mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ورق استیل بگیر، انواع آن و کاربردهایش

استیل از مواد پرکاربرد در صنایع مختلف است که با توجه به ساختار و مواد اولیه تشکیل‌دهنده آن خواص بسیار متنوعی با توجه به نیاز قابل تولید می‌باشد. ورق‌های استیل‌ را می‌توان به شکل‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا به دسته‌بندی استیل‌ها با توجه به بگیر یا نگیر بودن آن‌ها خواهیم پرداخت و ویژگی‌ها و کاربردهای انواع ورق استیل بگیر را مرور خواهیم کرد. 

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

ورق استیل

ورق استیل و انواع آن چیست؟

آلیاژی که پایه آن آهن باشد و کمتر از 2 درصد کربن در خود داشته‌باشد، استیل یا فولاد نام‌برده می‌شود. استیل‌های تولیدی جهت مصرف به مقاطعی با فرمولاسیون خاص به تولید و مصرف می‌رسند. چیزی که بین ورق‌های استیل تفاوت ایجاد می‌کند آلیاژ به کاررفته در آن‌ها می‌باشد که هر ساختار ویژگی‌های مختلفی را ایجاد می‌کند. مواردی مانند نقطه ذوب، استحکام کششی، مقاومت در برابر اکسیداسیون، خوردگی و.. همگی وابسته به همین ترکیب هستند. صنایع مختلف به توجه به نیازشان انواع ورق استیل را می‌توانند انتخاب کنند. دسته‌بندی ورق‌های استیل با توجه به خاصیت مغناطیسی آن‌ها این محصولات را در دو دسته بگیر و نگیر قرار می‌دهد.

ورق استیل بگیر

استیل بگیر به ورق‌هایی اتلاق می‌شود که از نوع فریتی باشد. ریزساختار فریتی حاوی آهن (ساختار BCC) در کنار عناصر کربن و کروم خاصیتی را ایجاد می‌کنند که به آهنربا جذب می‌شود. پایداری این فاز فریتی توسط حضور بسیار محدود یا عدم حضور نیکل در ساختار مقدر می‌شود که موجب ایجاد خاصیت مغناطیسی خواهد شد.

ورق‌های استیل مهم در صنایع مصرفی استیل 410، 420 و 430 هستند. گرید 430 از پرمصرف‌ترین ورق‌های استیل در بازار می‌باشد و در محصولاتی مانند ماشین لباسشویی، سینک، کارد و چنگال و دیگر وسایل آشپرخانه دیده‌می‌شود. گریدها 410 نیز در قاب‌های مانیتور ال‌سی‌دی و ال‌ای‌دی به واسطه شکل‌پذیری در دمای پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استیل فریتی همیشه بگیر است، استیل مارتنزیتی در اکثر مواقع بگیر می‌باشد استیل‌های آستنیت و فریتی (مخلوط ترکیبی) هم در دسته بگیر جای می‌گیرند و هر کدام از ورق استیل بگیر خواص مختلفی را ارائه می‌کنند که کاربردهایشان را متفاوت می‌سازد.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

ورق استیل نگیر

انواع استیل نگیر از نوع آستنیتی می‌باشد. ریز ساختار آستنینی در کنار نیکل (عامل پایداری آستنیت) ترکیب شیمیایی را ایجاد می‌کند که خاصیت مغناطیسی ندارد و به آهن‌ربا هم جذب نمی‌شود.  ورق استیل 304، 316، 321، 309،310 و 4841 در دسته ورق استیل نگیر جای می‌گیرند. ورق‌های نگیر مختلف با تغییر در میزان اجزای تشکیل‌دهندیشان خواص مختلفی را از خود نشان می‌دهند که کاربردشان را در صنایع مختلف زیاد می‌کند. کربن، کروم، نیکل و.. در کنار آهن از ترکیبات اصلی این ورق‌ها هستند و درصد مختلفی در هر گرید دارند.

استیل 420

ویژگی‌های استیل بگیر

 با توجه به تعریف هر دسته احتمالا متوجه شده‌اید که عامل ایجاد تفاوت در ورق‌های استیل بگیر و نگیر ریز ساختار و اجزای تشکیل‌دهنده آن می‌باشد. فریتی یا آستنیتی بودن یک ریزساختار باعث ایجاد تفاوت‌هایی در ویژگی‌ها مانند قابلیت سخت‌کاری می‌شود. ورق‌های بگیر قابلیت سخت‌کاری و عملیات حرارتی را دارند که این عامل از مهم‌ترین موارد تفاوت ورق‌های استیل بگیر است. 

ورق‌های استیل بگیر در خواص مکانیکی و مقاومت به خوردگی نسبت به انواع نگیر ضعیف‌تر هستند. دلیل این مقاومت کم عدم حضور نیکل در ساختارهای فریتی می‌باشد چرا که نیکل‌های پایدارشده مقاومت خوردگی را زیاد می‌کنند.

خواص اشتعالی: مقاومت ورق‌های استیل بگیر به اکسیداسیون و درجه‌های حرارت بالا خیلی بالا نیست پس مشخصا قابلیت اشتعال بیشتری دارند. این ورق‌ها نسبت به ورق‌های نگیر که برخیشان تا 900 درجه سانتی گراد هم تحمل می‌کنند مقاومت به اشتعال پایینی دارند.

هر جا که به خاصیت آهنربایی و مغناطیسی احتیاج باشد از ورق استیل بگیر استفاده می‌شود. صنایعی مانند خودروسازی، ساخت تجهیزات، لوازم آشپزخانه، کابینت‌سازی، ساخت اتصال‌دهنده‌ها، انواع پمپ و شیرآلات، ساخت توربین‌ها گازی، تولید تجهیزات پزشکی و جراحی بیشترین استفاده را از ورق‌های استیل بگیر دارند. 

استیل 410

قیمت و مقایسه آن

 به طور کلی نمی‌توان تفاوت قیمت خیلی فاحشی را بین دو مدل بگیر و نگیر اعلام کرد. اما به طور کلی به واسطه حضور نیکل بیشتر در ورق‌های استیل نگیر، قیمت آن‌ها از انواع بگیر بیشتر گزارش می‌شود. قیمت‌ها در هر گرید و هر نوع متفاوت است اما به طور کلی خیلی تفاوت ایجاد نمی‌کند.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

کاربرد و ویژگی‌های ورق استیل بگیر

 همان‌طور که گفتیم نوع استیل و گرید آن مشخص‌کننده کاربرد می‌باشد. در بخش اول مقاله گریدهای مهم  را معرفی کردیم و در ادامه به کاربردهای مهم آن‌ها می‌پردازیم:

گرید 430  :

ورق استیل 430  مقدار زیادی کروم دارد و به واسطه  شکل‌پذیری مناسب در واشر کششی، پانل‌های کابینت یخچال و فریزر، اتصال‌دهنده‌ها، آستر دودکش و حلقه‌های اجاق گاز و سیم‌های برق و باریک خودرو کاربرد دارد. استحکام بالا،مقاومت در برابر خوردگی‌های اسید نیتریک و اسیدهای آلی دیگر، قابلیت تحمل دمای بالا (تا 870 درجه سانتی‌گراد)، قابلیت استفاده مدام، قابلیت پایداری در برابر اکسیداسیون تا 815 درجه سانتی‌گراد از ویژگی‌های این دسته می‌باشد. شکننده بودن گرید 430 در دمای اتاق می‌تواند با بازپخت آن به طور کامل برطرف شود. 

گرید  420:

از ویژگی‌های این دسته از ورق استیل بگیر می‌توان به سختی بالا (حاصل از عملیات حرارتی)، مقاومت به خوردگی زیاد اشاره کرد. به همین واسطه در ساخت تیغه‌های برشی، تجهیزات جراحی،  ساخت کارد و چنگال و دریچه‌های سوزنی استفاده می‌شود. این دسته که حدودا 12 درصد کروم در ساختارش دارد از بهترین فولادهای ساخت چاقو می‌باشد.  این گرید تا دمای 650 درجه سانتی گراد در برابر پوسته شدن مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهد.

گرید 410: 

در سازه‌های نفتی، پمپ و شیرآلات، توربین‌های گازی و بولت و پیچ  از این گرید استفاده می‌شود. مقاومت این ورق تا دمای 650 درجه سانتی گراد حد خوبی دارد اما در دمای 400 تا 580 برخی خواص مکانیکی در آن ضعیف می‌شود. این گرید در برابر گازهای گرم، بخار، مواد غذایی، اسیدهای خفیف، مواد قلیایی و هوای خشک مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهد. مقاومت خوردگی و اشتعال آن نیز از طریق سخت شدن افزایش می‌یابد. 

استیل 430

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا در رابطه با ورق استیل بگیر   اطلاعات جامعی ارائه شد. با توجه به تفاوت ورق استیل بگیر و نگیر و خاصیت هر دسته صنایع مختلفی از آن‌ها استفاده می‌کنند. ریزساختار متفاوت این استیل‌ها باعث ایجاد خراش و مقاومت‌های مختلفی در آن‌ها می‌شود که خاصیت و کاربرد متفاوتی را ایجاد می‌کند.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط