mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

میلگرد استیل و انواع پرکاربرد آن

از جمله محبوب‌ترین میلگردها می‌­توان به میلگرد استیل اشاره کرد که از آلیاژهای استیل نوع ۲۰۰، ۳۰۰ و ۴۰۰ تولید می‌­شود. این نوع میلگرد از آلیاژ استیل به واسطه نوع ترکیبی که دارد از خواصی بسیاری مانند مقاومت بالا در برابر خوردگی بهره می‌­برد. خواص متعدد این نوع میلگرد باعث‌­شده است تا در صنایع غذایی، پتروشیمی و نفت و سایر حوزه‌ها کاربردهای بسیاری داشته‌­باشد.

میلگردهای استیل را می‌­توان در چهار دسته بگیر، نگیر، نسوز و آلیاژی دسته­‌بندی نمود. که در ادامه این مقاله از گروه استیل مهفا، واردکننده و تولیدکننده انواع ورق استیل، به بررسی بیشتر میلگرد استیل و انواع آن خواهیم پرداخت.

مطالعه مفید: استیل 304

ویژگی­‌های میلگرد فولادی

جنس این نوع میلگرد از فولاد ضد زنگ است که ترکیب اصلی آن آلیاژ آهن و کربن (حداکثر دو درصد) به همراه کروم و نیکل و عناصر دیگر است. عنصر کروم دلیل اصلی ضد زنگ بودن این آلیاژ می‌باشد به طوری که حضور حداقل 10.5 درصد از عنصر کروم در این آلیاژ کافیست تا مقاومت در مقابل خوردگی به حد مناسبی برسد.

 میلگرد استیل که به صورت کلافی و یا شاخه‌­ای به بازار عرضه می‌­شود که علاوه بر مقاومت مناسب در برابر خوردگی دارای خواص مختلف دیگری نیز می‌باشد که آن را در بازار محبوب­‌نموده است. به طور کلی ویژگی­‌های میلگرد استیل شامل ضد زنگ، ضد رطوبت، مقاوم در برابر خوردگی، مقاومت خوب حرارتی، استحکام مناسب و جوش پذیری بالا  است.

فولاد ضد زنگ
فولاد ضد زنگ

انواع میلگرد استیل

میلگردهای استیل بر اساس میزان عناصر موجود در ترکیب آلیاژ آن‌­ها طبقه‌­بندی می‌­شوند که هر دسته از این نوع میلگرد دارای خاصیت منحصر به فرد با کاربردهای متفاوت است. میلگرد استیل را در چهار دسته بگیر، نگیر، نسوز و آلیاژی گروه‌­بندی می­کنند که گریدهای مختلفی از میلگرد هر دسته را تشکیل می‌­دهند. در ادامه به طور کلی با هر یک از این مدل‌ها آَشنا خواهیم شد.

بررسی میلگردهای استیل بگیر:

این نوع میلگرد دارای خاصیت مغناطیسی است و بر همین اساس هم نام‌­گذاری شده­‌است. میلگردهای استیل بگیر را گرید  سری 400 تشکیل می‌­دهد که از جمله انواع این میلگردها می­‌توان به گرید 431، 420 و استیل گرید 410 اشاره نمود. این نوع میلگرد به دلیل داشتن خاصیت مغناطیسی به راحتی توسط جذبش به آهنربا در برابر سایر میلگردهای استیل قابل تشخیص می‌باشد. این میلگرد نسبت به میلگرد نگیر و نسوز مقاومت کمتری در مقابل اکسایش دارد اما دارای استحکام خوب و خاصیت انعطاف ‌پذیری بالایی است که آن را برای استفاده در ساختمان سازی، آرماتور بندی، صنایع کشاورزی، نفت و پتروشیمی گزینه مناسبی می‌سازد.

بررسی میلگرد استیل نگیر:

این نوع شامل سری 300 شامل گرید استیل 316 و گرید استیل  304  است که جذب آهنربا نم‌ی­شود و نام‌گذاری آن‌ها هم با توجه به همین خاصیت است. مزیت این نوع میلگرد استیل نسبت به میلگردهای بگیر مقاومت بالاتر آن در برابر اکسایش می‌باشد که باعث‌شده است تا میلگرد استیل نگیر پرکاربردترین انتخاب در میان میلگردهای استیل باشد.

بررسی میلگردهای استیل نسوز:

این دسته از میلگردهای استیل به دلیل داشتن مقادیر بالایی از کروم دارای مقاومت خوردگی بالا در دماهای بالا هستند. گریدهای 309، 310 و 321 در این دسته قرار دارند که گرید 321 نسبت به سایر میلگردهای استیل مقاوم‌­تر است.

بررسی میلگرد استیل آلیاژی:

علاوه بر نیکل و کروم در ترکیب این نوع میلگرد استیل عناصر دیگری از جمله مس و آلومینیوم نیز موجود است. میلگردهایی که این دسته را تشکیل می­‌دهند شامل mo40، st52، ck10،  ck45، ck55،  ck60  هستند.

میلگرد استیل

کاربردهای میلگرد استیل

این نوع میلگرد به دلیل خواص شیمیایی و مکانیکی مناسبی که دارد در ساخت تجهیزات شیمیایی، نساجی، دریایی، پزشکی و دارویی، مبدل حرارتی، دریچه پمپ‌ها و … مورد استفاده قرار می­‌گیرد. میلگرد استیل برای ساخت تجهیزات مورد استفاده در محیط‌­هایی که شرایط خاص و نامطلوبی دارند کاربرد بسیاری دارد که در ادامه تعدادی از موارد استفاده این میلگرد ذکرشده است:

  • تجهیزاتی که برای استفاده در محیط‌­های خورنده طراحی می‌­شوند مانند مخازن تصفیه فاضلاب، پل­‌ها، اسکله­‌ها و لنگرها.
  • در سازه­‌هایی که برای کارکرد در طولانی مدت طراحی می‌­شوند.
  • در شرایطی که تعمیر و بازسازی تجهیزات بسیار دشوار و پر هزینه باشد.
  • از میلگرد استیل به دلیل خاصیت نفوذ پذیری کم مغناطیسی در تجهیزات مورد کاربرد در بخش‌­های رادیولوژی، بیمارستان‌­ها، اسکله­‌های زیردریایی، ایستگاه‌­های رادیویی و تلویزیونی و بانک­­‌ها استفاده می­شود.
  • این سازه‌ها به دلیل داشتن خواص مکانیکی مناسب در ساختمان­ سازی برای مقاوم‌­سازی در برابر زلزله مورد استفاده قرار می­‌گیرد همچنین هنگام بکارگیری آن در بتن مقاومت مناسبی نسبت به PHهای مختلف دارد.
  • این میلگرد جوش پذیری بالایی دارد و می­‌توان آن را در شرایط سرما برای جلوگیری از ترک خوردن فولاد روی آن از طریق اتصالات و جوشکاری استفاده نمود.
  • به طور کل سازه‌­­ها و تجهیزات ساخته‌­شده با میلگرد استیل نیاز به مراقبت و هزینه نگهداری کمتری دارند همچنین دوام و طول عمر این تجهیزات و سازه­‌ها بالاتر است.

چگونگی تولید میلگرد استیل

برای تولید میلگردهای استیل ابتدا  قراضه‌­های مورد نظر را در کوره قوس الکتریکی حرارت می­‌دهند. سپس مواد مذاب به کوره خلا و یا کوره تحت گاز خنثی انتقال‌­داده می­شود. پس از این فرایند برای آلیاژسازی عنصرهایی از جمله کروم، نیکل و … به مذاب موجودافزوده می‌­شوند و در مرحله بعد مذاب به صورت ریخته­‌گری پیوسته تبدیل به مقاطع استیل خواهد شد.

مواد مذاب فولاد ضد زنگ برای انجماد از یک قالب مسی آبگرد می­‌گذرند. و حالتی نیمه جامد به خود می­‌گیرند و این مرحله تا انجماد کامل ادامه می‌­یابد. در نهایت استیل­‌های تولیدشده را در فرایندی تحت عنوان نورد با عبور دادن از غلتک‌­های صنعتی، با استاندارد تولید جهانی یا کشوری مطابق می‌­نمایند. و سپس میلگرد اماده روانه شدن به  بازار خواهد بود.

میلگرد استیل

جمع بندی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا اطلاعات کلی درمورد میلگرد استیل و انواع آن ارائه شد. طبق نکات گفته‌شده این نوع میلگرد از خواص مکانیکی و شیمیایی مناسبی بهره می‌­برد. که آن را در بازار یکی از انتخابات محبوب برای استفاده در صنایع مختلف اعم از داروسازی، غذایی، ساخت و ساز، پتروشیمی و … نموده‌است. هم‌چنین ذکر شد که میلگرد استیل به چهار گروه بگیر، نگیر، نسوز و آلیاژی دسته بندی می‌­شود که هرکدام از این دسته­‌ها مشمول گریدهای خاصی از استیل هستند. با توجه به ترکیب مختلف هرکدام از این گریدها، هرکدام دارای خاصیت متفاوتی هستند که آن‌­ها را برای استفاده در شرایط خاصی مناسب‌نموده است.

 

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط