mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

عوامل موثر بر قیمت جهانی فولاد

امروزه از فولاد در حوزه­‌های­ متنوعی مثل صنعت راه‌­سازی، حمل و نقل، داروسازی و پزشکی، تجهیزات خانگی  و… استفاده می­‌شود. به دلیل کاربرد بالای این محصول، تخمین­ زدن قیمت آن برای خرید و فروش فولاد با کمترین ریسک از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین منظور با بررسی دلایل و عوامل تاثیرگذار بر قیمت فولاد می‌­توان به حدود قیمت این محصول و تورم آن پی برد. در ادامه این مقاله از سایت گروه استیل مهفا، واردکننده انواع ورق استیل، به بررسی عوامل موثر بر قیمت جهانی فولاد می‌­پردازیم.

مهم­ترین عوامل موثر بر قیمت جهانی فولاد

فولاد به عنوان یک ماده و آلیاژ بسیار پرکاربرد در حوزه­‌های متنوع، قیمت و نوساناتش بر  روند بازارهای مختلف  تاثیرگذار خواهد بود. و باعث رکود یا رونق و پیشرفت سایر حوزه‌ها می‌­شود. از صنعت خودروسازی گرفته تا ساختمان­‌سازی و حتی در بحث تجارت و ارزآور بودن برای کشور نیز از جایگاه ویژه­ای برخوردار می‌­باشد. عوامل تاثیرگذار بر قیمت جهانی فولاد عبارت­‌اند از:

  1. تاثیر نرخ مواد اولیه:

یکی از عوامل موثر جهانی قیمت فولاد، مواد اولیه‌­ی مورد استفاده در ساخت آن است. دو ماده سنگ آهن و ضایعات فلزی از مواد اصلی تشکیل­‌دهنده فولاد هستند. قیمت این دو ماده به میزان و جایگاه منابع موجود از آن‌ها در کشورهای مختلف بستگی دارد. که در صورت محدود­ بودن یا شدن آن با افزایش قیمت فولاد مواجه می‌­شویم.

 

  1. عوامل سیاسی موثر بر قیمت جهانی فولاد:

یکی دیگر از موارد تاثیر گذار، روابط و مراوده­‌های کشور­های مختلف با یکدیگر است. عواملی مثل انواع جنگ‌­ها (گاهی مسلحانه)، انواع تحریم‌­ها، قراردادها و تواقف‌ها و… روی نوسانات و قیمت فولاد در جهان تاثیرگذار است. واردات و صادرات نیز نقش مهمی در تعیین قیمت فولاد خواهد داشت. واضح است کشور­هایی که در زمینه­‌ی صادرات فولاد فعالیت می­‌کنند و فولاد سایر کشورها را تأمین می­‌کنند، در تعیین قیمت فولاد نقش اصلی را ایفا خواهند کرد.

  1.  قیمت نفت از عوامل موثر بر قیمت جهانی فولاد:

یکی از مواد مورد نیاز برای تهیه فولاد نفت می­‌باشد. واضح است با افزایش قیمت نفت هزینه­‌ی تهیه فولاد نیز افزایش خواهد یافت. و باعث گران‌تر شدن قیمت تولید فولاد و در نتیجه قیمت نهایی خواهد شد.. طبیعی است افزایش قیمت نفت باعث رشد اقتصادی در کشورها به ویژه کشورهایی می‌­شود که درآمدشان از طریق صادرات نفت است بشود. اما این موضوع باعث بالا رفتن قیمت فولاد و افزایش قیمت محصولات ساخته‌­شده با فولاد نیز خواهد شد.

عوامل موثر بر قیمت جهانی فولاد
عوامل موثر بر قیمت جهانی فولاد
  1. اوضاع اقتصادی در جهان:

از عوامل موثر جهانی قیمت فولاد اوضاع اقتصادی و مالی در کشورهای مختلف می‌باشد. کاهش سطح رفاه زندگی مردم و تورم و افزایش قیمت­‌ها در کشور­های مختلف منجر به رکود در این کشورها می‌­شود. کاهش میزان تقاضا و استفاده از فولاد، مخصوصا فولادهایی با گریدهای خاص و کیفیت بالا، باعث تغییر قیمت فولاد خواهد بود. همچنین افزایش سطح رفاه کشورها و افزایش درآمد مردم و در نتیجه بالا رفتن رفاه جامعه نیز در تغییر قیمت فولاد بسیار تاثیرگذار است.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

 

  1. شرایط عرضه و تقاضا :

وجود یک تعادل میان میزان عرضه و تقاضای مردم برای انواع مختلف فولاد در قیمت این محصول موثر است. برای مثال در مدت زمان شیوع کرونا وضعیت اقتصاد کشورها دچار رکود شده‌­بود. در این دوره میزان تقاضا کاهش یافته‌­و این موضع باعث کاهش قیمت فولاد شده­‌بود. اما بعد از واکسیناسینه­ شدن مردم و کاهش این بیماری، صنعت­‌های مرتبط به فولاد باری دیگر رونق گرفتند و نیاز به فولاد در جهان به روند سابق خود برگشت. افزایش تقاضا و کمبود کالا برای عرضه یکی از دلایل مهم برای افزایش قیمت یک محصول می­‌باشد که فولاد هم از آن مستثنی نیست.

  1. آب یکی ازعوامل موثر بر قیمت جهانی فولاد:

تهیه فولاد مراحل مختلفی دارد و موارد متنوعی در ساخت آن نقش ایفا می­‌کنند. یکی از مهم­ترین موارد که در مرحله خنک کردن و تبدیل آهن اسفنجی به فولاد نقش دارد، آب است. با توجه به حجم آب کره‌­ی زمین و همچنین با توجه به حجم آب‌های زیرزمینی در دنیا، بحث حجم آب مصرفی در تهیه­ فولاد بر قیمت آن بسیار موثر است. هرچه کارخانه­‌های تولید فولاد، آب و انرژی بیشتری برای تهیه­‌ی فولاد مصرف کنند، طبیعتا قیمت نهایی فولاد نیز بیشتر خواهد بود.

عوامل موثر بر قیمت جهانی فولاد
عوامل موثر بر قیمت جهانی فولاد

سایر عوامل موثر بر قیمت جهانی فولاد

موارد بالا از مهم‌­ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت فولاد هستند، در ادامه به بررسی سایر دلایل که از نظر اهمیت در درجه دوم قرار دارند، می­‌پردازیم.

  1. وضعیت زیست محیطی:

امروزه در اکثر کشورها، نهادهایی بسیاری شکل گرفته‌اند که در آن بحث اهمیت به زیست محیط و کره­‌ی زمین مطرح است. این توجه و اهمیت تا حدی است که در بسیاری از کشورها باعث تغییر سیاست­‌گذاری­‌ها و تغییر روتین دولت‌­ها شده‌­است. برای مثال کشور چین یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده فولاد در جهان است که حجم وسیعی از فولاد دنیا را خودش تأمین می‌­کند. در سال­‌های اخیر این کشور برای حفظ کره‌­ی زمین و مسائل زیست محیطی در شیوه­‌ی استخراج، تهیه و تولید فولاد تغییراتی مهم را لحاظ کرده­‌است. این تغییرات بر قیمت‌­گذاری فولاد در دنیا به واسطه گسترده‌ بودن تولیدات این کشور تاثیر مستقیم می‌­گذارد.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

 

  1. هزینه حمل و نقل:

در دنیای امروزه که صادرات و واردات فولاد بسیار بیشتر و گسترده­‌تر از گذشته شده‌­است، بحث نحوه­‌ی جابه‌­جایی این محصولات نیز مطرح می­‌شود. واضح است با بالا رفتن حجم صادرات فولاد بین کشورهای مختلف در دنیا، هزینه‌­ی حمل ­و نقل نیز افزایش می­‌یابد. طبیعتا بالارفتن هزینه‌­ی جابه‌­جایی، روی قیمت فولاد ، مخصوصا در کشورهای واردکننده تاثیر صعودی می­‌گذارد.

  1. کارخانه­­‌های تولید فولاد:

به دلیل افزایش تقاضا و درخواست جهان برای تولید فولاد، کارخانه­‌های متعددی برای تولید این محصول تاسیس شده‌­است. افزایش تعداد این کارخانه‌­ها قطعا باعث رقابتی شدن بازار فولاد خواهد شد. به دلیل تفاوت کیفیت فولادهای تولید­شده در کارخانه­‌ها، ما شاهد تنوع قیمت بیشتری در بازار فولاد هستیم. نوسانات قیمت در هر بازاری و درباره­‌ی هر محصولی به بالا رفتن قیمت آن و عدم ثابت آن در جامعه و جهان منجر می‌شود.

فولاد
فولاد

جمع‌­بندی

فولاد به عنوان یکی از آهن ­آلات پرکاربرد می­‌باشد که در صنعت­‌های مختلف در دنیا کارایی دارد. به دلیل کاربرد بالای این محصول، سالانه سرمایه­‌گذاری­‌های بزرگی روی فولاد انجام می‌­شود. برای کاهش ریسک، سرمایه­‌گذاران عوامل مختلفی را که روی قیمت جهانی فولاد موثر است بررسی می­‌کند. سپس با توجه به آن به خرید و فروش این محصول می­‌پردازند. عوامل متنوعی روی قیمت‌­گذاری فولاد نقش دارد که در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا  تلاش کردیم به بررسی مهم­‌ترین عوامل موثر جهانی قیمت فولاد بپردازیم.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط