mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

استیل نگیر ، انواع، مشخصات و کاربردهایش

یکی از مواد پرکاربرد در صنایع مختلف استیل و ورق‌هایی از جنس استیل می‌باشد. این مواد با توجه به ساختار و ریزساختارشان، در دسته‌های متفاوتی قرار می‌گیرند که هر کدام ویژگی متفاوتی دارند. با توجه به گسترده بودن انواع استیل دسته‌بندی‌ها مختلف است اما یکی از آن‌ها که وابسته به ریزساختار و خواص مغناطیسی استیل می‌باشد، بگیر یا نگیر بودن آن‌ها است. در این مقاله از سایت گروه  استیل مهفا، واردکننده و تولیدکننده انواع ورق استیل، به بررسی انواع ورق استیل نگیر خواهیم پرداخت.

ورق استیل و انواع آن چیست؟

آلیاژی که پایه آن آهن باشد و کمتر از 2 درصد کربن در خود داشته‌باشد، استیل یا فولاد نام‌برده می‌شود. استیل‌های تولیدی جهت مصرف به مقاطعی با فرمولاسیون خاص به تولید و مصرف می‌رسند. چیزی که بین ورق‌های استیل تفاوت ایجاد می‌کند آلیاژ به کاررفته در آن‌ها و ریزساختار این مواد  می‌باشد که هر کدام ساختار ویژگی‌های مختلفی را ایجاد می‌کند. مواردی مانند نقطه ذوب، استحکام کششی، مقاومت در برابر اکسیداسیون، خوردگی و.. همگی وابسته به همین ترکیب هستند.  هر نوع از ورق استیل با توجه به ویژگی‌هایش در صنعتی و محصولی مختلف به کار می‌رود.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

ورق استیل بگیر

استیل بگیر به ورق‌هایی اتلاق می‌شود که از نوع فریتی باشد. ریزساختار فریتی حاوی آهن (ساختار BCC) در کنار عناصر کربن و کروم خاصیتی را ایجاد می‌کنند که به آهنربا جذب می‌شود. پایداری این فاز فریتی توسط حضور بسیار محدود یا عدم حضور نیکل در ساختار مقدر می‌شود که موجب ایجاد خاصیت مغناطیسی خواهد شد.

ورق استیل نگیر

انواع استیل نگیر از نوع آستنیتی می‌باشد. ریز ساختار آستنینی در کنار نیکل (عامل پایداری آستنیت) ترکیب شیمیایی را ایجاد می‌کند که خاصیت مغناطیسی ندارد و به آهن‌ربا هم جذب نمی‌شود.  گریدهای 304، 316، 321، 309،310 و 4841 در دسته ورق استیل نگیر جای می‌گیرند. ورق‌های نگیر مختلف با تغییر در میزان اجزای تشکیل‌دهندیشان خواص مختلفی را از خود نشان می‌دهند که کاربردشان را در صنایع مختلف زیاد می‌کند. کربن، کروم، نیکل و.. در کنار آهن از ترکیبات اصلی این ورق‌ها هستند و درصد مختلفی در هر گرید دارند.

ورق‌های استیل در حدود 50 سال است که کشف شدند و عامل مختل کردن قابلیت مغناطیسی آن‌ها کروم بالاتر از 12 درصد می‌باشد. استیل‌های نگیر مختلف با تغییر درصدهای آلیاژها تشکیل ایجاد می‌شود.

استیل 321

تفاوت استیل بگیر و نگیر

عامل ایجاد تفاوت در ورق‌های استیل بگیر و نگیر ریز ساختار و اجزای تشکیل‌دهنده آن می‌باشد. فریتی یا آستنیتی بودن یک ریزساختار باعث ایجاد تفاوت‌هایی در ویژگی‌ها مانند قابلیت سخت‌کاری می‌شود. ورق‌های نگیر قابلیت سخت‌کاری و عملیات حرارتی را ندارد که این عامل از مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها با هم می‌باشد.

خواص مکانیکی و مقاومت به خوردگی انواع نگیر ضعیف‌تر است اما مقاومت به اکسیداسیون و درجه حرارت‌های بالای بیشتری دارند.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

گریدهای مختلف و کاربردهای آن

ورق استیل 304:

این گرید از رایج‌ترین انواع ورق استیل نگیر است که در ساختارش 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل دارد. این ترکیب مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد. به این ترتیب ورق استیل 304 را در صنایع ساخت تجهیزات پردازش شیمیایی، صنایع غذایی، مبدل‌های حرارتی استفاده می‌کنند. هم‌چنین در بسته‌بندی محصولات لبنی و نوشیدنی‌ها نیز این استیل کاربرد دارد.

ورق استیل 316

این ورق در دو نوع 316 و 316L در بازار موجود است. ورق‌های 316 ال در ساختارشان کربن کمتری دارند و L به معنی Low Carbon یا همان کم کربن است. هر دو نوع این سری مقاومت به خوردگی بالایی دارند و این مقاومت با دما رابطه مستقیمی دارد. در دماهای بالا این ورق‌ها اندکی انبساط دارند. انواع کم کربن در جوشکاری مقاومت بهتری دارند و کمتر پوسیده‌می‌شوند. برای برطرف کردن این مشکل در انواع پر کربن از بازپخت استفاده می‌شود. این ورق‌ها هم در صنایع و حوزه‌های مختلف مانند تولید قطعات کوره، مبدل‌های حرارتی، تجهیزات دارویی، قطعات دریچه و پمپ، قطعات موتور جت، تجهیزات عکاسی، تجهیزات پردازش شیمیایی، مخازت و هم‌چنین تجهیزات خمیر کاغذ کاربرد دارند.

ورق استیل 321

  تفاوت این ورق استیل نگیر با انواع دیگر اضافه شدن آلیاژ تیتانیوم به ساختار اصلی آن است. با این تفاوت این استیل در جوشکاری مقاومت بالایی را از خود نشان می‌دهد و در کنار آن مقاومت به خوردگی خوبی دارد. این فلز در مقابل فشار جریان آب شرب شهری و رطوبت محیط  و هم‌چنین اکسیداسیون مشکلی نخواهد داشت و قابل استفاده است.  با توجه به این ویژگی‌ها ورق استیل 321 را در صنایع اتصالات انبساطی، منیفولد اگزوز هواپیما، ساخت قطعات کوره، مبدل‌های حرارتی و هم‌چنین صفحه‌های بافته‌شده یا جوش داده‌شده برای فرآوری معدنی در دمای بالا مورد استفاده قرار می‌دهند.

ورق استیل 309S

با توحه به ساختار این استیل و آلیاژ‌های موجود در آن مقاومت در برابر خوردگی بالایی را در دمای بالا از آن شاهد هستیم. اگر از استیل 309 به شکل مداوم بهره برده‌شود، در برابر اکسیداسیون تا 1038 درجه سانتی‌گراد ماندگاری خوبی را نشان می‌دهد. وجود کروم بالا و در عین حال نیکل پایین باعث‌شده است تا در محیط‌های گوگردی در دمای 1000 درجه سانتی‌گراد بتوان از این استیل بهره برد. صنایع سیمان‌سازی، سیکل‌های حرارتی، ساخت کوره‌ها و مشعل‌ها، ساخت پنکه، لوله‌کشی‌ها، تجهیزات کارخانه کاغذسازی، پالایشگاه نفت و هم‌چنین صدا خفه‌کن مواردی هستند که از ورق استیل نگیر 309 استفاده می‌کنند.

ورق استیل 310

این ورق بیشترین استفاده را در دماهای بالا دارد. استیل 310 در استفاده متناوب تا 1035 درجه سانتی‌گراد و در استفاده مداوم 1150 درجه سانتی‌گراد از خود مقاومت نشان می‌دهد. این مدل هم شامل مدل معمولی و مدل 310S می‌شود که کربن کمتری در ساختار خود دارد. وجود 20 درصد نیکل در کنار 25 درصد کروم باعث ایجاد مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون خیلی بالا در این سری است.  صنایع متنوعی مانند ساخت صدا خفه‌کن‌ها، مشعل‌ها و محفظه‌های احتراق، روکش‌های کفپوش، صنایع ساخت بادگیر، تجهیزات فرآوری مواد غذایی، ترموژل‌ها، لوله‌های تابشی و انواع کوره و دیگ بخار بیشترین استفاده را از این سری ورق استیل 310 نگیر را دارند.

ورق استیل 4841

ویژگی‌ای که این ورق را متمایز می‌کند  قابلیت استفاده  آن در دماهای بالاتر از 550 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. این استیل دارای مقاومت خمشی است که با دما رابطه مستقیم دارد یعنی در دماهای بالا مقاومت به خمش بیشتری نیز از خود نشان می‌دهد. این دسته در صنعت سیمان، صنعت مهندسی، تجهیزات کوره، سیستم تعلیق سوپر هیتر، نیروگاه‌های تبدیل انرژی و صنایع فولادی کاربرد دارد.
استیل 310

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا در رابطه با ورق‌های استیل نگیر و گریدهای مختلف آن اطلاعات جامعی ارائه شد. با توجه به تفاوت ورق استیل بگیر و نگیر و خاصیت هر دسته صنایع مختلفی از آن‌ها استفاده می‌کنند. ریزساختار متفاوت این استیل‌ها باعث ایجاد خواص و مقاومت‌های مختلفی در آن‌ها می‌شود که خاصیت و کاربرد متفاوتی را ایجاد می‌کند.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط