mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

 مخزن استیل چیست و چه کاربردی دارد؟


استیل از آلیاژهای بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف می‌باشد. بسیاری از تجهیزات و ابزار صنعتی با استفاده از انواع گرید و مدل‌های استیل به تولید می‌رسند. این ماده آلیاژی که بر پایه آهن‌بوده و در ترکیب خود حداکثر دو درصد کربن در کنار عناصر دیگر من جمله کروم، نیکل، منگنر و… را دارد، در ساخت انواع مخزن نیز به کار می‌رود. در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا، واردکننده انواع پروفیل و ورق استیل به مخزن استیل، ویژگی‌ها و کاربرد انواع آن خواهیم پرداخت.

مخزن و کاربردهای آن

مخزن‌هابه واسطه کاربردهایشان از مواد مختلفی مانند پلاستیک و فلز ساخته‌می‌شوند. مخازن استیلی گروهی از مخازن فلزی هستند. مخازن استیل خود نیز به زیرمجموعه‌های بسیاری تقسیم می‌شود. با توجه به کاربرد و حوزه مربوطه و میزان حساسیت آن، گریدهای مختلف فولاد ضد زنگ یا همان استنلس استیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان گفت عامل اصلی استفاده از فولاد ضد زنگ در ساخت مخازن به دلیل مقاومت به خوردگی بالای آن و استحکام مناسب می‌باشد. مخازن با هدف نگه‌داری از مواد، جابه‌جایی آن‌ها، تغییر دما، مخلوط‌سازی و ایجاد انواع ترکیب و… به کار می‌روند.

مخزن استیل
مخزن استیل

دسته‌بندی‌های مختلف مخازن استیل

همان‌طور که گفتیم استیل در ساخت مخزن پرکاربرد است و به همین دلیل انواع زیادی از مخازن به تولید می‌رسند. تفاوت‌های موجود در مخازن می‌تواند شرایط و خواص آن‌ها مانند مقاومت، فشار و دمای کاری، کاربرد و… را هم تغییر دهند.  در ادامه از نقطه نظرهای مختلف این سازه پرکاربرد را دسته‌بندی و سپس بررسی خواهیم کرد:

مخزن استیل و ماده تشکیل‌دهنده

گریدهای استیل 304 و 316 که به طور کل پرکاربردترین انواع استیل می‌باشد، در ساخت مخزن نیز بیشترین استفاده را دارند. دلیل استفاده از این گریدهای استیل مقاومت به خوردگی بالا، مقاومت مناسب در برابر ضربه و کشش و خواص فیزیکی مناسب من جمله مقاومت در برابر حرارت و دماهای بالا است که در ساخت مخازن اهمیت زیادی دارد. عنصر کروم، ماده‌ای است که این مقاومت به خوردگی را ایجاد می‌کند و سطحی مقاوم و باکیفیت را برای مخزن در مقابل مواد درونشان به وجود می‌آورد. گریدهای دیگری از استیل که از سری 300 آن هستند مانند 307، 306 و.. هم در ساخت انواع مخازن کاربرد دارند.

جداره مخزن استیل

مخازن را از لحاظ جداره می‌توان در دسته‌های تک جداره و دو جداره و هم‌چنین سه جداره قرار داد. به طور معمول به واسطه کاربرد بیشتر انواع تک جداره، تولید آن‌ها هم مقیاس بزرگ‌تری دارد.  ظرفیت مخازن تک جداره رقمی بین  500 لیتر تا 150 متر مکعب می‌باشد. تک جداره‌ها در نگهداری از مواد غذایی و دارویی و مواد غذایی با ph خنثی کاربرد دارند ولی برای نگه‌داری از مواد شیمیایی و استفاده در فضاهای باز و مقابل خورشید و دماهای بالا مناسب نخواهند بود.

مخازن دو جداره به مخازنی اطلاق می‌شود که عملیاتی خاص روی آن‌ها اضافه شده‌است و لایه دوم یا سومی را اضافه دارند. جداره دوم مخازن استیل رابطه‌ای با فشار و مقاومت قابل تحمل مخزن ندارد و به واسطه وجود لایه بیرونی اضافه این اسم به آن‌ها نسبت داده‌می‌شود. به طور معمول لایه درونی‌تر به واسطه ارتباط با مواد داخل مخزن ضخامت بیشتری دارد تا در کنار این مواد آسیبی به بدنه وارد نشود. لایه دوم برای مواردی مانند جلوگیری از هدر رفت دمایی، افزایش یا کاهش دمای سیال اصلی داخل مخزن، ایجاد ورودی و خروجی برای مواد و از این قبیل اهداف ایجاد می‌شود.

مخازن استیل سه جداره ساختاری پیچیده و خاص دارند و آلیاژهای مختلفی در کنار استیل برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود. ظرفیت سه جداره‌ها رقمی بین 500 لیتر تا 10 هزار لیتر بوده و قیمت آن‌ها بالاتر از سایر نمونه‌ها خواهد بود. نگهداری و ذخیره محصولات، فرآوری و مخلوط سازی آن‌ها و تغییر دما و تبادل حرارتی از نمونه کاربرد این مخزن استیل است.

انواع ظاهر و ساختار مخزن استیل

بیشتر مخازن استیل شکلی استوانه‌ای دارند اما به واسطه کاربرد و شرایط مورد نظر در صنعت، این مخازن در سایزها و اشکال مختلفی من جمله مکعبی، هرمی، کرومی و مخروطی نیز به تولید می‌رسند.

انواع مخزن استیل بر اساس ظرفیت

اکثر مخازن استیل صنعتی ظرفیتی بالای 500 لیتر دارند. اما صنایع کوچک‌تر و حوزه‌هایی که این ظرفیت برایشان زیاد است، مخازنی کوچک با حجم 20 لیتری هم می‌توانند در بازار پیدا کنند.  نهایت ظرفیت مخازن نیز طبق کاربرد می‌تواند تا چند ده هزار لیتر برسد که معمولا در صنایع بزرگ استفاده می‌شود.

مطالب مفبد : ورق استیل خشدار

تقسیم‌بندی‌های دیگر

مخازن استیل بر اساس تعداد و نوع پایه‌ها، نوع نصب، فشار و دمای کاری، کاربرد، فضایی که اشغال می‌کنند، ارتفاع و عرض و… نیز در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند. خریداران مخازن استیل باید با توجه به نوع ماده، محل نصب و شرایط استفاده تمامی این موارد را مورد بررسی قرار دهند.

مخزن استیل
مخزن استیل

چه صنایعی از مخزن استیل استفاده می‌کنند.

هر صنعتی که لازم داشته‌باشد مواد، فرآورده و محصولاتی را مدتی نگه‌داری و ذخیره کند به مخزن احتیاج خواهد داشت که مخازن استیل با ویژگی‌های مناسبشان برای این هدف انتخاب می‌شوند. صنایع لبنی، غذایی، روغن نباتی، دارویی و حوزه‌هایی برای نگهداری از مواد شیمیایی، نفتی، اسیدی و بازی و… از مخازن استفاده می‌کنند. جهت ذخیره الکل، اتیل، رزین و موارد این چنینی نیز مخزن استیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه مواردی بر قیمت مخازن استیل تاثیرگذار است؟

تا اینجا با توجه به انواع مختلف مخزن استیل احتمالا تشخیص این که چه مواردی بر قیمت نهایی آن تاثیر دارد، آسان باشد. ماده سازنده، نوع مخزن، تعداد جداره و نوع آن، ظرفیت، حداکثر فشار و دمای قابل تحمل، نوع مقاومت در برابر مواد داخل مخزن، ساختار مانند ورودی و خروجی و درب و… همگی می‌توانند قیمت نهایی را مشخص کنند. علاوه بر این برند سازنده، کیفیت و تکنولوژی ساخت، گارانتی و خدمات پس از فروش و موارد این‌چنینی نیز در خرید و فروش مخزن استیل موثر است.

مخزن استیل
مخزن استیل

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا، در رابطه با  مخازن استیل، کاربرد و تقسیم‌بندی مخازن صحبت شد. صنایع مختلف با توجه به نیازشان از انواع این مخازن استفاده می‌کنند و تولیدکنندگان زیادی مشغول به ساخت این سازه می‌باشند. با توجه به این تنوع بالا، انتخاب و خرید مخزن‌ها نیازمند داشتن اطلاعات و دانش اولیه در این زمینه می‌باشد.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط