mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

نکات خرید میلگرد، قبل، حین و بعد از خرید

میلگرد از پرکابردترین مقاطع فولادی است که اکثرا در تمامی پروژه‌های ساختمان‌سازی مورد استفاده واقع می‌شود.  برای تهیه میلگرد مورد نیاز باید هزینه قابل توجهی را متحمل شوید از این رو باید اطلاعاتی داشته‌باشید تا در حین خرید دچار ضرر نشوید و میلگرد با کیفیتی را خریداری نمایید. همچنین این اطلاعات به شما کمک  می‌کنند تا پس از خرید نیز در زمینه حمل و نقل و انبارداری ضرری را متحمل نشوید و بتوانید از میلگرد خریداری شده به نحوه احسن بهره ببرید. در ادامه این مقاله از سایت گروه استیل مهفا، واردکننده و تولیدکننده انواع ورق استیل، به بررسی بیشتر نکات مهم در خرید میلگرد خواهیم پرداخت.

 

نکات مهم قبل از خرید میلگرد

برای این که در حین خرید میلگرد دچار اشتباه نشوید و میلگرد با کیفیتی را خریداری کنید باید اطلاعاتی را درباره میلگردها داشته باشید. نوع میلگرد مورد نیاز پروژه شما توسط مهندسین مشخص می‌شود و با شناخت انواع میلگرد و ویژگی‌های آن می‌توانید خرید مطمئنی داشته‌باشید. در ادامه به بررسی برخی از ویژگی‌های مهم میلگردها که باید به آن توجه شود و نکات مهم در خرید میلگرد می‌پردازیم.

نوع میلگرد

از مهم‌ترین نکاتی که قبل از خرید میلگرد باید نسبت به آن مطلع باشید نوع میلگرد است. میلگردها در بازار کشور در سه نوع آجدار، ساده و کلاف قابل خریداری هستند. انواع  میلگرد آجدار پرکاربردترین نوع میلگرد است بنابراین در بازار وقتی از میلگرد بدون هیچ پسوندی نام برده می‌شود منظور همان میلگرد آجدار است.

میلگرد ساده، میلگردی است که روی آن هیچ برآمدگی و یا فرورفتگی موجود نباشد و سطح آن کاملا صیقلی باشد. میلگرد کلاف همانطور که از نامش مشخص است میلگردهای آجدار و ساده‌ای هستند که به صورت سیم کلافی تولید می‌شوند که در آرماتور ستون‌های استوانه‌ای کاربرد دارند.

نکات خرید میلگرد
نکات خرید میلگرد

استاندارد میلگرد

کشورهای مختلف برای تولید میلگرد پیرو استانداردهای مختلفی هستند که با توجه به این استاندارد ها ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی میلگردهای تولیدشده مشخص می‌شوند. از جمله این استانداردها می‌توان به G3112   JIS ژاپن ، DIN 488 آلمان ، BS4449 انگلستان، ANSI/AWS D1.4 ایالات متحده و ISO 6935 سازمان جهانی اشاره نمود. در ایران برای تولید میلگردها استاندارد مورد استفاده استاندارد GOST روسیه و استاندارد داخلی ISIRI3132 است. طبق استانداردهای به کاررفته در کشور میلگردهای تولیدشده در چهار دسته A1، A2، A3 و A4 گروه بندی می‌شوند که هرکدام دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی هستند.

برای آشنایی با ورق استیل و انواع آن روی آن کلیک کنید.

خواص مکانیکی میلگرد

خواص مکانیکی میلگرد از دیگر نکات مهم در خرید میلگرد است که باید نسبت به آن مطلع باشید مثلا هنگام طراحی، یکی از ملاک‌های تعیین میلگرد مورد نظر مقدار تنش تسلیم است که معمولا در نام‌گذاری میلگرد نیز مشخص می‌شود. به عنوام مثال میلگرد آج 340 دارای حراقل تنش تسلیم 340 مگاپاسکال است. با توجه به میزان آلیاژهای مورد استفاده در ترکیب میلگردها خواص مکانیکی آن‌ها که عبارت‌اند از میزان کشش، خمش، تحمل فشار، شکل‌پذیری و قابلیت جوشکاری متغیر است.

ابعاد میلگرد

برای خریداری میلگرد باید از سایز آن نیز مطلع باشید که معمولا در بازار ابعاد میلگرد را پس از نام میلگرد بیان می‌کنند به این صورت که عدد 8 در نام میلگرد 8 به معنای قطر میلگرد مورد نظر است. میلگردها از سایز 3 تا 40 در بازار کشور موجود هستند و متداول‌ترین سایزهای میلگرد عبارت‌اند از میلگرد 8، میلگرد 16و میلگرد 18 تا 40. میلگردهای تولیدی عمدتا دارای طول 12 متر هستند و میلگردهای با قطر کمتر از 1 میلی‌متر به صورت کلافی تولید می‌شوند. میلگردهای به طول 3 تا 11.7 نیز در بازار موجوداند که به میلگردهای نرمال ملقب‌اند همچنین در صورت نیاز به طول‌ بالاتر می‌توانید میلگرد با طول مورد نیازتان را سفارش دهید.

نکات خرید میلگرد
نکات خرید میلگرد

وزن میلگرد

معمولا مهندسین ساخت و ساز میزان میلگردهای مورد نیاز پروژه را به صورت شاخه‌ای بیان می‌کنند. اما به دلایلی از جمله پی بردن به استاندارد بودن وزن میلگرد و تخمین هزینه حمل و نقل وزن میلگرد باید محاسبه شود. برای این منظور می‌توانید نمونه‌‍‌ کوچکی را از کارخانه تولید تهیه کنید. و وزن نمونه را به گرم بر طول آن به میلی‌متر تقسیم نمایید. و وزن یک متر از میلگرد، بر حسب کیلوگرم را به‌دست آورید. جدول اشتال و جداولی وزنی که خود کارخانه سازنده بر حسب هر متر یا هر شاخه ارائه می‌دهند نیز برای محاسبه وزن قابل استفاده هستند.

مراکز تهیه میلگرد

برخی از نکات مهم خرید میلگرد که باید قبل از شروع خرید به آن مطلع باشد گفته‌شد و پس از دانستن این نکات و برای شروع خرید این سوال مطرح می‌شود که میلگرد را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

به طور کلی میلگرد را از سه روش می‌توان تهیه نمود که عبارت‌اند از خرید مستقیم از کارخانه تولیدکننده، بنگاه یا انبارداری و شرکت‌های بازرگانی. هر سه روش تهیه میلگرد دارای معایب و مزایایی هستند اما با سنجیدن آن‌ها و شرایط و نیازهایتان می‌توانید بهترین روش را گزینش نمایید.

بیشتر بخوانید: استیل 304

نکات مهم در حین خرید میلگرد

درحین خرید میلگرد نیز نکات مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه نمود که مهم‌ترین این نکات شناخت محصول مورد نیاز است تا بتوانید محصولی با کیفیت تهیه کنید. در ادامه به برخی نکات مهم در خرید میلگرد می‌پردازیم که شما باید به آن‌ها در حین خرید توجه نمایید.

برند و کیفیت میلگرد

هنگام اقدام به خرید، با توجه به رشد کارخانه‌جات مرتبط با تولید مقاطع فولادی، احتمالا با تنوع برندهای قابل گزینش روبه رو خواهید شد. اکثر تولیدکنندگان پیرو استاندارد تولید هستند اما ممکن است به دلیل تفاوت کیفیت شمش مورد استفاده و یا فرایند تولید متفاوت محصول نهایی آن‌ها دارای کیفیت متفاوتی باشد. بنابراین با شناخت برندهای معتبر داخلی شما می‌توانید با خیال راحت‌تری خرید نمایید.

سبک و یا سنگین بودن میلگرد

میلگردها در بازار عمدتا به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شوند. این تقسیم‌بندی بر اساس جدولی به نام جدول اشتال صورت می‌گیرد. به این صورت که چنانچه وزن میلگرد تولیدشده از کمترین وزن موجود در جدول اشتال کمتر باشد آن میلگرد در دسته میلگردهای سبک قرار می‌گیرد. و میلگردهایی که در جدول اشتال قرار دارند میلگرد سنگین هستند. چون میلگرد سبک و سنگین هرکدام کاربردهای خاصی دارند توجه به سنگین و یا سبک بودن میلگرد در حین خریداری از نکات مهم در خرید میلگرد است.

تفاوت میلگرد سبک و سنگین
تفاوت میلگرد سبک و سنگین

قیمت میلگرد

میلگردهای با کیفیت موجود در بازار قیمت بالاتری نیز دارند و به طور کل می‌توان گفت که قیمت میلگرد با کیفیت محصول رابطه مستقیم دارد. البته این به این معنا نیست که تمامی میلگردهای گران قیمت بازار قطعا کیفیت بالایی نیز دارند و باید به برند و دیگر نشانه‌های کیفیت محصول توجه کرد. همچنین در حیطه حمل و نقل محصول نیز بسته به میزان سفارش و بعد مسافت باید هزینه‌ای را متحمل شوید و حتما قبل از تکمیل فرایند خرید در این رابطه با مشاوران صحبت نمایید.

بیشتر بخوانید: ورق‌ استیل خشدار

نکات مهم پس از خرید میلگرد

برای اطمینان از کیفیت محصول خود و دوام آن باید به نکاتی پس از خرید میلگرد نیز توجه داشته‌باشید. از جمله نکات مهم در خرید میلگرد پس از رسیدن محصول به محل می‌توان به تطابق فاکتور با محصول اشاره نمود. در صورتی که شما از برند و از مکان معتبری میلگرد خریداری نمودید تا حدودی می‌توانید از اصالت محصول خود اطمینان داشته‌باشید اما بهتر است لیبل و اطلاعات حک‌شده روی میلگرد را با فاکتور خود تطبیق دهید.

برای نگهداری از محصول و حفظ کیفیت آن باید نکاتی نیز رعایت شود تا محصول در بهینه‌ترین حالت خود در پروژه مورد استفاده واقع شود. اولین نکته این است که میلگردها نباید در محیط مرطوب و در تماس با اشیای مرطوب قرار بگیرند. از جمله مواردی که می‌توانند رطوبت را به میلگرد انتقال دهند خاک، گچ و موارد مشابه هستند  که در صورت تماس آن‌ها با میلگرد باید محیط در اسرع وقت پاکسازی شود. همچنین تابش نور خورشید نیز برای میلگرد مضر است و باید میلگردها را در محلی به دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری نمایید.

نکات خرید میلگرد
نکات خرید میلگرد

نتیجه‌گیری

در این مقاله از گروه استیل مهفا به نکات مهم در خرید میلگرد پرداخته‌شد. و بیان شد که باید اطلاعاتی برای قبل، در حین و  پس از خرید میلگرد داشته‌باشیم تا بتوانیم  محصولی با کیفیت خریداری کنیم. اطلاعات لازم قبل از اقدام به خرید شامل اطلاع نسبت به نوع، استاندارد، خواص مکانیکی، ابعاد، وزن و محل تهیه میلگرد است. نکاتی که درحین تهیه میلگرد باید با آن‌ها توجه نمود برند و کیفیت، سبک و یا سنگین بودن و قیمت را شامل شدند. و درآخر باید فاکتور محصول را با محصول تطبیق داد تا از اصالت آن مطمئن شد و سپس برای حفظ کیفیت محصول آن را در شرایط مناسب نگهداری نمود.

 

 

 

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط