mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

امروزه چگونه از طراحی استیل در معماری استفاده می‌شود؟

استنلس استیل، همیشه یک ماده عالی برای کار معماران بوده است. ویژگی‌های ساختاری قوی، آن را برای ساختمان ها و پل ها ایدئال می‌کند. با مقاومت در برابر خوردگی، به ایجاد ساختارهایی با دوام و قابل اعتماد کمک می‌کند. همچنین، امکان ساخت طرح‌های منحصر به فردی را فراهم می‌کند که می‌توانند مطابق با دیدگاه معمار باشند. معماران دریافته‌اند که استنلس استیل، برای زیبایی براق بسیاری از سازه‌های مدرن مناسب است. در حال حاضر چندین راهنمای طراحی استیل برای کاربردهای وجود دارد.

یکی از این راهنماها، راهنمای طراحی شماره 27 مؤسسه آمریکایی ساخت و ساز فولادی است. این راهنما مشخصاتی است که شامل راهنمایی در مورد ساخت و نصب اجزای ساختاری ساخته شده از فولاد ضد زنگ است.

کتابچه راهنمای طراحی SCI برای فولاد ضد زنگ سازه؛ این راهنما یک سند راهنما ارائه می‌دهد که شامل نمونه هایی از انواع مختلف طراحی فولاد ضد زنگ است.

مزایای استفاده از طراحی استنلس استیل در معماری
مزایای استفاده از طراحی استنلس استیل در معماری

 

مزایای استفاده از طراحی استنلس استیل در معماری

فولاد ضد زنگ، یکی از متداول‌ترین مصالح سازه‌ای است که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. و مزایای بی پایانی از جمله دوام، استحکام و زیبایی را ارائه می‌دهد. همچنین کار با آن آسان است و برای بسیاری از کاربردهای معماری یک انتخاب محبوب است. همچنین سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت است.

استنلس استیل، در انواع مختلفی از جمله 304 و 316 موجود است. (برای مشاهده ورق استیل 304 گروه مهفا کلیک کنید.) هر دو مقاوم در برابر خوردگی هستند و استحکام خود را در دماهای بالا حفظ می‌کنند. با این حال، 304 درجه رایج‌تر است. همچنین حاوی نیکل است و قادر به مقاومت در برابر محیط‌های خشن است. (برای مشاهده ورق استیل 316 گروه مهفا کلیک کنید.)

وقتی صحبت از سازه‌های ساختمانی به میان می‌آید، انتخاب متریال مناسب برای کار مهم است. استنلس استیل، یک انتخاب عالی است، زیرا بادوام، قابل اعتماد و نصب آن آسان است. این بدان معناست که کارگران ساختمانی می‌توانند به جای حفظ سازه، بر طراحی آنچه می‌خواهند تمرکز کنند.

 

انواع طراحی فولاد ضد زنگ و ویژگی‌های آنها

فولاد ضد زنگ ماده‌ای است که طی دهه‌های اخیر برای ساخت و ساز استفاده می‌شود. معماران برای تمام جنبه‌های معماری بر آن تکیه کرده‌اند.

معماران، مصالحی را می‌خواهند که دارای استحکام کششی و انعطاف پذیری بالایی باشد. مواد همچنین باید به اندازه کافی قوی باشند تا در برابر زلزله و سایر آب و هوای شدید مقاومت کنند. علاوه بر این، مواد باید جذابیت زیبایی داشته باشند. زیبایی شناسی می‌تواند ناشی از مواد مختلفی از جمله فولاد ضد زنگ باشد.

استنلس استیل‌ها دارای مقاومت در برابر خوردگی بالا و عمر طولانی هستند. آنها همچنین نیازی به نگهداری دائمی ندارند. علاوه بر این، زمانی که سازه عمر مفید خود را به پایان می‌رساند، کاملاً قابل بازیافت هستند.

نوع عناصر آلیاژی، ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی مواد را تعیین می‌کند. پنج خانواده آلیاژی مختلف وجود دارد. هرچه درجه آلیاژ بالاتر باشد، ماده در برابر محیط‌های خورنده مقاوم‌تر است.

انواع طراحی فولاد ضد زنگ و ویژگی‌های آنها
انواع طراحی فولاد ضد زنگ و ویژگی‌های آنها

 

چگونه نوع مناسب استیل را برای پروژه خود انتخاب کنید؟

استنلس استیل، یک ماده همه کاره است که نسبت مقاومت به وزن بالایی دارد؛ و به راحتی ساخته می‌شود. این موضوع آن را به یک ماده ایدئال برای معماری تبدیل می‌کند. در واقع، اغلب در پل‌ها، ساختمان‌ها و سایر سازه‌های بزرگ استفاده می‌شود. درجات مختلفی از آن‌ها وجود دارد که هر کدام مزایای خاص خود را دارند.

هنگام انتخاب یک آلیاژ، مهم است که خواص هر کدام را بدانید. اینها شامل ترکیب شیمیایی، پاسخ به عملیات حرارتی و خصوصیات مکانیکی آلیاژ است.

هنگام انتخاب یک آلیاژ، همچنین مهم است که نحوه واکنش آن به خوردگی را در نظر بگیرید. انواع مختلفی از خوردگی وجود دارد. خوردگی عمومی زمانی رخ می‌دهد که فلز در معرض آب یا اسید قرار گیرد. معمولاً در اتمسفر خشک قابل مشاهده نیست؛ اما در دماهای بالاتر احتمال وقوع آن بیشتر است.

چگونه نوع مناسب استیل را برای پروژه خود انتخاب کنید؟
چگونه نوع مناسب استیل را برای پروژه خود انتخاب کنید؟

 

نحوه مراقبت و نگهداری از فولاد ضد زنگ در معماری

ورق استنلس استیل یکی از محبوب‌ترین مصالحی است که امروزه در معماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. محتوای کروم آن باعث می‌شود که فلزی مقاوم در برابر خوردگی باشد. اما بدون سهم خود از مشکلات حاصل نمی‌شود.  طراحی استنلس استیل معماری و اقلام فلزکاری می‌تواند در معرض مشکلات پس از نصب باشد.

یک برنامه تمیزکاری که به درستی طراحی و اجرا شده باشد، بهترین راه برای حفظ بهترین ظاهر طراحی استیل است. تعدادی محصولات و فرآیندهای موجود برای انجام این کار وجود دارد. یک تمیز کننده معتبر استنلس استیل، معمولاً از آب دیونیزه شده برای شستشوی نهایی استفاده می‌کند.

همچنین لازم به ذکر است که برخی از اننواع فولاد ضد زنگ ممکن است توسط اجسام ناهموار خراشیده شوند. در این مورد، بهترین گزینه استفاده از پودر ساینده ریز برای شستشوی سطح است. مرحله بعدی این است که فولاد ضد زنگ را با آب گرم صابون تمیز کنید.

در نهایت

هدف این نوشتار، ارائه یک نمای کلی از طراحی استنلس استیل برای معماری مطابق با نیازها و مد روز سال جاری بود. امیدواریم این راهنما برای طراحان و پیمانکارانی که به دنبال گنجاندن فولاد ضد زنگ در پروژه‌های خود هستند مفید بوده باشد.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط