع داخلی قابل انجام است.

اگر سطح داخلی براق، خاکستری روشن و دارای رنگی یکنواخت بود، فولاد ضد زنگ اصل را خواهیم داشت. اما اگر سطحی پوسته پوسته بود و یا رنگ سطح داخلی با سطح بیرونی متفاوت بود، احتمالا فلز مورد نظر تقلبی است. در این مدل‌ها معمولا بخش داخلی از فلز بی‌کیفیت و یا متفاوت بوده و با ایجاد روکش کرومی اصل به نظر می‌آید.

برای آشنایی با ورق استیل خشدار کلیک کنید. 

5- تست جرقه

این تست نیازمند ابزارهای مخصوص به خود است. در این تست با استفاده از دستگاهی مانند دستگاه سنگ‌زنی رومیزی، فلز مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر بعد از نزدیک شدن قطعه به دستگاه جرقه‌های طولانی و یکنواختی را شاهد بودید، فولاد ضد زنگ اصل است. اما اگر جرقه‌ها کوتاه و یا ناهماهنگ بودند، احتمال اصل بودن کم است.

6- توزین قطعه

این روش هم مانند تست خراش حالتی مقایسه‌ای دارد. این قیاس معمولا بین استیل و آلومینیوم انجام می‌شود. استیل وزن و چگالی‌اش از آلومینوم بیشتر است و دو محصول مشابه که یکی استیلشان اصل و دیگری تقلبی می‌باشد، از لحاظ جرم نیز متفاوت خواهند بود.  چگالی فولاد ضد زنگ سری 300 برای مثال 7900 تا 800 کیلوگرم بر متر مکعب باید باشد و اگر عددی دیگر به دست آمد باید از خرید اجتناب شود. آلومینیوم با گرید 6061، 2710 کیلوگرم بر مترمکعب چگالی دارد و به واسطه اختلاف زیاد، این مقایسه می‌تواند به خوبی نشان‌دهنده تفاوت‌ها باشد.

7- تست با اسید

اسید هیدروکلریک اگر به شکل قطره‌ای روی استیل ریخته‌شود و به اندازه حدودا یک ساعت روی آن بماند چند حالت را ممکن است ایجاد کند. اگر پس از پاک کردن اسید لکه‌های مانند زنگ زدگی روی استیل وجود داشت، نشان‌دهنده فولاد ضد زنگ بودن آن خواهد بود. این آزمایش می‌تواند با اسیدهای دیر مانند اسید نیتریک (عدم واکنش با استیل با وجود خورنده بودن) و یا اسید سولفوریک (برای استیل‌های حاوی گوگرد مانند گرید 303) نیز انجام گردد.

ورق استیل
ورق استیل

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا در رابطه با روش‌های تشخیص استیل اصل از تقلبی صحبت شد و 7 روش مختلف را توضیح دادیم انتخاب روش تشخیص باید با توجه به موقعیت و با مهارت و تخصص انتخاب شود. مخرب بودن، خطرناک بودن و یا امکان پاسخ‌دهی اشتباه از مواردی است که حتما باید قبل از شروع تست‌ها به آن توجه ویژه‌ای گردد.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط