mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مزایای فولاد ضد زنگ – چرا از فولاد ضد زنگ استفاده کنیم؟

 

فولاد ضد زنگ

یکی از متداول‌ترین مواد مورد استفاده در تمام زمینه‌ها فولاد ضد‌زنگ است. ترکیب و خواص منحصربه فرد این استنلس استیل، آن را به یک آلیاژ ایده‌آل و کاربردی برای صنایع تبدیل کرده است. در این مقاله سعی داریم به صورت اختصاصی به مزایای فولاد ضد زنگ بپردازیم.
قبل از شرح مزایای این ماده بهتر است عناصر تشکیل دهنده آن را بدانید:
آهن
کروم

نیکل

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

مقاومت در برابر خوردگی

یکی از شناخته شده‌ترین مزایای فولاد ضدزنگ مقاوم بودن در برابر خوردگی است. عنصر کروم این قابلیت را به فولاد ضدزنگ افزوده است. تاکنون فولاد ضدزنگ با انواع و اقسام مختلف در دسترس بوده‌ است. معمولا از فولاد ضدزنگ 316 درجه استفاده می‌کنند؛ که حاوی 3% مولیبدن است. این امر مقاومت آن را در برابر خوردگی توسط اسیدهای صنعتی، محلول‌های قلیایی تقویت می‌کند. به ویژه در محیط‌هایی با درصد شوری بالا مانند مناطق کنار دریا، مقاوم و انعطاف‌پذیر است. این ویژگی بنیادی باعث شده تا فولاد ضدزنگ در سراسر جهان بسیار کاربردی شناخته شود.
مقاومت در درجه حرارت بالا و پایین
یکی از ویژگی‌های جدایی‌ناپذیر فولاد ضدزنگ مقاوم بودن در برابر آتش و گرما است.
مقاومت در برابر اکسیداسیون سبب شده تا در دمای بالا نیز همچنان این ویژگی را دارا باشد. این موضوع اجازه می‌دهد تا در شرایط دمایی سخت و شدید استحکام خود را حفظ کند. مجددا کرون نقش مهمی در این قابلیت فولاد ضدزنگ دارد و برای پیشگیری از آتش انتخاب مناسبی است. این ماده جایگزین بهتری نسبت به فولاد گالوانیزه و آلومینیوم است.

خواص بهداشتی

 

فولاد ضد زنگ

از مزایایی که ممکن است فورا به ذهن خطور نکند اما بسیار مهم است، خواص بهداشتی فولاد ضدزنگ است. استنلس استیل یک ماده بسیار بهداشتی است. زیرا تمیز کردن و ضدعفونی آن بسیار آسان است. سطح صاف و براق این نوع فولاد محل مناسبی برای تجمع باکتری‌ها و کثیفی است. اما خوشبختانه به آسانی می‌توان آن را تمیز کرد. سهولت در تمیزکردن و نگهداری، فولاد ضدزنگ را به یک انتخاب عالی برای محیط‌هایی که رعایت بهداشت در آن ضروری است تبدیل می‌کند. به همین دلیل آشپزخانه‌های حرفه‌ای تقریبا از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند. بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، کارخانه‌ها نیز متکی به فولاد ضدزنگ هستند.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

استحکام و مقاومت در برابر ضربه

 

فولاد ضد زنگ

فولاد ضدزنگ یک ماده بسیار بادوام و مقاوم در برابر ضربه است. بخشی از این ویژگی به حساست کم نسبت به دمای بالا و پایین بر می‌گردد. این به این معنی است که نه تنها این ماده شکل خود را حفظ می‌کند بلکه، در نقطه ذوب می‌توان به راحتی جوش، برش، ساخت و…را انجام داد. برای مثال در ساخت نرده‌ها از استیل ضدزنگ استفاده می‌کنند. و در محیط‌های بیرونی نیز به کار گرفته می‌شود. استحکام در شرایط سرد مجددا نشان می‌دهد که این ماده به چه میزان قوی است.

ظاهر زیبا

 

فولاد ضد زنگ

یکی از دلایل استفاده از فولاد ضدزنگ، ظاهر زیبا این ماده است. از زمان ایجاد این فولاد، به عنوان یک ماده ظریف، جذاب و مدرن دیده می‌شود. فولاد ضدزنگ امتحان خود را پس داده است و به عنوان یک انتخاب کاربردی و زینتی در خانه‌ها و ملک‌های تجاری در سراسر جهان استفاده‌ می‌شود و محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. همچنین آلیاژی است که با اکثر متریال‌ها، سبک‌ها و رنگ‌ها تکمیل شده و به خوبی همخوانی دارد.

100% قابل بازیافت

پایداری؛ این مزیت فولاد ضدزنگ یکی از مسائل مهم و اصلی جهان امروز قرار گرفته است. فولاد ضدزنگ معمولا از 70% ضایعات فلزی ساخته می‌شود. علاوه بر این 100% شکل اصلی خود بازیافت می‌گردد. در طی فرایند بازیافت فولاد ضدزنگ مواد شیمیایی این ماده از بین نمی‌رود. و دیگر نیازی به استخراج عناصر کلیدی تولید این ماده نمی‌باشد.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

ارزش بلند مدت

با توجه به مواردی که در قسمت قبل گفته شد و همینطور مزایای فراوان این فولاد، افزایش مصرف این ماده روز به روز بیشتر می‌شود. به همین دلیل با توجه به تقاضا زیاد و رقابت تولیدکنندگان، قیمت‌گذاری فولاد ضدزنگ به همان اندازه رقابتی بوده است. هزینه تعمیر و نگهداری فولاد ضدزنگ بسیار پایین بوده و می‌توانید تا سالیان سال از آن بهره ببرید. ارزش بلند مدت فولاد ضدزنگ به این معنی است که هر هزینه اولیه در طول زمان هزینه خود را پرداخت می‌کند.

جمع‌بندی

مزایای فراوان فولاد ضدزنگ همچون مقاومت در برابر خوردگی، عمرطولانی، قابل بازیافت بودن و استحکام بالا و…غیره استفاده از این نوع فولاد در صنایع مختلف را بسیار کرده‌ است.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط