mohafa logo
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چه چیزی فولاد ضد زنگ را ضد زنگ می‌کند؟

فولاد ضد زنگ آلیاژی حاوی آهن با حداقل 10.5 درصد کروم است. کروم لایۀ نازکی از اکسید (Cr2O3) را روی سطح فولاد تشکیل می‌دهد که به آن “لایۀ غیرفعال” می‌گویند. این امر از خوردگی فولادها جلوگیری می‌کند. افزایش درصد کروم باعث مقاومت بیشتر در برابر خوردگی می‌شود.

فولاد زنگ نزن را ضد زنگ می‌نامند زیرا بر خلاف فولاد معمولی زنگ نمی‌زند یا تغییر رنگ نمی‌دهد. این به دلیل وجود کروم در آلیاژ است.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

 

جوشکاری فولاد ضد زنگ
جوشکاری فولاد ضد زنگ

عملکرد فولاد ضد زنگ با فولاد ساده متفاوت است، چگونه؟

فولاد ضد زنگ حاوی کروم است در حالی که فولاد ساده حاوی کربن به عنوان آلیاژ است. تغییراتی که کروم در ساختار داخلی فولاد ایجاد می‌کند به خواصی منجر می‌شود که نام آن را به فولاد ضد زنگ تغییر می‌دهد. این یعنی مقاومت در برابر خوردگی بسیار بالا و سطحی که لکه یا کدر نمی‌شود.

خواص فولاد ضد زنگ

  • مقاومت در برابر خوردگی بالاتر
  • استحکام کششی بالاتر
  • تحمل دما
  • مقاومت در برابر خوردگی

کروم که شامل فولاد ضد زنگ است، لایۀ اکسید محافظ خود ترمیم شونده را تشکیل می‌دهد که باعث مقاومت در برابر خوردگی می‌شود. رفتار خود ترمیم شونده لایه به این معنی است که مقاومت در برابر خوردگی بدون توجه به روش‌های ساخت آن جامد باقی می‌مانند.

خاصیت مقاوم در برابر خوردگی فولاد ضد زنگ با جو و محیط‌های مختلف برای درجه‌های مختلف آن متفاوت است. گریدهایی که درصد بالایی از کروم، مولیبدن و نیکل دارند بیشترین مقاومت در برابر خوردگی فولادهای زنگ نزن را دارند.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

 

فولاد ضد زنگ
فولاد ضد زنگ

استحکام کششی

استحکام کششی توانایی یک ماده برای نگه داشتن یا تحمل بار سنگینی است که تمایل به کشیده شدن دارد. استحکام کششی با حداکثر تنشی که یک ماده می‌تواند در حین کشیده شدن قبل از شکستن ایجاد کند، مطالعه یا اندازه گیری می‌شود. فولادهای ضد زنگ دوبلکس استحکام کششی بالاتری نسبت به فولادهای آستنیتی دارند.

تحمل دما

فولادهای زنگ نزن استحکام بسیار خوبی دارند و مقاومت خوبی در برابر خوردگی و اکسیداسیون در دماهای بسیار بالا دارند. فولادهای زنگ نزن در دماهای تا 1700 درجه فارنهایت برای 304 و 316 و تا 2000 درجه فارنهایت برای درجه حرارت بالا 309 و تا 2100 درجه فارنهایت برای 310 استفاده می شوند.

چرا از فولاد ضد زنگ برای فرم‌های سیم سفارشی خود استفاده کنید؟

مفتول سازی فولادهای ضد زنگ زمانی به طور گسترده انتخاب می‌شود که هر ساختار یا جزء در محیط بسیار سخت و در دماهای بالا، رطوبت و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد. در صنایع مختلف از جمله تجهیزات پزشکی، فرآوری مواد غذایی، کشاورزی، خودروسازی، هوافضا و روشنایی از فولاد استفاده می‌شود.

معمولا از فولادهای ضد زنگ استفاده می‌شود که قابلیت اطمینان و عملکرد طولانی مدت بسیار مهم و حیاتی است.

جابه‌جایی مواد

نقش مهم جابه‌جایی مواد، انتخاب تجهیزات باید بتواند نیاز را با حداقل هزینه کلی ممکن برآورده کند و نگهداری و استفاده هموار آسان باشد.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 316 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

 

فولاد ضد زنگ
فولاد ضد زنگ

تمیز کردن اولتراسونیک

این فرآیند از حباب‌های کاویتاسیون استفاده می‌کند که توسط امواج فشار فرکانس بالا (صوت) تولید می‌شوند تا مایع را به هم بزنند. این هم زدن نیروهای زیادی را بر روی آلاینده‌های چسبیده به موادی مانند فلزات، پلاستیک، شیشه، لاستیک و سرامیک ایجاد می‌کند. این عمل همچنین به سوراخ‌های کور، ترک ها و فرورفتگی‌ها نفوذ می‌کند. تمیز کردن اولتراسونیک در محلول آبی انجام می‌شود. محلول اولتراسونیک دارای محدوده pH 10 یا بیشتر است.

استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی یا غذایی

فولاد ضد زنگ همچنین به طور گسترده در فرآیند استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی یا غذایی و همچنین در فرآیندهای تکمیل بخشی استفاده می‌شود زیرا بیشتر واکنش نشان نمی‌دهد و لکه ایجاد نمی‌کند.

منبع: تیم محتوای استیل مهفا

مطالب مرتبط