mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تفاوت فولاد معمولی و فولاد زنگ نزن

فولاد ضد زنگ

 

فولاد و فولاد زنگ نزن از مواد مورد استفاده و متداول جهان هستند. تفاوت‌هایی بین این دو از نظر خواص، ترکیب، وزن و قیمت وجود دارد. هر دو فولاد آلیاژهای فلزی آهن هستند. عناصر مختلفی به آهن اضافه شده است تا خواص متفاوتی به‌دست آید. اما تفاوت اصلی فولاد و فولاد زنگ نزن چیست؟

فولاد چیست؟

فولاد ضد زنگ

فولاد یک آلیاژ فلزی است؛ که از مخلوط آهن و کربن تشکیل شده است. درصد کربنی که مخلوط می‌شود خواص فولاد را تعیین می‌کند. اما مقدار کربنی که اضافه می‌شود همیشه کمتر از 5/1 درصد خواهد بود. جدای از آن خواص فولاد به سایر عناصر اضافه می‌شود. متداول‌ترین عناصر موجود در فولاد منگنز، تنگستن، وانادیم، فسفر و گوگرد است.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

انواع فولاد:

فولادهای کربنی
فولادهای آلیاژی
فولاد زنگ نزن (فولاد ضدزنگ)
فولادهای ابزار

فولاد کربنی را می‌توان مجددا به سه گروه فولاد کم‌کربن (فولاد ملایم)، فولاد پرکربن و فولاد کربن متوسط بر اساس درصد کربن اضافه شده به آهن تقسیم کرد. فولاد آلیاژی حاوی عناصر آلیاژی مانند سیلیکون و آلومینیوم است.

خواص فولاد

استحکام و قدرت
مقاوم و سخت
شکل‌پذیری
قابلیت جوشکاری
ماندگاری بالا
مزایای فولاد باعث شده تا از آن به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کنند. با این حال، زنگ‌زدگی یک مشکل بزرگ فولاد عادی است. زیرا فولاد در برابر خوردگی مقاوم نیست. برای جلوگیری از زنگ‌زدگی فولاد را اغلب رنگ می‌کنند. خوردگی عمدتا به دلیل اکسیداسیون اتم‌های آهن رخ می‌دهد.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

فولاد زنگ‌نزن چیست؟

فولاد ضد زنگ

فولاد ضدزنگ نوعی فولاد است. آهن و کروم اجزای اصلی این فولاد است. برخلاف فولاد معمولی که از کربن استفاده شده، فولاد زنگ‌نزن از حدود 30% کروم تشکیل شده است. عناصر دیگری مانند مس، مولیبدن و تیتانیوم نیز ممکن است در فولاد زنگ‌نزن وجود داشته باشد.

انواع فولاد زنگ‌نزن

دوبلکس
مارتنزیتی
فریتی
آستنیتی

همانطور که از اسمش مشخص است، مطلوب‌ترین خاصیت فولاد زنگ‌نزن مقاومت در برابر خوردگی است. و دیگر خبری از زنگ‌زدگی نیست. اما تفاوت‌های دیگری بین فولاد عادی و فولاد ضدزنگ وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:
1. به دلیل وجود کربن در ساختار فولاد، پوسته سخت‌تری نسبت به فولاد ضدزنگ دارد. در عین حال فولاد ضدزنگ با وجود کروم سطح نامرئی روی آن تشکیل شده و از لکه‌شدن آن جلوگیری می‌کند.
2. فولاد زنگ‌نزن در برابر خوردگی مقاوم است. ولی فولاد مستعد لک و زنگ‌زدگی است.
3. فولاد کمی قوی‌تر از فولاد ضدزنگ است، زیرا کربن کمتری دارد. و از نظر سختی از فولاد ضعیف‌تر است.
4. معمولا فولاد زنگ‌نزن غیر مغناطیسی است. فولاد زنگ‌نزن سری 300 چون حاوی کروم و نیکل است، قابلیت مغناطیسی ندارد. اما سری 400 فولاد زنگ‌نزن به دلیل وجود کروم خواص مغناطیسی پیدا کرده است(کروم به تنهایی خاصیت مغناطیسی ایجاد می‌کند) در حالی که فولاد معمولی مغناطیسی است.
5. فولاد روکش ماتی دارد اما فولاد زنگ‌نزن براق است. روکش کروم روی فولاد زنگ‌نزن آن را در حالت طبیعی خود بدون نیاز به رنگ‌آمیزی جذاب می‌کند.
6. فولاد انعطاف‌پذیر‌تر، بادوام‌تر در مقایسه با فولاد زنگ‌نزن است.
7. فولاد زنگ‌نزن رسانایی حرارتی کمتری نسبت به فولاد دارد.
8. فولاد عادی وزن کمتری نسبت به فولاد ضدزنگ دارد. به دلیل خاصیت ویژه فولاد زنگ‌نزن فرآیند تولید آن دشوار است.
9. فولاد معمولا بیشتر استفاده‌ می‌شود و قیمت آن در مقایسه با فولاد زنگ پایین است.
10. فولاد زنگ‌نزن ظاهر جذاب‌تری نسبت به فولاد معمولی دارد.
11. فولاد در برابر حرارت چندان مقاوم نیست. فولاد زنگ‌نزن مقاومت حرارتی بالاتری دارد.
12. بهتر است از فولاد به عنوان مصالح ساختمانی استفاده شود. فولاد زنگ‌نزن برای تولید وسایل آشپزخانه استفاده‌ می‌شود.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

نتیجه‌گیری
هر دو فولاد کاربردهای مختلفی دارند و به طور گسترده‌ای مصرف می‌شوند. امیدوارم با کمک این مقاله، به راحتی بتوانید با توجه به مزایا و معایب هر کدام انتخابی مناسب داشته باشید.

 

 

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط