mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

فولاد ضد زنگ در صنعت نفت و گاز

صنعت فولاد منجر به اقتصاد سالم در سراسر جهان می‌شود. گسترش و جهانی شدن نفت منجر به چندین مسیر رشد برای صنعت فولاد ضد زنگ شده است. فولاد ضد زنگ هسته اصلی و جزء لاینفک صنایع است.

صنعت فولاد

این صنعت خلاقیت را به شکلی کاربردی در خدمات مهندسی مهم امکان پذیر می‌کند. فولاد ضد زنگ دنیا را متحول کرده است. صنعت فولاد ضد زنگ پویاترین و بزرگ‌ترین صنعت مرتبط با صنایع نفت و گاز در سراسر جهان است.

فولاد ضد زنگ یک انتخاب ایده‌آل مناسب و مقرون به صرفه برای صنعت نفت و گاز است.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

صنعت نفت و گاز

صنایع نفت و گاز بزرگ‌ترین صنایعی هستند که به اقتصاد کمک می‌کنند. محصول نهایی این صنعت نفت کوره و بنزین است. در درجه اول، سه فرآیند کلی در این صنعت وجود دارند:

بالادست – این فرآیند شامل اکتشاف چاه‌های زیرزمینی گاز طبیعی و نفت خام و حفاری می‌شود.

جریان میانی – در این فرآیند، نفت خام در پالایشگاه حمل، ذخیره و فرآوری می‌شود. از خطوط لوله و تانکرهای نفتی می‌توان در حمل و نقل استفاده کرد.

پایین دست – این فرآیند شامل پالایش، فیلترهای نفت خام و تصفیه گاز طبیعی می‌شود.

صنعت نفت و گاز یک منبع تولید برق است. چالش‌هایی در ارتباط با این منبع تولید وجود دارد. صنعت نفت و گاز در محیط‌های پر تقاضا در دماهای مختلف در فرآوری شیمیایی عمل می‌کنند. در نهایت لازم به ذکر است این صنعت برای دست‌یابی به درجه‌های کارایی از فلز برای مقاومت در برابر خوردگی در دماهای شدید استفاده می‌شود. نفت خام حاوی گوگرد و سولفید هیدروژن است که باعث ایجاد خوردگی در خطوط لوله می‌شود. حفاری نفت خام، تولید، پردازش، ذخیره‌سازی و حمل و نقل، تنش و خوردگی را بر تجهیزات تحمیل می‌کند.

ورق استیل
ورق استیل

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

فولاد ضد زنگ مورد استفاده در صنایع نفت و گاز

فولاد ضد زنگ حاوی 10.5 درصد کروم است و یک لایۀ غیرفعال از اکسید کروم ایجاد می‌کند و در برابر خوردگی از آهن محافظت می‌کند. وجود سایر عوامل آلیاژی مانند نیکل و مولیبدن مقاومت به خوردگی را در محیط‌های مختلف افزایش می‌دهند. در صنعت نفت و گاز، پالایش فرآیندی است که در آن استخراج زیرزمینی از طریق لوله‌های فشار بالا صورت می‌گیرد و در یک مخزن جداکننده جمع‌آوری می‌شود. سپس نفت خام از طریق خط لوله به پالایشگاه منتقل می‌شود.

این فرآیند بسیار چالش برانگیز است زیرا در زیر آب و جو آب و هوایی دشوار قرار می‌گیرد که بسیار جالب است. انواع آلیاژها با کارایی بالا برای افزایش پایداری ضروری هستند. فولاد ضد زنگ را می‌توان در لوله کشی، جداکننده‌ها، پمپ‌ها، خطوط جریان، مبدل ‌های حرارتی و مخازن ذخیره‌سازی استفاده کرد.

فولاد ضد زنگ مادۀ خوبی برای حفاظت از نفت خام است زیرا فولاد ضد زنگ بادوام و مقاوم در برابر خوردگی است.

مزایای فولاد ضد زنگ

  • استحکام بالا
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • نسبتاً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری
  • جوش پذیری خوب
  • استحکام کششی و تسلیم بالا

فولاد ضد زنگ، فولاد دوبلکس و فولاد فوق دوبلکس به صنعت نفت و گاز کمک می‌کنند. فولاد دوبلکس ترکیبی از فولاد ضد زنگ آستنیتی و فولاد ضد زنگ فریتی است. ریزساختار دوگانۀ آن استحکام و مقاومت در برابر خوردگی بالا را کم می‌کند. فولاد ضد زنگ دوبلکس محافظت بالایی در برابر خوردگی دارد.

این مقاومت در برابر خوردگی بالا، ترک خوردگی تنشی را پردازش می‌کند. صنایع نفت و گاز از فولاد ضد زنگ دوبلکس در پتروشیمی‌ها، مخازن ذخیره‌سازی، چاه‌های تحت فشار و … استفاده می‌کردند.

 

فولاد ضد زنگ سوپر دوبلکس برای مبدل‌های حرارتی، خطوط جریان، اجزای ساختاری، ناف و تجهیزات پردازش استفاده می‌شود.

 

فولاد ضد زنگ معمولا در سکوهای نفتی دریایی و در محیط‌های دریایی استفاده می‌شود. حفاری در اعماق دریا یک فرآیند بسیار مکرر است که در صنعت نفت و گاز انجام می‌گیرد. فولاد ضد زنگ می‌تواند در برابر خوردگی مقاومت کند و آلیاژهای آن در محیط‌های دریایی باعث خوردگی می‌شوند که در صنعت نفت و گاز بسیار مهم است.

ورق استیل
ورق استیل

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

نمرات برای کاربرد فولاد ضد زنگ

Duplex 2205، Duplex 2507 و Super Duplex 2507 عمدتاً در لوله‌های اصلی صنایع نفت و گاز دریایی استفاده می‌شوند. سوپر دوبلکس مقاومت در برابر خوردگی بالاتری را ارائه می‌دهد. فولاد دوبلکس در برابر محیط کلرید و ترک خوردگی تنشی مقاومت می‌کند.

S32205 فولاد ضد زنگ دوبلکس معمولی است که در تاسیسات تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گریدهای سوپر دوبلکس دارای سطوح بالاتری از نیتروژن، کروم، مولیبدن و نیکل هستند. فولاد ضد زنگ فوق دوبلکس می‌تواند در برابر خوردگی، سوراخ شدن و ترک خوردن ناشی از نمک مقاومت کند. استحکام کششی، مقاومت در برابر ضربه و دوام بالایی دارد.

فولاد ضد زنگ 316L دارای درجه آستنیتی است و مقاومت در برابر خوردگی را در محیط‌های اسیدی ایجاد می‌کند.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط