mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بررسی کاربرد استیل در صنایع مختلف

بین مواد و آلیاژهای مورد استفاده در حال حاضر، یکی از پرمصرف‌های آن استیل نام دارد. استیل به آلیاژی گفته‌می‌شود که در ترکیبش عنصر آهن را به عنوان پایه اصلی و در کنار آن حداکثر دو درصد کربن دارد. علاوه بر این دو عنصر، از عناصر مختلف دیگر مانند نیکل، کروم، منگنز، سیلیسیم، فسفر، گوگرد و.. هم در ساختار این آلیاژ استفاده می‌شود. با توجه به وجود یا عدم وجود هر کدام و درصد آن‌ها در ترکیب، استیل‌های بسیار مختلفی با خواص متفاوت تولید می‌شود. این تنوع باعث افزایش کاربرد استیل در صنایع گسترده‌ای شده‌است.

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا، پس از معرفی مختصری از استیل و انواع آن، به طور مختصر اما مفید کاربردهای مختلف استیل را در حوزه‌های کاری متفاوت مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

انواع اصلی استیل

همان‌طور که گفته‌شد ترکیب‌های متنوعی را می‌توان برای استیل یا همان فولاد در نظر گرفت. بالا یا پایین رفتن درصدی از هر عنصر تشکیل‌دهنده می‌توان تاثیراتی در خواص، کاربرد، قیمت، تولید و نحوه استفاده داشته‌باشد. اگر بخواهیم استیل‌ها را دسته‌بندی کنیم با نقطه نظرهای مختلف، دسته‌بندی‌ها هم فرق خواهند داشت.

یکی از دسته‌بندی‌های پرکاربرد فولاد بر اساس خاصیت مغناطیسی و قدرت جذب آن‌ها به آهن‌ربا می‌باشد. با این سیستم، استیل‌ها به طور کلی در دو دسته بگیر و نگیر قرار می‌گیرند که مدل اول جذب آهن‌ربا می‌شود اما دسته دوم این خاصیت مغناطیسی را ندارد.  حال هر کدام از این دسته‌ها زیرشاخه‌هایی دارند. انواع بگیر استیل سری 400 را شامل می‌شود که انواع گریدها مانند 430، 410 و 420 را دارد. انواع نگیر هم سری‌های 200، 300 و.. را شامل می‌شوند که باز هر کدام مدل‌های مختلفی دارند.

صنایع مختلف با توجه به نکات مختلف من جمله نوع کاربرد، خواص‌های مورد نیاز، دمای قابل تحمل، بودجه مالی، عرضه محصول، دوام مورد نیاز، استحکام و بسیاری دیگر از موارد این‌چنینی یک یا چند ورق استیل را در کسب و کار خود استفاده می‌کنند. در ادامه سعی می‌شود صنایع معروف را به همراه نوع استفاده آن‌ها از استیل را بررسی کنیم.

کاربرد استیل در صنایع داروسازی

کارخانه تولید دارو از استیل در بخش‌های زیادی استفاده می‌کند. از همان بخش GMP تا استاندارد تولید استیل مورد استفاده است تا ساخت تجهیزات مختلف مانند وسل، فیدر ماشین‌آلات، پس باکس، فرمینگ، نازل و قرص‌شمار.  انواع ماشین آلات داروسازی، مخزن‌های نگه‌دارنده مایعات، لوله‌های انتقال داروهای مایع و به طور کلی مواد اولیه و بخش‌های مانند کویل، مفتول و..  هم معمولا به واسطه ویژگی‌های ذکرشده از جنس استیل هستند.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

حتی برخی از تولیدات مانند سوزن‌های زیرپوستی، لوازم اصلی جراحی و یا ایمپلنت‌های ارتوپدی از جنس همین ماده هستند. در ساخت ساختمان و مطلب و تجهیزاتی مانند تخت و.. که همگی باید قابل استرلیزه شدن باشند هم استیل پرکاربرد می‌باشد. در این صنعت بیشتر از ورق استیل 304، 316 و سایر سری استیل 300 به واسطه ویژگی‌های بسیار عالیشان استفاده می‌شود.

استیل در داروسازی
استیل در داروسازی

کاربرد استیل در صنعت نفت و پتروشیمی

کاربردهای استیل در این صنایع بسیار زیاد است. بیشترین کاربرد هم مربوط به استیل گرید 316 از انواع استیل نگیر و مدل‌های مختلف آن مانند دوپلکس می‌باشد. از سازه‌های پالایشگاهی و مخازن نگهداری گرفته تا تجهیزات و لوله‌های مورد نیاز جهت استخراج نفت و گاز از منابع زیر زمینی از جنس استیل هستند.

انواع حفاری‌ها، انتقالات، فرآوری‌ها، حمل و نقل، ترکیب‌ها و … با تجهیزاتی مانند پمپ، لوله، مخزن، جداکننده‌ها، مبدل‌ها، تانکرها و بسیاری دیگر از این قبیل موارد با استفاده از آلیاژ استیل با خواص خوب و ماندگاری نسبتا بالا میسر خواهد شد.

کاربرد استیل در صنایع
کاربرد استیل در صنایع

کاربرد استیل در صنایع معماری و ساختمان سازی

خاصیت ضد زنگ بودن استیل و مقاومت بالای آن، فرم‌دهی راحت و دوام آن در کنار بسیاری دیگر از ویژگی‌ها سبب‌شده تا به عنوان یک پوشاننده، یک دکور و یک ساختار مناسب در این صنعت یاد شود. با توجه به حساسیت بخش مورد استفاده حتی، تنوع استیل برای مصرف زیاد است. در جاهای حساس و در مجاورت رطوبت از انواع سری 300 استفاده می‌شود. در بخش‌های سرباز با حساسیت کمتر به زنگ‌زدگی هم می‌توان با صرف هزینه کمتر به طرف  گرید سری 300 رفت.  از اسکلت ساختمان  تا نما و نرده و … قابلیت ساخت با این ماده را دارند.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

کاربرد استیل در حمل و نقل

کشتی‌های باربری، قطار، اتوبوس، خودرو و غیره  همگی از استیل بهره می‌برند. در ساخت خودروها برای مثال در بخش اگزوز، بدنه و تجهیزات دیگر استیل مورد استفاده است. در ساخت استیل از سری 300 به واسطه مقاومت به زنگ‌زدگی بسیار بالا استفاده می‌شود. و در ساخت هواپیما به واسطه داشتن استحکام بالا، وزن و ایمنی مناسب و مقاومت به خوردگی و در ساخت قطار به  خاطر مقاومت زیاد، عمر طولانی و جذب انرژی زیاد از استیل استفاده می‌شود. نکته مهم در استفاده از استیل این است که اگر هزینه‌ای هم بابت ان می‌شود، به واسطه دوام بالا و ایجاد ایمنی و استاندارد مورد نیاز کاملا با ارزش خواهد بود.

کاربرد استیل در صنایع
کاربرد استیل در صنایع

کاربرد استیل در تجهیزات خانگی

از کوچک‌ترین وسایل مانند سوزن تا وسایل معمولی‌تر مانند کارد و چنگال و قابلمه، تا وسایل بزرگ و مهم مانند ماشین ظرفشویی و یخچال و حتی مبل این ماده مورد استفاده است.  حتی در انواع دکوری‌ها که شاید برای ساخت آن‌ها نیازی به خواص خیلی خاص استیل نباشد، اما به واسطه زیبایی و استاندارد آن باز هم پرکاربرد است. در این بخش چون سازه‌ها و موارد بسیار متفاوت هستند، گرید خاصی را نمی‌توان معرفی کرد و از انواع و اقسام استیل استفاده خواهد شد. شست‌وشوی راحت، مقاومت در برابر مواد غذایی، عدم به خطر انداختن سلامتی انسان، زیبایی و امکان ایجاد سطح‌های مختلف برای ورق استیل از دلایل مهم پر استفاده بودن استیل در لوازم و ابزار خانگی می‌باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه استیل مهفا در رابطه با کاربرد استیل در صنایع مختلف و نحوه آن صحبت شد. آشنایی با این موارد، دید شما را نسبت به خواص و نوع استفاده از استیل بازتر خواهد کرد و قطعا مفید خواهد بود. این استفاده گسترده به واسطه ویژگی‌های خوب در کنار تنوع بسیار بالای انواع این آلیاژ می‌باشد.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط