mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

پنج دلیل برای کاربرد ورق استیل در صنایع غذایی

کاربرد ورق استیل، به عنوان یک محصول فلزی، در حوزه‌های مختلف، آن را به یک مادهٔ محبوب تبدیل کرده است. در سراسر جهان، در ساخت قطعات و لوازم، برای کاربردهای صنعتی و تجاری توسط سازندگان و نیز مصارف عموم مردم در زندگی روزمره، از آن استفاده می‌شود. ساخت و ساز، هوافضا، خودروسازی، پزشکی، داروسازی و صنایع دریایی، همگی در زمرهٔ این صنایع قرار دارند. در این میان، یک صنعت وجود دارد که به شدت به این ماده متکی است: صنعت غذا و نوشیدنی. بیش از 30 درصد ورق استیل تولید شده را برای ساخت محصولات، تجهیزات و سیستم‌های فرآوری مرتبط با غذا و نوشیدنی مصرف می‌کنند.

کاربرد ورق استیل در تولید مواد غذایی
کاربرد ورق استیل در تولید مواد غذایی

فولاد ضدزنگ، نام خانواده‌ای از فولادهای درجه بندی شدهٔ عددی است که بیشتر به دلیل خاصیت مقاومت در برابر خوردگی شناخته شده است. مقاومت در برابر خوردگی از آلیاژ حداقل ۱۰.۵ درصد کروم به مواد حاصل می‌شود. این عنصر، سطح فولاد را اکسید می‌کند و تقریباً دویست برابر بیشتر از فولادهایی که بدون آلیاژ کروم تولید می‌شوند، مقاومت به خوردگی را در برابر مواد ایجاد می‌کند.

با این حال، فقط مقاومت در برابر خوردگی نیست که کاربرد ورق استیل را برای تجهیزات مرتبط با صنعت غذا و نوشیدنی توجیه می‌کند. دلایل بیشتری برای در نظر گرفتن این موضوع وجود دارد که چرا ورق استیل، مادهٔ ایدئالی برای ساخت تجهیزات مرتبط با صنعت غذا و نوشیدنی است.

 

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

۱. خواص مکانیکی

اولین علت کاربرد خوب ورق استیل، خواص مکانیکی زیادی است که آن را به انتخابی مطلوب برای طیف وسیعی از محصولات در صنایع غذایی و نوشیدنی تبدیل می‌کند. استحکام و دوام بالا، مقاومت در برابر درجه حرارت بالا و پایین، افزایش شکل‌پذیری و ساخت آسان، تعمیر و نگهداری کم، قابل استفاده و ماندگاری بالا با ظاهری جذاب، همه، ویژگی‌های مطلوب تجهیزات ساخته شده برای کاربردهای صنایع غذایی هستند.

۲. دارای گریدهای ویژهٔ مواد غذایی است

دلیل اصلی کاربرد گستردهٔ ورق استیل برای تجهیزات صنایع غذایی، مقاومت ذاتی آن در برابر خوردگی است. اکسیداسیون سطوح ورق استیل که توسط کروم ایجاد می‌شود، آن را غیر متخلخل می‌کند. فولادهای ضد زنگ از درجهٔ غذایی، دارای محتوای کروم بالا و همچنین نیکل هستند. ورق استیل مورد استفاده در کاربردهای غذایی، تقریباً دارای ۱۶ تا ۱۸ درصد کروم و ۸ یا ۱۰ درصد نیکل است. که ویژگی‌های زیست سازگار و بهداشتی مورد نیاز برای سرویس‌دهی به طیف گسترده‌ای از محصولات غذایی و نوشیدنی را به مواد ارائه می‌کند. از انواع ورق استیل گریدهای آستنیتی ۳۰۴ و ۳۱۶، به دلیل میزان بالای کروم آن‌ها، برای تولید محصولات مورد استفاده در فرآوری مواد غذایی و تجهیزات مرتبط به آن، استفاده می‌کنند.

کاربرد ورق استیل در ظروف غذا
کاربرد ورق استیل در ظروف غذا

۳. بهترین گزینه برای تجهیزات تولید مواد غذایی

خواص بهداشتی ویژه، موجب کاربرد ورق استیل، به عنوان رایج‌ترین و محبوب‌ترین مادهٔ مورد استفاده در ساخت تجهیزات فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی به دلیل خواص بهداشتی آن شده است. برخی انجمن‌های مستقل، که معیارهای طراحی تجهیزات و سیستم های پردازش مورد استفاده در تولید محصولات لبنی، مواد غذایی و نوشیدنی را ارائه می کنند؛ تأیید کرده‌اند که این ورق استیل برای محافظت از مواد غذایی در برابر آلودگی مناسب است. همچنین، سطوح تماس آن را می‌توان به راحتی، به صورت مکانیکی، تمیز و ضدعفونی کرد.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

۴. سطوح تماسی که به آسانی تمیز می‌شوند

تمیز شدن آسان ورق استیل، آن را به اولین انتخاب برای تجهیزاتی تبدیل می‌کند که باید دارای شرایط بهداشتی دقیق مورد نیاز صنایع غذایی باشند. تجهیزاتی مانند مخازن فرآوری مواد غذایی صنعتی، واحدهای تبرید، ظروف آشپزی، سینک ظرفشویی، میز و… همچنین، کاربردهای ورق استیل برای ظروف آشپزخانه و کارد و چنگال بسیار گسترده است؛ از اجاق گاز، کباب پز، و قابلمه گرفته تا چاقو، چنگال، قاشق و ظرف‌های غذاخوری. به عنوان یک مادهٔ غیر متخلخل، می‌توان آن را با تمیز کردن مناسب، عاری از میکروب نگه داشت. طعم غذا یا نوشیدنی را جذب نکرده و تداخلی در آن ایجاد نمی‌کند.

تمیز کردن آسان
تمیز کردن آسان

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

۵. شکل پذیری عالی و قابلیت سرویس دهی

شکل‌پذیری و جوش‌پذیری مواد امکان ساخت اشکال و هندسه‌های پیچیده را فراهم می‌کند. این ویژگی، برای اغلب تجهیزات صنایع غذایی مورد نیاز است. ورق استیل، همراه با خواص غیرخورنده و سطوحی که به راحتی تمیز می‌شوند، یک مادهٔ بسیار کاربردی است که می‌تواند به طور مکرر، بدون خراب شدن، استریل شود.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط